back to top
23.1 C
Ostrołęka
sobota, 18 maja 2024 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Gospodarka o obiegu zamkniętym

W celu ograniczenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych Komisja Europejska podejmuje kroki prawne przeciwko 11 krajom, w tym Polsce, wzywając do przyspieszenia wdrażania dyrektywy w sprawie produktów jednorazowego użytku.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych gromadzą się w morzach, oceanach i na naszych plażach. Prawdopodobieństwo, że trafią one do naszych mórz i oceanów jest wyższe niż w przypadku produktów wielokrotnego użytku, ponieważ są używane tylko raz lub przez krótki okres, zanim zostaną wyrzucone. Chociaż tworzywa sztuczne są dogodnym, użytecznym i cennym materiałem, śmieci powstałe w wyniku ich stosowania powodują szkody w środowisku i negatywnie wpływają na naszą gospodarkę. Ponad 80 proc. odpadów morskich to tworzywa sztuczne, które powodują szkody dla środowiska, w szczególności bezpośrednie szkody dla organizmów morskich i ptaków, a po rozpuszczeniu do mikrodrobin plastiku mogą również dostać się do łańcucha pokarmowego ludzi. Negatywny wpływ śmieci z tworzyw sztucznych na gospodarkę obserwuje się w sektorach takich jak turystyka, rybołówstwo i żegluga.

W ramach Europejskiego Zielonego Ładu Komisja zaproponowała strategie polityczne i działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, w której tworzywa sztuczne są wykorzystywane w bardziej zrównoważony sposób, ponownie wykorzystywane i poddawane recyklingowi, dzięki czemu zmniejsza się ilość odpadów i zanieczyszczeń oraz zmniejszają się koszty sprzątania. Dyrektywa w sprawie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych jest istotnym elementem strategii Komisji w dziedzinie tworzyw sztucznych oraz planu działania dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym, ponieważ stymuluje produkcję i stosowanie zrównoważonych rozwiązań alternatywnych, które pozwalają unikać powstawania odpadów morskich. Dyrektywa ta przyczynia się również do osiągnięcia przez UE celu zerowego poziomu emisji zanieczyszczeń, którego realizacja byłaby korzystna dla zdrowia publicznego, środowiska i neutralności klimatycznej. Dyrektywa ma ograniczyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych w morzu o co najmniej 50 proc. do 2030 r.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex