Strona główna Blog Strona 695

Niedziela w Muzeum z wiankami

0

Muzeum Kultury Kurpiowskiej zaprasza na kolejne rodzinne spotkanie twórcze z cyklu 'Niedziela w Muzeum”. Tym razem warsztaty odbędą się pod hasłem 'Wianki na drzwi”.

Spotkanie odbędzie się 9 czerwca o godzinie 11 w budynku Muzeum przy pl. Bema 8 w Ostrołęce.

Poinformowała Martyna Lewandowska.

Na zajęcia obowiązują zapisy pod numerem tel. 29 764 54 43 wew. 43.

Miejsce na reklamę

Kobieta potracona na przejściu dla pieszych trafiła do szpitala

0

51-letnia kobieta została przewieziona do szpitala po tym jak została potrącona przez auto na przejściu dla pieszych. Wypadek miał miejsce 4 czerwca na ul. Sienkiewicza w Ostrołęce.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń przybyłych na miejscu policjantów 48-letnia mieszkanka powiatu ostrołęckiego wyjeżdżając autem z ul. F. Chopina potrąciła znajdującą się na przejściu 51-latkę. Piesza z obrażeniami ciała została zabrana do szpitala.

Policja apeluje do kierowców o ostrożność i uwagę podczas zbliżania się do przejść. Pieszych natomiast upomina o dokładne rozglądanie się i rozsądne przekraczanie drogi.

Fot. KMP w Ostrołęce

Miejsce na reklamę

Otwarcie wystawy 'Rysunek Romualda Zerycha. Kontur oblicza”

0

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza 8 czerwca do Pomnika Mauzoleum przy ulicy Warszawskiej 2a na wernisaż wystawy 'Rysunek Romualda Zerycha. Kontur oblicza”. Motywem przewodnim prac jest twarz, która niewątpliwie fascynowała artystę.

Na ekspozycję wybrano 49 prac pochodzących z depozytu złożonego w Muzeum w 2018 roku przez spadkobierców artysty.

Mówiła Barbara Kalinowska z Muzeum Kultury Kurpiowskiej, kuratorka wystawy.

Wernisaż rozpocznie się o godzinie 16. Wstęp wolny.

Romuald Zerych (1888-1964) współprojektował Pomnik Mauzoleum żołnierzy poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku. Jest autorem wielu realizacji rzeźbiarskich i pomnikowych.

Miejsce na reklamę

Koncert zespołu Piotr Grzyb & Zupa Grzybowa w Tawernie Rozbitek

0

Zapraszamy na koncert zespołu Piotr Grzyb & Zupa Grzybowa , który odbędzie się w Tawernie Rozbitek w Wilkasach, ul. Niegocińska 5 w niedzielę 9 czerwca. Star godzina 21:00, wstęp wolny.

Tawerna Rozbitek to miejsce gdzie klimat żeglarski łączy się z dobrym jedzeniem i muzyką na żywo.
https://www.facebook.com/tawernarozbitek

Facebook : Piotr Grzyb & Zupa Grzybowa
YouTube : https://www.youtube.com/channel/UCHF7C5424iz-aVwGsIZ0Bnw

Piotr Grzyb & Zupa Grzybowa –  zespół wydał dwie płyty CD “Namiętności” i ” Dwadzieścia lat minęło”. Grupa została utworzona z inicjatywy Piotra Grzyba w 2014 roku, w Ostrołęce. Pierwszy skład zespołu tworzyli: gitarzysta i wokalista Piotr Grzyb, basista Przemysław Zera, basista Arek Kuśmierczyk, instrumenty perkusyjne Radosław Szewczyk, akordeon i fortepian Jakub Rutka oraz gitarzysta i wokalista Adam Wołosz, teksty Kazimierz Dłuski.

HISTORIA

Początki
W 2014 roku Piotr Grzyb otrzymał propozycję wystąpienia na koncercie cyklicznym w Ostrołęce „Pod wierzbami”. Wtedy zawiązał się zespół Zupa Grzybowa, który wykonał piosenki bardów. W 2015 roku Piotr poznał Marię i Kazimierza Dłuskich.

Współpraca zaowocowała płytą zespołu Piotr Grzyb & Zupa Grzybowa „Namiętności”, która ukazała się 15 lutego 2018 r. W 2017 roku do zespołu dołączyła skrzypaczka Olga Kiersnowska. W 2019 roku, z powodu śmierci basisty, Arka Kuśmierczyka, zespół zmienił skład. Nowym basistą został dotychczasowy gitarzysta grupy Adam Wołosz, a jego miejsce zajął Artur Kaliszewski.

Pierwsza płyta

Płyta „Namiętności” ukazała się 15 lutego 2015 roku. Tekst piosenki „Za rękę” napisała Maria Dłuska a pozostałych piosenek Kazimierz Dłuski, muzykę skomponował Piotr Grzyb. Znalazło się na niej 11 utwór
ów “Zaproszenie”, “Za rękę”, “Weekendowa miłość”, “W objęciach reklam”, “Taka historia”, “Smak życia”, “Po co mi to”, “Młodość”, “Czułe słówka”, “Czekamy”, “Co za pech”.

Druga płyta

Płyta „Minęło lat dwadzieścia” ukazała się 1 kwietnia 2020 roku. Znalazło się na niej 10 piosenek. Muzykę do nich skomponował Piotr Grzyb, a teksty napisało sześciu poetów w tym aktor Leszek Zduń.

Grają nas rozgłośnie w całej Polsce i zagranicą Radio Praga, Radio Doxa, Radio Gniezno, Radio Zawiercie, Radio Jasna Góra, Radio Akadera, Radio Gdańsk, Radio Lublin, Wietrzne Radio, Radio Malbork, Radio Ziemi Wieluńskiej, Radio Poznań, Radio Niepokalanów, Radio Wnet, Radio EM, Radio Sudety, Nowe Radio, Radio Opole, Radio Nadzieja, Radio Kraków, Polskie Radio 910 New York ( USA ), Radio TOP Manchester ( Anglia ), Polskie Radio 1030 Chicago ( USA ), Gość programu Pytanie na śniadanie ,oraz Teleexpress.

Składanka

Utwór „ Minęło lat dwadzieścia” znalazł się na płycie „Serce dla serca” wśród takich artystów jak Izabela Trojanowska, Ich troje, Krystyna Tkacz, Krzysztof Antkowiak, Golec uOrkiestra, Kayah, Irena Santor, Grażyna Szapołowska.

Na początku 2024 roku zespół wydał trzecią płytę „ DOM”

Szef kuchni : Piotr Grzyb +48 694 370 255, [email protected]
Facebook / piotr grzyb & zupa grzybowa,

YouTube / piotr grzyb & zupa grzybowa, Spotify

Informacje na temat twórczości można znaleźć na stronach rozgłośni oraz :
Facebook : piotr grzyb & zupa grzybowa
YouTube, Spotify, Apple Music, ITunes , Deezer,  Tidal,  Amazon Muisc ,Qobuz, musicMe

Miejsce na reklamę

Rzadziej chorujemy i umieramy dzięki poprawie jakości powietrza

0

Rzadziej chorujemy i umieramy dzięki poprawie jakości powietrza

Na Mazowszu zmniejszyła się liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości powietrza – tak wynika z raportu Europejskiego Centrum Czystego Powietrza. Łącznie o ponad 12 tys. przypadków. To jasny sygnał, że uchwała antysmogowa przynosi realne efekty. Samorząd Mazowsza podejmuje kolejne inicjatywy. Nowy projekt 'Mazowsze bez smogu” otrzymał blisko 132 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza. Pula środków na działania dla czystego powietrza to już 200 mln zł. Mówi marszałek Adam Struzik.

Corocznie około 6 tys. Mazowszan umiera przedwcześnie z powodu złej jakości powietrza. Przez 5 lat daje to liczbę 30 tys. osób, czyli mniej więcej tyle, ile mieszka w Nowym Dworze Mazowieckim lub w Mławie. Główna przyczyna smogu jest niezmiennie ta sama – emisja pyłów i gazów z domowych pieców grzewczych i transportu. Właśnie dlatego, w listopadzie 2017 r. samorząd województwa mazowieckiego przyjął uchwałę antysmogową dla Mazowsza. Wprowadziła one liczne zakazy związane z ogrzewaniem domów i mieszkań paliwami stałymi. Nakazała także wymianę nieekologicznych kotłów, które do ogrzewania wykorzystują paliwa stałe, głównie węgiel i biomasę.

Poza nowym programem 'Mazowsze bez smogu”, który otrzymał unijne wsparcie, samorząd województwa mazowieckiego od lat na ochronę klimatu i dbałość o czyste powietrze przeznacza środki z budżetu województwa. W ramach trzech programów wsparcia w tym roku samorząd Mazowsza przekaże blisko 33 mln zł na proekologiczne projekty i działania w gminach i powiatach.

Ponad 10,3 mln zł trafi w tym roku do 113 mazowieckich gmin z programu 'Mazowsze dla czystego powietrza”. Samorządy lokalne otrzymają dofinansowanie z budżetu województwa na realizację działań służących poprawie jakości powietrza, wynikających w uchwały antysmogowej i Programu Ochrony Powietrza. Dotychczas samorząd województwa na realizację ponad 900 projektów (edukacyjnych, inwentaryzacyjnych, kontrolnych, ekologicznych i związanych z poprawą mikroklimatu) przeznaczył przeszło 72 mln zł. Program 'Mazowsze dla czystego powietrza” został wskazany w raporcie Europejskiego Komitetu Regionów pt.: 'Healthier environment for healthier lives: impacts of the European Green Deal on human health” jako przykład dobrej praktyki realizowanej w krajach członkowskich UE na rzecz poprawy stanu środowiska.

Samorząd Mazowsza realizuje także program 'Mazowsze dla klimatu”, którego celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Dzięki niemu możliwa jest realizacja proekologicznych inwestycji, takich jak nasadzenia drzew i krzewów, budowa ogrodów deszczowych oraz zastosowanie energooszczędnego oświetlenia zewnętrznego. Na ten cel samorząd województwa przeznaczył w tym roku blisko 17,5 mln zł, które pozwolą na zrealizowanie 136 projektów.

Natomiast w ramach programu 'Mazowsze dla czystego ciepła” władze regionu przeznaczyły 5 mln zł na wymianę węglowych źródeł ciepła, a także na rekompensaty w związku ze zwiększonymi kosztami eksploatacji źródeł niskoemisyjnych po ich instalacji. Chodzi nie tylko o wymianę pieców, lecz także instalację pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych czy przeprowadzenie termomodernizacji. Zadaniem gmin jest wskazanie najważniejszych potrzeb i miejsc, do których pieniądze powinny trafić. Dofinansowanie z programu otrzymało w tym roku 18 gmin.

Miejsce na reklamę

’Ostrołęcka Orkiestra Kameralna Swojemu Miastu

0

Ostrołęckie Centrum Kultury zaprasza 9 czerwca o godz. 15 na koncert 'Ostrołęcka Orkiestra Kameralna Swojemu Miastu’

Podczas godzinnego występu Orkiestra zwieńczy pierwsze dziewięć miesięcy swojej działalności. Zabrzmią utwory z różnych epok, bardziej lub mniej znane, które z pewnością zaspokoją gusta wszystkich słuchaczy.

Gościnnie wystąpi Anna Cichocka – sopran, oraz zaprzyjaźnieni Instrumentaliści. Muzycy zaprezentują się pod batutą Kamila Fluksa.

Koncert pod patronatem Prezydenta Miasta Ostrołęki odbędzie się na placu Wolności (przy DH Kupiec). Wstęp wolny.

Miejsce na reklamę

Wiadomości Europejskie

0

Dr Piotr Kramarz nowym głównym naukowcem ECDC

Polak, dr Piotr Kramarz, został z dniem dzisiejszym mianowany głównym naukowcem Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Jako główny naukowiec dr Kramarz będzie odpowiedzialny za nadzorowanie jakości naukowej i niezależności ECDC, koordynację działań ECDC związanych z doradztwem naukowym, identyfikowanie priorytetów badawczych oraz będzie kierować Działem Metod Naukowych i Standardów.

Dr Kramarz przewodniczy również komitetowi naukowemu ECDC – Europejskiej Konferencji Naukowej na temat Epidemiologii Stosowanej Chorób Zakaźnych

(ESCAIDE). Komitet jest odpowiedzialny za opracowanie programu naukowego konferencji, nadzorowanie procesu selekcji abstraktów i doradztwo w zakresie zarysów programu.

Dr Kramarz jest z wykształcenia lekarzem, posiada tytuł doktora immunologii zakażeń wirusowych i ośmioletnie doświadczenie w praktyce klinicznej w szpitalu klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w zakresie chorób zakaźnych. W latach 1997-2000 pracował w amerykańskim Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w ramach Epidemic Intelligence Service (EIS) oraz jako epidemiolog medyczny. Od 2007 r. pracuje w ECDC, jako zastępca kierownika (najpierw Działu Doradztwa Naukowego, a następnie Działu Programu Chorób), a od kwietnia 2011 r. jako zastępca głównego naukowca Centrum.

Miejsce na reklamę

Poszukiwani kandydaci na rodziców zastępczych

0

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie poszukuje kandydatów na rodziców zastępczych.

Jeśli jesteś w stanie dać dziecku bezpieczny dom, jesteś gotowy do niesienia pomocy, los dziecka nie jest Ci obojętny, zostań rodzicem zastępczym.

MOPR zaprasza do kontaktu, ul. gen. Józefa Hallera 12, Ostrołęka, tel. 29 7644130.

Rodzina zastępcza pełni funkcję tymczasową, kiedy rodzina naturalna przeżywa kryzys. Przez ten czas zastępcze środowisko ma za zadanie pomóc dziecku odnaleźć się w trudnej dla niego sytuacji, zrozumieć problemy młodego człowieka i wesprzeć go, podążać za nim, znaleźć najlepsze trwałe rozwiązanie dla dziecka.

Miejsce na reklamę

Oszuści nie odpuszczają

0

Ostrołęccy policjanci nadal odnotowują wzmożoną aktywność przestępców ukierunkowaną na oszczędności mieszkańców miasta i powiatu.

Przestępcy dzwonią do wytypowanej osoby na numer stacjonarny i podają się za wnuczków bądź innych członków rodziny, a także funkcjonariuszy Policji lub prokuratorów. W trakcie rozmowy na różne sposoby wyłudzają od rozmówców pieniądze.

Historie wymyślane na potrzeby oszustwa są modyfikowane przez przestępców w celu osiągnięcia oczekiwanego skutku. O każdej takiej rozmowie telefonicznej, w której ktokolwiek prosi Was o przekazanie pieniędzy, należy informować ostrołęcką policję dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Podkreśla komisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

Policja nigdy nie żąda pieniędzy w związku z zaistniałym wypadkiem ani w ramach prowadzonych działań operacyjnych. Osoba, która podaje się za policjanta i żąda pieniędzy jest oszustem.

Miejsce na reklamę

Wiadomości Europejskie

0

Komisja Europejska wprowadza mechanizm pilotażowy dla rynku wodoru

Komisja Europejska inauguruje pięcioletni mechanizm pilotażowy, aby przyspieszyć inwestycje na rynku wodoru w ramach pakietu dotyczącego gazów zdekarbonizowanych.

Nowa inicjatywa, będąca częścią Europejskiego Banku Wodoru, ma poprawić zrozumienie rynku i usprawnić współpracę między dostawcami a odbiorcami.

Komisja podejmuje dalsze kroki w celu wsparcia rozwoju europejskiego rynku wodoru poprzez rozpoczęcie prac nad mechanizmem pilotażowym. Nowy mechanizm został utworzony w ramach niedawno przyjętego pakietu dotyczącego gazów zdekarbonizowanych i wodoru i ma na celu przyspieszenie inwestycji poprzez zapewnienie jaśniejszego obrazu sytuacji rynkowej zarówno odbiorców, jak i dostawców oraz ułatwienie kontaktów między nimi. Będzie on działał przez pięć lat i będzie częścią Europejskiego Banku Wodoru.

Pilotażowy mechanizm wodorowy będzie gromadził, przetwarzał i zapewniał dostęp do informacji na temat popytu i podaży wodoru odnawialnego, niskoemisyjnego i pochodnych, umożliwiając europejskim odbiorcom dopasowanie zarówno do europejskich, jak i zagranicznych dostawców. Komisja będzie gromadzić i przetwarzać dane rynkowe dotyczące rozwoju przepływów i cen wodoru. Rozpoczęto procedurę udzielania zamówień publicznych, aby znaleźć dostawcę usług, który opracowałby platformę informatyczną do obsługi mechanizmu pilotażowego. Komisja planuje podpisać umowę do końca bieżącego roku, tak aby mogła rozpocząć działalność do połowy 2025 r.

Miejsce na reklamę