4.4 C
Ostrołęka
poniedziałek, 4 marca 2024 r.

Wsparcie sejmiku Mazowsza dla Przasnysza

REKLAMA

Budowa centrum opiekuńczo-mieszkalnego w Przasnyszu, opracowanie dokumentacji dotyczącej termomodernizacji budynku przy ul. Makowskiej, zapobieganie bezdomności zwierząt, a także inicjatywy seniorów i działkowców – to projekty, które otrzymają dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego. Łącznie to ponad 4,2 mln zł wsparcia. Umowy podpisali wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz burmistrz Przasnysza Łukasz Chrostowski.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

W tym roku samorząd województwa realizuje aż 20 autorskich programów wsparcia, w ramach których gminy i powiaty z Mazowsza mogą otrzymać dofinansowanie na realizację ważnych dla lokalnych społeczności inwestycji.

Decyzją radnych województwa mazowieckiego miasto Przasnysz otrzyma 4 mln zł wsparcia w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”. To środki na budowę centrum opiekuńczo-mieszkalnego (COM) w Przasnyszu przy ul. Magnolii. Ma to być budynek jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, z poddaszem nieużytkowym, o całkowitej powierzchni zabudowy 759,74 m2 i powierzchni użytkowej 633,70 m2, zlokalizowany na działce o powierzchni 4560 m2 będącej własnością miasta. Obiekt będzie przeznaczony dla 20 osób. Zostanie on podzielony na część mieszkalną, przeznaczoną dla pobytu całodobowego (9 miejsc) i część do pobytu dziennego 8-godzinnego (11 miejsc). Zaplanowane zostało również zagospodarowanie terenu wokół budynku wraz z wydzieloną częścią rekreacyjno-wypoczynkową.

Projekt realizowany jest z myślą o osobach ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Centrum opiekuńczo-mieszkalne będzie nową formą wsparcia dla mieszkańców miasta. W placówce zachowana zostanie równowaga między zabezpieczeniem potrzeb uczestników związanych z niepełnosprawnością i zdrowiem, nabywaniem umiejętności i kompetencji oraz rekreacją i spędzaniem wolnego czasu. Budowa COM to także odpowiedź na zidentyfikowany na terenie powiatu problem braku ośrodków oferujących opiekę wytchnieniową, stanowiącą formę wsparcia dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

Planowana inwestycja wpisuje się w Strategię Rozwoju Województwa Mazowieckiego 2030+ Innowacyjne Mazowsze, w celu Mazowsze Zintegrowane Społecznie – poprawa jakości i dostępności do usług społecznych oraz wzmocnienie kapitału ludzkiego i społecznego w ramach nowoczesnej gospodarki.
Mazowsze dla czystego powietrza

Radni województwa pomogą w walce o jakość powietrza na Mazowszu. Na opracowanie dokumentacji dotyczącej termomodernizacji budynku przy ul. Makowskiej 142 w Przasnyszu samorząd województwa przeznaczy blisko 66 tys. zł.

Organizowany już po raz drugi program „Mazowsze dla seniorów” to pieniądze na dofinansowanie inicjatyw podejmowanych przez gminne rady seniorów. W tym roku samorząd Mazowsza wesprze 100 takich projektów. Całkowita wartość dofinansowania to 2,4 mln zł. W Przasnyszu pomoc finansową otrzymały dwa projekty – „Aktywny Senior – inicjatywy przasnyskiej Rady Seniorów na rzecz poprawy jakości życia seniorów” oraz „Aktywność społeczna i edukacyjna Seniora – inicjatywy przasnyskiej Rady Seniorów na rzecz poprawy jakości życia seniorów”. Na ich realizację samorząd Mazowsza przeznaczy ponad 50 tys. zł.

W ramach inicjatywy „Mazowsze dla zwierząt 2023” miasto Przasnysz otrzyma od samorządu województwa mazowieckiego 20 tys. zł na zapobieganie bezdomności zwierząt.
Mazowsze dla działkowców

O wsparcie mogły ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, na których terenie funkcjonują rodzinne ogrody działkowe. Wnioski do programu złożyło 37 gmin i wszystkie z nich otrzymały dofinansowanie w wysokości ponad 1,6 mln zł. Umożliwi to realizację inwestycji na terenie 100 ROD. W Przasnyszu, dzięki wsparciu samorządu Mazowsza – 84,8 tys. zł, zostanie zrealizowanych 5 projektów.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex