Strona główna Blog Strona 3219

Fraszki po kurpiowsku

0

Fraszki po kurpiowsku, kierowane do dorosłego czytelnika, to kolejne wydawnictwo autorstwa Stanisława Kałuckiego z Ostrołęki. Ukazało się pod szyldem Związku Kurpiów i jest dostępne m.in. w  bibliotekach miejskich i szkolnych oraz w Muzeum Kultury Kurpiowskiej.  

W książce znalazło się blisko 150 fraszek. Autor prezentuje kilka z nich.

O poprawny zapis w dialekcie kurpiowskim zadbali Danuta Prachniak, Katarzyna Brzuzy i Henryk Gadomski. Redakcją książki zajął się Alfred Nawrocki.

Miejsce na reklamę

’Polscy kompozytorzy o miłości” – koncert z udziałem aktorki Joanny Jabłczyńskiej

0

Koncert kameralny pt. 'Polscy kompozytorzy o miłości” z udziałem aktorki Joanny Jabłczyńskiej odbędzie się 24 maja w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Rzekuniu.

Usłyszymy najpiękniejsze pieśni i arie m.in. Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Tadeusza Bairda, Fryderyka Chopina w wykonaniu młodych solistów scen krakowskich i warszawskich: Marty Miki (mezzosopran) i Jakuba Milewskiego (baryton). Przy fortepianie zasiądzie Piotr Prusaczyk. Koncert poprowadzi znana aktorka m.in z serialu 'Na wspólnej” Joanna Jabłczyńska.

Na to wyjątkowe wydarzenie zaprasza Towarzystwo Muzyczne im. G. Bacewiczówny w Ostrołęce. Koncert odbędzie się po Mszy Św. odprawianej o godzinie 17:00. Współorganizowany jest przez Starostwo Powiatowe w Ostrołęce i Urząd Gminy w Rzekuniu.

Miejsce na reklamę

Narkotykowa szajka rozbita

0

Zarzuty wprowadzenia do obrotu na terenie Łomży ponad 2 kg marihuany, a także posiadanie i udzielanie środków odurzających usłyszeli zatrzymani przez policjantów mieszkańcy Pisza i powiatu piskiego w wieku od 28 do 45 lat. Trzech podejrzanych decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie tymczasowym. To efekt działań łomżyńskich i białostockich policjantów pracujących pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łomży.

Mundurowi z psem przeszkolonym do wykrywania zapachu narkotyków wkroczyli w ubiegły czwartek rano do kilku mieszkań na terenie Pisza i powiatu piskiego. Zatrzymali pięciu mężczyzn podejrzanych między innymi o udział w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających. Z ustaleń policjantów rozpracowujących szajkę wynikało, że narkotyki te rozprowadzane były na terenie Łomży, a zatrzymani w tej sprawie swoją działalność prowadzili od 2014 roku. Mówi mł. asp. Ewelina Szlesińska, oficer prasowy łomżyńskiej policji.

Działania łomżyńskich i białostockich funkcjonariuszy to kontynuacja intensywnie prowadzonego śledztwa. Zarzuty w tej sprawie usłyszało już wcześniej dwóch młodych mieszkańców Łomży w wieku 22 i 26 lat. Do zatrzymania starszego mężczyzny doszło na początku marca w Piątnicy.

Za wprowadzanie do obrotu znacznej ilości środków odurzających grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Łomży.

fot. kwp.bialystok.pl

Miejsce na reklamę

Zawody Kawaleryjskie na ostrołęckich błoniach

0

Zawody Kawaleryjskie odbędą się w dniach 23-24 maja na błoniach nad Narwią. Impreza – w ramach Dni Ostrołęki – organizowana jest przez Stowarzyszenie Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich. Mówi komendant Mirosław Szczubełek.

Zawody poprzedzi polowa msza święta, która rozpocznie się o godzinie 11. Przewidziano również defiladę ulicami miasta. Drugi dzień spotkania muzycznie uświetni zespół Droga na Ostrołękę.

Miejsce na reklamę

Damian Świerdzewski brązowym medalistą Mistrzostw Polski Akademickiego Związku Sportowego

0

Damian Świerdzewski, wychowanek UKS Siódemka Ostrołęka wywalczył brązowy medal w biegu na 3000 m podczas Mistrzostw Polski Akademickiego Związku Sportowego w Łodzi.

Zawody odbyły się w dniach 16-17 maja. Damian uzyskał czas 8:56,68s co jest jego nowym rekordem życiowym. Pomimo, że reprezentuje AZS-AWF Biała Podlaska, w dalszym ciągu trenuje pod okiem szkoleniowca UKS 7 Dariusza Dąbrowskiego, a finansowo nadal wspiera go firma – EKO BUD Korczaki koło Ostrołęki.

fot. D. Świerdzewski

Miejsce na reklamę

III Konkurs Muzyki Barokowej

0

III Konkurs Muzyki Barokowej odbył się 18 maja w Państwowej Szkole Muzycznej I i II Stopnia w Ostrołęce. Wzięło w nim udział 41 uczniów. Każdy zaprezentował dwa utwory. Mówi dyrektor szkoły Dorota Rypina Gałązka.

Z ostrołęckiej szkoły swój talent zaprezentowało 4 uczniów.

Konkurs odbył się pod patronatem prezydenta miasta Ostrołęki i starosty powiatu.

galeria

Miejsce na reklamę

Uczcili Rok Papieski

0

Mszą Świętą rozpoczęły się wczorajsze (18 maja) uroczystości poświęcone patronowi Szkoły Podstawowej Nr 10 – św. Janowi Pawłowi II, a jednocześnie patronowi Ostrołęki. Spotkanie wpisało się również w obchody Roku Papieskiego. Mówi wiceprezydent Paweł Stańczyk.

Po Eucharystii złożono kwiaty pod popiersiem Patrona, które znajduje się przed szkołą, a następnie zaproszono na program artystyczny pn. 'Karol Wojtyła – człowiek słowa”. Uczniowie podkreślali, że Jan Paweł II  motywuje ich do pracy.

W uroczystości uczestniczyli m.in  przedstawiciele parlamentu, samorządu miejskiego, przedstawiciele instytucji, poczty sztandarowe oraz społecznosć szkolna.

galeria

Miejsce na reklamę

Zatrzymani po pościgu

0

Policjanci zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o kradzieże z włamaniem do automatów gier w Myszyńcu. Ich łupem padły kasety z pieniędzmi. Właściciel oszacował straty na blisko 3 000 złotych.

Zgłaszający poinformował policję, że prawdopodobnie sprawcy uciekają z miejsca pojazdem bmw. W pościg ruszyli mundurowi z Myszyńca oraz ostrołęckiej komendy. Komunikat został przekazany do wszystkich patroli oraz jednostek sąsiednich. W wyniku podjętych działań pościgowo-blokadowych wskazany pojazd został zatrzymany na terenie Komendy Powiatowej Policji w Piszu.

Trzech mężczyzn podejrzanych o popełnienie tego przestępstwa trafiło do policyjnego aresztu w Ostrołęce. Są to mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego. Znaczna część skradzionych przedmiotów została odzyskana.

Miejsce na reklamę

Policjant po służbie udaremnił ucieczkę nietrzeźwemu kierującemu

0

Ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie i orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów miał kierujący audi, który na jednej z ulic w Baranowie cofając uderzył w ogrodzenie. Został ujęty przez funkcjonariusza będącego po służbie.

Poinformował mł. asp. Tomasz Żerański z ostrołęckiej policji.

Miejsce na reklamę

10 lat Społecznej Szkoły Muzycznej w Ostrowi Mazowieckiej

0

Zbliża się dziesięciolecie Społecznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowi Mazowieckiej.

Uroczysty, otwarty dla wszystkich jubileuszowy wieczór odbędzie się 21 maja (czwartek) w Teatrze Scena Kotłownia, początek o godzinie 18.00. Główną częścią programu będzie koncert galowy, w którym wystąpią absolwenci i nauczyciele szkoły. Po prezentacji dorobku artystycznego, osiągnięć i historii szkoły planowane są wystąpienia zaproszonych gości oraz podziękowania dla osób i instytucji wspierających szkołę. Przewidziana jest również specjalna niespodzianka.

Miejsce na reklamę