Strona główna Blog Strona 696

Bezpłatne badanie profilaktyczne – nowotwory jamy ustnej

0

Fundacja do walki z nowotworem jamy ustnej 'Z uśmiechem przez życie” we współpracy z Petrosjan Clinic Implantologia Stomatologiczna organizuje 15 czerwca bezpłatne badania profilaktyczne pod kątem występowania raka jamy ustnej. Odbędą się one w ramach dni otartych pod hasłem 'Profilaktyka stomatologiczna, profilaktyka przeciwrakowa’.

Zaplanowano badania kontrolne stanu uzębienia osób zgłaszających się do gabinetu oraz badania przesiewowe w kierunku występowania zmian patologicznych na błonie śluzowej jamy ustnej.

Organizatorzy szczególnie zapraszają do skorzystania z oferty pacjentów z grupy wysokiego ryzyka: osoby palące, osoby nadużywające alkoholu, osoby powyżej 40 roku życia, osoby, u których w rodzinie występowały nowotwory.

Rejestracja na bezpłatne badania w Ostrołęce odbywa się pod numerem telefonu 606 269 680

Miejsce na reklamę

Śmierć na ulicy Witosa

0

Kierowca zginął w wypadku na ulicy Witosa w Ostrołęce. Do tragedii doszło 3 czerwca po godzinie 14.

Motorowerzysta miał małe szanse w tym zdarzeniu, samochód ciężarowy uderzył w niego podczas zmiany pasa ruchu. Jak informuje ostrołęcka policja w wyniku tragicznego zdarzenia, 41-letni kierowca motoroweru z Ostrołęki zmarł na miejscu. Pojazdem ciężarowym poruszał się 47-letni mężczyzna.

Poinformował komisarz Tomasz Żerański, z komendy miejskiej Policji w Ostrołęce.

Miejsce na reklamę

Ratusz podsumował miesiąc z Ostro.Bike

0

Maj był drugim miesiącem korzystania z systemu rowerów miejskich Ostro.Bike w bieżącym sezonie. Pojazdy wypożyczano aż 3803 razy i jest to wzrost o 1586 wypożyczeń w porównaniu z majem ubiegłego roku.

Łączny czas wypożyczeń wyniósł blisko 1478 godzin. W tym czasie użytkownicy Ostro.Bike pokonali 8719,5 km i jest to również rekordowa liczba, jeśli chodzi o miesiąc maj, od początku funkcjonowania systemu rowerów miejskich w Ostrołęce. Średnio przejażdżki rowerzystów wahały się od kilkuset metrów do kilkunastu kilometrów, a średnia prędkość jazdy wyniosła 7,7 km/h. Jednorazowo najdłuższy dystans pokonany rowerem miejskim wyniósł 49,8 km.

W trakcie całego sezonu Ostro.Bike od 2 kwietnia do 31 października 2024 r. użytkownicy systemu rowerów miejskich w Ostrołęce mogą korzystać z 64 rowerów, 15 stacji wypożyczeń oraz 15 rowerowych stacji napraw. Nad obsługą systemu, relokacją i naprawami rowerów oraz stacji napraw czuwają pracownicy MOSiR w Ostrołęce.

Fot. UM Ostrołęki

Miejsce na reklamę

Zespół Pieśni i Tańca ’ Mazowsze” wystąpi w Lelisie

0

Koncert Zespołu Pieśni i Tańca 'Mazowsze’, odbędzie się 12 czerwca na stadionie gminnym przy ul. Sportowej w Lelisie. Mówi Katarzyna Sęk.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego – Mazowsze Serce Polski.

’Nie zna 'Mazowsza”, kto nie widział koncertu Kalejdoskop Barw Polski. To nie tylko flagowy koncert, ale także kwintesencja działalności zespołu. Nic tak jak Kalejdoskop Barw Polski nie oddaje istoty 'Mazowsza”. Koncert, trwający z reguły około 2,5 godziny, to wybór pieśni i tańców pochodzących z różnych zakątków Polski. Prezentują one folklor wsi i miasteczek, ale często są to tańce narodowe, które 'Mazowsze” także ma w swoim repertuarze. Podczas koncertu widzowie mogą wraz z artystami 'Mazowsza” przemierzyć całą Polskę. Poznać nie tylko charakterystyczne dla poszczególnych regionów tańce, przyśpiewki i muzykę, ale również przyjrzeć się pięknie wykonanym i zdobionym kostiumom, które cieszą oko. To właśnie kostiumy dopełniają całości obrazu 'Mazowsza” nie tylko w Kalejdoskopie Barw Polski, ale w każdym programie zespołu. W czasie tego koncertu widzowie mogą wędrować wraz z zespołem przez całą Polskę. Od Kaszub, poprzez Kujawy, Zieloną Górę, region Mazowsza, Lubelszczyznę, aż po góry i Śląsk. Z pewnością wielu zachwyci się krakowiakiem czy oberkiem, wspaniałymi choreografiami mistrza mazowszańskiego parkietu – Witolda Zapały czy innych twórców jedynych w swoim rodzaju układów tanecznych. I wielu zapadną na zawsze w pamięć słowa mazowszańskich hitów, jak Kukułeczka, Cyt, cyt, Furman czy Ej, przeleciał ptaszek. A to wszystko okraszone fantastyczną grą orkiestry 'Mazowsza” pod batutą dyrektora Jacka Bonieckiego. Warto zasmakować Kalejdoskopu Barw Polski i dotknąć tego, co w 'Mazowszu” jedyne w swoim rodzaju – polskiej kultury i polskiego folkloru w wersji dla każdego widza. Tego wymagającego i wykształconego oraz tego, który z polską muzyką i kulturą styka się po raz pierwszy’.

źródło: https://mazowsze.waw.pl/wydarzenia/kalejdoskop-barw-polski

Miejsce na reklamę

To już 18 edycja pociągu 'Słoneczny”

0

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim kolejna edycja dobrze znanego wakacyjnego połączenia Mazowsza z Pomorzem – pociągu 'Słoneczny”. Od momentu uruchomienia w 2005 r. cieszy się niesłabnącą popularnością. W bieżącym sezonie wyruszy
na szlak już 22 czerwca w relacji Warszawa – Ustka – Warszawa.

Start 'Słonecznego” ze stacji Warszawa Zachodnia zaplanowany jest o godz. 06:40. Do Gdyni Głównej dotrze o godz. 10:21, z kolei do Ustki na godz. 12:22.
W podróż powrotną wyruszy o godz. 14:03 i zakończy bieg na stacji Warszawa Zachodnia
o 19:42.

Natomiast 'Słoneczny – BIS” wyjedzie na tory w dwóch terminach: 6-7 lipca w związku z festiwalem Open’er, a także w długi weekend sierpniowy, czyli 15 i 18 sierpnia.

Jak zwykle 'Słoneczny” będzie kursował zestawiony z klimatyzowanych wagonów piętrowych. Sprzedaż biletów rozpocznie się 16 czerwca.

Przy okazji podróży wakacyjnymi połączeniami Kolei Mazowieckich, spółka zachęca również
do odwiedzenia i skorzystania ze zniżek u partnera akcji 'Koleją do Kultury” – Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Przypominamy także, że w pociągu 'Słoneczny” można nieodpłatnie przewieźć psa lub rower.

Więcej informacji na stronie: https://sloneczny.mazowieckie.com.pl/pl

Miejsce na reklamę

Zakończenie roku akademickiego Ostrołęckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

0

Uroczyste zakończenie roku akademickiego Ostrołęckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbędzie się 12 czerwca w południe w sali widowiskowej Ostrołęckiego Centrum Kultury.

W programie występ grupy Latino Dance Solo, prezentacje artystyczne grupy teatralno-estradowej, pokaz formacji 'Taniec w kręgu”
występ grupy tanecznej z elementami aerobicu oraz chóru OUTW.

Zwieńczeniem spotkania będzie koncert Wojciecha Dudkowskiego.

Miejsce na reklamę

Społecznie Pozytywni – Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny

0

Na program zapraszamy w poniedziałki po godzinie 9.35, powtórka po 14.35 oraz we wtorek po godzinie 10.35. Audycja powstaje przy współpracy z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej i jest realizowana ze środków województwa mazowieckiego.

Społecznie Pozytywni – Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny

Marta Mierzejewska: Na 88.5 FM witam panią Magdalenę Kłak, kierownika Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego w Ostrołęce, działającego w strukturach Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Dzień dobry.

– Dzień dobry, witam państwa serdecznie.

MM: Proszę powiedzieć o głównych celach i misji Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego.

– Ośrodek Adopcyjny zajmuje się przede wszystkim pozyskiwaniem kandydatów na rodziców adopcyjnych i prowadzeniem procedur adopcyjnych. Przygotowaniem kandydatów do tego zadania, prowadzenie procedur adopcyjnych jest wyłączoną kompetencją Ośrodka Adopcyjnego. Współpracujemy z szeregiem instytucji, które działają na naszym terenie. Są to Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowi Mazowieckiej, w Ostrołęce, w Wyszkowie, Domy Dziecka, Sądy Rodzinne, a także opiekunowie prawni, opiekunowie zastępczy, kuratorzy. Z tymi instytucjami współpracujemy przy adopcji.

MM: Jakie są główne kroki i procedury związane z procesem adopcyjnym?

– Przysposobić dziecko/dzieci mogą małżeństwa bądź osoby samotne. Najważniejszy moment, to moment decyzji, która zapada w kandydatach. Ta decyzja, której jestem pewny, że chcę w tym uczestniczyć, ale też odpowiednia motywacja do przysposobienia dziecka. Myślę, że jeśli ktoś to rozważa, to warto skontaktować się z naszym oddziałem. My zaczynamy od rozmowy wstępnej, która jest taką rozmową informującą o tym, jak będzie przebiegała cała procedura. Kandydaci muszą złożyć odpowiednie dokumenty, (otrzymują wykaz takich dokumentów), przejść wywiad adopcyjny, badanie psychologiczne, przedstawić jakieś inne dokumenty, których potrzeba może zostać określona podczas pierwszej rozmowy. Następnym krokiem jest szkolenie, na którym kandydaci pozyskują informację z czym przyjdzie im się zmierzyć, jaką drogę pokonuje dziecko do momentu, kiedy jest im zaproponowane. My prowadzimy kandydatów krok po kroku, informujemy jakie będą dalsze etapy procedury, ale taki moment startowy, to złożenie wniosku. Po rozmowie wstępnej nie wszyscy kandydaci wracają do nas. Myślę, że warto tu podkreślić, krąży tak wiele obiegowych opinii, błędnych, czasami takich mitów na temat adopcji, które staramy się wyjaśniać. Zachęcam aby żeby zgłosić się do nas i zapytać u źródła, bo wiem, że i na forach internetowych czasem są podawane jakieś niejasne lub błędne informacje, które nie są spójne z tym jak to wygląda w rzeczywistości.

MM: To bardzo istotne informacje, które pani podała. Proszę powiedzieć, jakie kryteria muszą spełnić potencjalni rodzice.

-Między innymi badana jest sytuacja materialno-bytowa rodziny, czy jest ona stabilna, sytuacja zdrowotna, czy kandydaci nie byli karani. To badanie psychologiczne też jest istotne w całej procedurze, ewentualne uzależnienia, szereg aspektów jest badanych. Natomiast my musimy mieć pewność w trakcie tej procedury, że ta rodzina jest miejscem bezpiecznym, że dziecko nie będzie tam wtórnie krzywdzone.

MM: Ile czasu trwa cały ten proces od momentu rozpoczęcia procedury adopcyjnej do momentu, kiedy już rodzice mogą zabrać swoje dziecko do domu.

– Ciężko ubrać to w takie ramy czasowe. Na pewno od momentu złożenia ostatnich niezbędnych dokumentów my mamy 4 miesiące do rozpoczęcia szkolenia. Szkolenie to 10 sesji, więc to jest tak 3,5 do 4 miesięcy. Później jest ten okres oczekiwania na propozycję dziecka, jest on różny w zależności od tego, co deklarują kandydaci. Na jakie dziecko czekają, w jakim wieku, z jakimi predyspozycjami. Więc ten okres oczekiwania jest bardzo uzależniony od tego, na jakie dziecko czekają kandydaci.

MM: Wspomniała Pani o tym, że czasami po tej pierwszej rozmowie kandydaci na rodziców rezygnują. Zatem jakie są najczęstsze wyzwania, z którymi spotyka się rodzina adopcyjna oraz dzieci?

– Przede wszystkim to, co my podkreślamy od pierwszej rozmowy w systemie nie ma dzieci zdrowych. Nawet jeżeli dziecko nie ma takich deficytów fizycznych, na pewno przychodzi do rodziny adopcyjnej z dużym bagażem doświadczeń, nawet bardzo małe dziecko. W trakcie procedury kandydaci usłyszą o wszystkich wyzwaniach z jakimi im przyjdzie się zmierzyć. W trakcie szkolenia informujemy o tym, że dzieci są po traumie odrzucenia ze strony rodziców biologicznych. Wiele strat przeżyły. To dzieci, które doznawały przemocy, w tym między innymi molestowania seksualnego. Są to dzieci, których matki bardzo często nadużywały alkoholu w czasie ciąży, więc są to dzieciaki, które mają zagrożenie płodowym zespołem alkoholowym i wiele, wiele innych. Są to dzieciaki, które mają zaburzone więzi, więc proces zdrowienia na pewno będzie trwał długo. Właśnie o tym wszystkim kandydatów informujemy.

MM: Rozmawiamy o tym procesie skierowanym w stronę rodziców, przyszłych rodziców, a jak wygląda taki proces przygotowania dziecka do adopcji? Czy macie jakieś specjalne programy?

– Nie mamy specjalnych programów. Ogromną rolę odgrywa opiekun prawny dziecka, opiekun zastępczy. To osoba, której najbardziej ufa dziecko. Natomiast dzieci odbywają też rozmowy z psychologami. To wszystko jest uzależnione od stopnia możliwości zrozumienia przez dziecko tego, co będzie się działo i w zależności od jego wieku, możliwości poznawczych przeprowadzona jest z dzieckiem rozmowa i jest ono pytane o zdanie.

MM: Proszę powiedzieć, jak po wszystkim monitorowane jest to, czy dziecku w danej rodzinie jest dobrze? Czy takie działanie odbywa się w ramach waszych kompetencji?

– Wygląda to tak, że nadzór ośrodka kończy się z momentem orzeczenia przez sąd przysposobienia. My przygotowujemy kandydatów do tej roli, natomiast o przysposobieniu decyduje sąd i pierwszym postanowieniem, jakie wydaje sąd, to jest postanowienie o tak zwanym okresie osobistej styczności, czyli dziecko jest już w domu z kandydatami. Wtedy najczęściej ośrodek lub inne instytucje mają zlecony nadzór. W momencie, kiedy orzeczone jest przysposobienie i to postanowienie jest prawomocne, zamyka się nadzór ośrodka. My nie mamy prawa wglądu w sytuację rodziny, chyba że na jej wniosek. Powiem szczerze, że jest grono rodzin, które często się do nas odzywają, piszą bądź przyjeżdżają do oddziału, jakby też chcąc nas poinformować, jak przebiega to ich wspólne życie. Część rodzin rezygnuje z tego kontaktu. My w trakcie szkolenia i w trakcie procedury zachęcamy rodziny do takiego kontaktu z nami. Jeżeli ktoś będzie potrzebował pomocy, wsparcia na jakimś etapie, to my chętnie podpowiadamy, gdzie można taką pomoc uzyskać. Już w trakcie szkolenia rodziny otrzymują wykaz instytucji, gdzie można uzyskać pomoc i wsparcie w poszczególnych obszarach. Organizujemy też co miesiąc grupę wsparcia dla rodzin adopcyjnych. Raz w roku jest spotkanie integracyjne, na którym rodziny mogą sobie wymienić informacje i doświadczenia. My też często prosimy rodziny adopcyjne, żeby dawały nam informację zwrotną, gdzie uzyskały efektywną i skuteczną pomoc, żebyśmy mogli przekazać to innym. W ten sposób tworzy się taka baza instytucji.

MM: Kończąc naszą dzisiejszą rozmowę, proszę powiedzieć, gdzie osoby zainteresowane adopcją powinny się zgłosić?

– Zapraszam do oddziału w Ostrołęce na ul. Piłsudskiego 30. To jest drugie piętro budynku Urzędu Marszałkowskiego. Prosimy o wcześniejszy telefon, żeby umówić się na spotkanie. Możemy również porozmawiać telefonicznie. Wszystkie informacje są dostępne na stronie internetowej Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego.

MM: Dziękuję za spotkanie. Moim gościem była pani Magdalena Kłak, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego, działającego w strukturach Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Dziękuję.

– Dziękuję bardzo.

Miejsce na reklamę

Mazowsze nagrodzi młodych artystów

0

Samorząd Mazowsza nagrodzi młodych artystów za ich osiągnięcia w twórczości literackiej, teatralnej, muzycznej, plastycznej, fotograficznej czy filmowej. Nagradzane są też osoby działające na rzecz upowszechniania kultury, zajmujące się inicjowaniem nowatorskich form życia społeczno-kulturalnego. Nabór wniosków trwa do 28 czerwca. Warto się zgłosić, bo można dostać 11 tys. zł.

Mówił marszałek Adam Struzik.

O przyznanie nagrody może ubiegać się osoba, która jest pełnoletnia i w dniu składania wniosku nie ukończyła 35. roku życia, mieszka na terenie województwa mazowieckiego.

Regulamin oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej samorządu województwa mazowieckiego. Informacje można uzyskać też pod nr tel. 22 597 95 25 albo pisząc na adres: [email protected].

Miejsce na reklamę

XXIII warsztaty etnograficzne 'Ginące Zawody”

0

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce wraz ze Stowarzyszeniem Artystów Kurpiowskich
zaprasza w dniach 4-6 czerwca na XXIII warsztaty etnograficzne 'Ginące Zawody”. Tradycyjnie odbędą się one w godzinach 9 – 15 w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle.

Przez trzy dni będzie można obserwować pracę kurpiowskich twórców w dziedzinach takich jak: wycinankarstwo, plecionkarstwo, garncarstwo, rzeźbiarstwo, tkactwo, kowalstwo, budownictwo, przyjrzeć się procesowi obróbki lnu, czy wypiekowi chleba i uzyskiwania masła. Uczestnicy poznają sposób wykonywania pieczywa obrzędowego, zobaczą jak powstawały zabawki, elementy stroju, ozdoby do dekorowania izb oraz dowiedzą się, w jaki sposób ziarna zbóż zamieniają się w mąkę, albo jak kiedyś prano bez użycia pralki. Każdy z uczestników będzie mógł spróbować własnych sił w poszczególnych dziedzinach.

Będzie to wspaniała okazja by poznać sztuki wykonywania zawodów, które niegdyś były niezbędne dla funkcjonowania każdego gospodarstwa.

Dynamicznie rozwijające się technologie sprawiły, że wiele dawnych czynności wykonują dzisiaj maszyny, lecz mimo powszechnego postępu ręcznie wykonywane prace znów wracają do łask. Niezaprzeczalne walory tradycyjnie wykonywanych przedmiotów, takie jak niepowtarzalność, piękno i wyjątkowy charakter cieszą się coraz większym uznaniem społeczeństwa.

Uroczyste otwarcie warsztatów nastąpi 4 czerwca o godzinie 11. Wydarzenie patronatem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Miejsce na reklamę

Magdalena Dobrzyńska – przedstawicielka Kurpi w łucznictwie konnym

0

Magdalena Dorzyńska z Ostrołęki, właścicielka stajni Solea popularyzuje jeszcze dość mało znany sport – łucznictwo konne. Pasjonatka od wielu lat bierze udział w zawodach osiągając bardzo dobre wyniki.

W łucznictwie konnym bardzo ważna jest relacja ze zwierzęciem, a proces jej budowania jest czasochłonny ale owoce pracy satysfakcjonujące.

W Polsce istnieje kilka ośrodków, które zajmują się organizacją spotkań sportowych w łucznictwie konnym.

Podkreśla Magdalena Dorzyńska.
Widowiskowe spotkania są otwarte dla publiczności. Ostrołęczanka jest na dobrej drodze, by stać się najlepszą w tym fachu. Życzymy powodzenia i zachęcamy do śledzenia jej osiągnięć na fb.

Fot. Arch. Stajnia Solea

Miejsce na reklamę