back to top
23.7 C
Ostrołęka
niedziela, 19 maja 2024 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Polacy znaleźli się wśród czterech najbardziej optymistycznych narodów UE pod kątem spojrzenia na przyszłość wspólnoty – wynika z najnowszego badania opinii Standardowy Eurobarometr. Sondaż wskazuje na wyraźny wzrost pozytywnego postrzegania Unii przez obywateli we wszystkich dziedzinach – od gospodarki po stan demokracji. To najlepsze wyniki od czerwca 2014 r. Najnowsze standardowe badanie Eurobarometr przeprowadzono po wyborach europejskich między 7 czerwca a 1 lipca 2019 r. we wszystkich 28 państwach UE i pięciu krajach kandydujących. Najważniejsze wnioski, jakie płyną z badania, to rekordowo wysoki poziom poparcia dla euro oraz zmiana klimatu jako drugie największe – po imigracji – źródło obaw w skali UE.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Zaufanie do UE kształtuje się na najwyższym poziomie od 2014 r. i jest większe niż zaufanie do rządów krajowych czy parlamentów narodowych

Poparcie dla unii gospodarczej i walutowej oraz dla euro osiągnęło rekordowy poziom – ponad trzy czwarte respondentów ze strefy euro opowiada się za jedną walutą UE. W całej Unii poparcie dla euro pozostaje na stabilnym poziomie i wynosi 62 proc.

Przeważają pozytywne opinie na temat sytuacji gospodarek krajowych (49 proc. respondentów ocenia sytuację jako ‘dobrą”, natomiast 47 proc. – jako ‘złą”). Większość respondentów w 17 państwach członkowskich UE (16 wiosną 2018 r.) uważa, że kondycja gospodarki krajowej jest ‘dobra” .Najwyższy odsetek pozytywnych odpowiedzi odnotowano w Luksemburgu (94 proc.), Danii (91 proc.) i Holandii (90 proc.).

We wszystkich 28 państwach członkowskich ponad połowa respondentów czuje się obywatelami Unii.
Zdecydowana większość obywateli Unii popiera ‘ swobodny przepływ obywateli Unii, którzy mogą mieszkać, pracować, studiować i prowadzić działalność gospodarczą w dowolnym miejscu w UE”.

Największe obawy na szczeblu UE nadal budzi imigracja (34 proc. wskazań), pomimo wyraźnego spadku (-6 punktów procentowych od jesieni 2018 r.). Zmiana klimatu, która jesienią 2018 r. znalazła się na piątym miejscu, odnotowała znaczny wzrost (+6 od jesieni 2018 r.) i jest obecnie drugim najważniejszym źródłem obaw .

Bezrobocie , które obecnie zajmuje siódme miejsce na szczeblu UE (12 proc.), pozostaje głównym źródłem obaw na poziomie krajowym wraz z rosnącymi cenami/inflacją/kosztami życia (21 proc., bez zmian) oraz opieką zdrowotną i zabezpieczeniem społecznym (21 proc., +1). Tuż za nimi plasują się kwestie związane ze środowiskiem, klimatem i energią, w przypadku których odnotowano silny wzrost (20 proc., +6). Po raz pierwszy od wiosny 2014 r. z pierwszej trójki największych obaw na poziomie krajowym wypadła imigracja (17 proc. wzmianek, -4 punkty procentowe od jesieni 2018 r. i -19 od wiosny 2015 r.) Sytuacja gospodarcza znajduje się na szóstym miejscu (16 proc., +1).

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex