back to top
22.2 C
Ostrołęka
środa, 1 maja 2024 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Sprawiedliwość z mniejszym zaufaniem

Komisja Europejska opublikowała tegoroczną, dziesiątą edycję unijnej tablicy wyników wymiaru sprawiedliwości. Jest to uznany coroczny przegląd zawierający dane porównawcze dotyczące efektywności, jakości i niezależności systemów wymiaru sprawiedliwości w państwach członkowskich. W tegorocznej tablicy wyników po raz pierwszy zawarto również dane dotyczące wpływu pandemii COVID-19 na efektywność systemów wymiaru sprawiedliwości, a także dostępności wymiaru sprawiedliwości dla osób z niepełnosprawnościami, i w większym stopniu uwzględniono wymiar gospodarczy.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Informacje zawarte w tablicy wyników wymiaru sprawiedliwości ułatwiają monitorowanie prowadzone w ramach europejskiego mechanizmu praworządności, a ustalenia zostaną wykorzystane przez Komisję podczas opracowywania sprawozdania na temat praworządności z 2022 r. Tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości z 2022 r. dodatkowo rozbudowano, aby zaspokoiła potrzebę uzyskania dodatkowych informacji porównawczych (takich jak nowa wartość dotycząca przeprowadzanych wobec sędziów kontroli pod kątem bezpieczeństwa narodowego) stwierdzoną podczas przygotowywania sprawozdania na temat praworządności z 2021 r. Dane z tablicy wyników wykorzystuje się również do monitorowania krajowych planów odbudowy i zwiększania odporności.

Szczegóły na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.

Unijna tablica wyników wymiaru sprawiedliwości powstała w 2013 r. i służy Komisji do monitorowania reform wymiaru sprawiedliwości prowadzonych w państwach członkowskich oraz stanowi jedno z narzędzi składających się na unijny zestaw instrumentów na rzecz praworządności. Tablica wyników obejmuje trzy główne elementy skutecznego systemu wymiaru sprawiedliwości:

Efektywność: wskaźnik długości postępowania, wskaźnik zamykanych spraw i liczba spraw w toku;
Jakość: wskaźniki dotyczące dostępności (np. pomoc prawna i opłaty sądowe), szkoleń, budżetu, zasobów ludzkich i cyfryzacji;
Niezależność: wskaźniki dotyczące postrzegania niezależności sądów przez ogół społeczeństwa i przedsiębiorstwa oraz zabezpieczeń dotyczących sędziów i funkcjonowania prokuratury krajowej.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex