back to top
20.5 C
Ostrołęka
poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.

Duże wsparcie sejmiku dla powiatów wyszkowskiego, ostrowskiego i ostrołęckiego!

REKLAMA

Aż 113 inwestycji z powiatów wyszkowskiego, ostrowskiego i ostrołęckiego otrzyma dofinansowanie z budżetu samorządu województwa. Łączna kwota wsparcia to ponad 31 mln zł. Pieniądze będą przeznaczone na modernizację dróg, wymianę oświetlenia ulicznego, zakup autobusów szkolnych, modernizację strażnic OSP czy wsparcie dla działkowców i nie tylko. Wczoraj (25 maja) członkinie zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska podpisały umowy z beneficjantami. W spotkaniach wziął udział radny województwa Mirosław Augustyniak.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

W tym roku samorząd województwa realizuje aż 20 autorskich programów wsparcia, w ramach których gminy i powiaty z Mazowsza mogą otrzymać dofinansowanie na realizację ważnych dla lokalnych społeczności inwestycji. Jak zaznacza Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego ostatnie tygodnie to intensywny czas. – Każdego tygodnia podpisujemy po kilkaset umów z beneficjentami naszych programów wsparcia. A każda taka umowa to realna pomoc finansowa dla gminy czy powiatu w realizacji ważnych dla mieszkańców inwestycji. Dzisiaj dofinansujemy w sumie 113 inwestycji w trzech powiatach wyszkowskim, ostrowskim i ostrołęckim. Ale to jeszcze nie koniec naszej pomocy.

Ponad 25 mln zł na równomierny rozwój

Remonty dróg, budowa i przebudowa obiektów sportowych czy termomodernizacja ośrodka kultury i sportu – to tylko część z projektów, które decyzją radnych województwa mazowieckiego otrzymają wsparcie w ramach programu ‘Mazowsze dla równomiernego rozwoju” w powiatach wyszkowskim, ostrowskim i ostrołęckim.

Członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska podkreśla, że ten program daje samorządom duże możliwości. – Tylko dzisiaj podpisujemy umowy na dofinansowanie 12 projektów w trzech powiatach. Łączna kwota wsparcia z naszego budżetu to ponad 25,1 mln zł. Wśród dofinansowanych projektów dominują budowy i przebudowy dróg m.in. w Długosiodle, gminach Rząśnik czy Szulborze Wielkie. Znalazły się również inne ważne projekty np. budowa boiska przy Zespole Szkół nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej, projekt Kolej na park w Wyszkowie czy budowa Sali sportowej w Drwęczy.

Autobusy dla szkół

‘Autobusy dla mazowieckich szkół” to nowy program wsparcia samorządu województwa, w ramach którego gminy z regionu mogły pozyskać środki na zakup autobusów dowożących dzieci do szkół. Wpłynęło 46 wniosków z całego województwa. Na zakup autobusów samorząd województwa przeznaczył ponad 13,3 mln zł. – W powiatach ostrowskim i ostrołęckim dofinansowanie otrzymały m.in. gminy Rzekuń i Małkinia Górna, z którymi dzisiaj podpisujemy umowy – wylicza radny województwa Mirosław Augustyniak. – Otrzymają one w sumie 405 tys. zł z budżetu województwa. Przypomnę tylko, że w całym subregionie ostrołęckim takie wsparcie otrzymało 8 gmin. Dofinansowaliśmy wszystkie złożone wnioski – dodaje radny.

Nowe place zabaw, chodniki i oświetlenie

‘Mazowsze dla sołectw” to jeden z pierwszych programów wsparcia realizowanych przez samorząd województwa mazowieckiego. Tylko w tym roku dofinansowanie w wysokości ponad 7,4 mln zł otrzyma 755 projektów z całego Mazowsza. 42 z nich zostaną zrealizowane w gminach powiatów wyszkowskiego i ostrowskiego. Na ich realizację władze regionu przeznaczyły 414 tys. zł. Dzięki tym środkom powstaną nowe place zabaw, oświetlenie uliczne czy modernizacje świetlic wiejskich.

Mazowsze wspiera strażaków ochotników

W tym roku jednostki ochotniczej straży pożarnej z Mazowsza otrzymają wsparcie w ramach programu ‘Mazowsze dla straży pożarnych” na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz remont lub modernizację strażnic. Mazowieckie OSP dzięki wsparciu samorządu kupią 111 nowych pojazdów, a także wyremontują lub zmodernizują 233 strażnice. Sejmik przeznaczył na pomoc aż 23,5 mln zł. Z tej puli ponad 1,1 mln zł trafi do jednostek z powiatów wyszkowskiego i ostrowskiego, które zakupią 6 specjalistycznych wozów strażackich i zmodernizują lub wyremontują 12 strażnic.

Mazowsze dla czystego powietrza

Radni województwa pomogą w walce o jakość powietrza na Mazowszu. Ponad 10,3 mln zł wsparcia otrzyma aż 141 projektów mazowieckich miast i gmin. 10 z nich zostanie zrealizowanych w gminach z powiatów wyszkowskiego i ostrowskiego. Na ich realizację władze regionu przeznaczyły ponad 838 tys. zł.

Przebudowa dróg gminnych i dojazdowych

Radni Mazowsza przyznali dotacje na zadania związane z budową i modernizacją dróg dojazdowych do gruntów rolnych oraz budową i renowacją zbiorników wodnych służących małej retencji (dawny FOGR). Wsparcie otrzymało 308 inwestycji, z czego 295 dotyczy dróg dojazdowych do gruntów rolnych, a 13 – małej retencji. Na ten cel ze środków budżetu województwa przeznaczono ponad 57,8 mln zł. W powiatach wyszkowskim i ostrowskim wsparcie w wysokości ponad 3 mln zł otrzymało 17 inwestycji.

Mazowsze dla zwierząt

Ograniczanie bezdomności psów i kotów oraz pomoc schroniskom dla zwierząt to cele programu ‘Mazowsze dla zwierząt”. Gminy z województwa mazowieckiego mogły ubiegać się o środki na przeprowadzenie akcji edukacyjnych dla mieszkańców oraz wykonanie zabiegów sterylizacji czy czipowania. Samorządy mogły również aplikować o wsparcie dla schronisk działających na ich terenie. Finalnie pomoc samorządu Mazowsza o łącznej wartości ponad 2,5 mln zł otrzyma 177 mazowieckich gmin i miast. W powiatach wyszkowskim i ostrowskim wsparcie trafi do 10 gmin. Na ten cel w budżecie województwa zarezerwowano ponad 151 tys. zł.

Mazowsze dla działkowców

O wsparcie mogły ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, na których terenie funkcjonują rodzinne ogrody działkowe. Wnioski do programu złożyło 37 gmin i wszystkie z nich otrzymały dofinansowanie w wysokości ponad 1,6 mln zł. Umożliwi to realizację inwestycji na terenie 100 ROD. W powiatach wyszkowskim i ostrowskim dofinansowanie otrzymają w sumie 2 projekty. W powiecie wyszkowskim ROD Kamieńczyk, dzięki 8 tys. zł wsparcia z budżetu Mazowsza wyremontuje alejki, natomiast w powiecie ostrowskim ROD Mazowsze przeprowadzi modernizację głównej sieci wodociągowej i przyłączy. Inwestycja otrzymała 20 tys. zł dofinansowania.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex