Strona główna Blog Strona 3220

Surowsze kary dla piratów drogowych i nietrzeźwych kierujących

0

Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h oraz przestępstwo prowadzenia pojazdu po utracie uprawnień to tylko niektóre ze zmian, które zaczną obowiązywać od 18 maja 2015 r. Małgorzata Woźniak, rzecznik MSW oraz mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przedstawili szczegóły nowelizacji przepisów. Nowa ustawa składa się z rozwiązań zaproponowanych przez Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości oraz Infrastruktury i Rozwoju.

Przekroczysz prędkość o więcej niż 50 km/h lub przewieziesz zbyt dużą liczbę pasażerów – stracisz prawo jazdy
Zgodnie z nowymi przepisami kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy zostanie odebrane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres, będzie przedłużony do 6 miesięcy. Jeśli kierowca w tym czasie i tak zdecyduje się wsiąść 'za kółko”, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Aby je odzyskać trzeba będzie spełnić wszystkie wymagania stawiane osobom, które po raz pierwszy ubiegają się o prawo jazdy.
Na ten sam okres (3 miesięcy) uprawnienia do prowadzenia pojazdami utracą kierowcy, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób (przekraczającą liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym).

Surowe i nieuchronne kary dla pijanych kierowców
W nowych przepisach zaostrzono kary dla pijanych kierowców oraz tych, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek drogowy. Okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów został wydłużony z 10 do 15 lat, minimalną karą będą 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z wysokimi karami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie stosował karę w wysokości nie mniejszej niż 5 tys.   złotych, w przypadku osoby, którą złapano po raz pierwszy oraz nie mniejszej niż 10 tys.   zł., dla recydywistów. Jeśli kierowca spowoduje wypadek drogowy pod wpływem alkoholu nawiązka nie będzie mogła być mniejsza niż 10 tys. zł. Pieniądze uzyskane z tego tytułu będą przekazywane na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach.
– Przepisy prawa zostały znowelizowane w taki sposób, aby pomóc tym, którzy tego najbardziej potrzebują, czyli osobom, które w wyniku wypadków drogowych spowodowanych przez pijanych kierowców stracili zdrowie – powiedział mł. insp. Marek Konkolewski.

Kierowanie bez uprawnień
Od 18 maja kierowcy, którzy będą prowadzili pojazd, pomimo tego że prawo jazdy zostało im wcześniej odebrane przez starostę popełnią przestępstwo. Będzie za to grozić grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Do tej pory było to wykroczenie. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd będzie mógł także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Blokady alkoholowe w pojazdach
Nowe przepisy przewidują także możliwość zmiany przez sąd orzeczonego wcześniej zakazu prowadzenia pojazdów na konieczność posiadania blokady alkoholowej tzw. alkolocka w pojeździe. Z takiej możliwości będzie można skorzystać dopiero po upływie połowy zakazu, a w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat. O szczegółach dotyczących tej zmiany poinformował mł. insp. Marek Konkolewski   – Osoba, która będzie chciała uruchomić silnik będzie musiała się poddać badaniu na trzeźwość. Taka osoba będzie musiała co rok oddawać swoje urządzenie do kalibracji oraz będzie musiała posiadać zaświadczenie o badaniu technicznym pojazdu, w związku z posiadaniem alkolocka – powiedział Marek Konkolewski.

Zaostrzenie przepisów wobec 'młodych kierowców’
Nowa ustawa wprowadza także zaostrzenie przepisów wobec młodych kierowców. Osoby, które w okresie 2 lat od uzyskania prawa jazdy dopuściły się jednego przestępstwa   przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. spowodowanie wypadku drogowego, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości) lub trzech wykroczeń polegających na   spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowaniu w staniu po użyciu alkoholu lub przekroczeniu prędkości powyżej 30 km/h utracą prawo jazdy. Rozwiązanie to będzie obowiązywało do 3 stycznia 2016 r. Osoby, o których mowa, będą docelowo objęte nadzorem w ramach okresu próbnego przewidzianego w ustawie o kierujących pojazdami, mającego wejść w życie 4 stycznia 2016 r.

Usunięcie pojazdu
W ustawie wprowadzono także nowy przypadek, kiedy pojazd zostanie obligatoryjnie usunięty z drogi na koszt jego właściciela. Przepis ten odnosi się do sytuacji, gdy pojazdem kierowała osoba nieposiadająca stosownego uprawnienia, czyli osoba, która go nie uzyskała, bądź której zostało ono cofnięte w drodze decyzji administracyjnej. Pojazd zostanie usunięty z drogi także w przypadku, gdy kierowała nim osoba formalnie posiadająca stosowne uprawnienie, lecz której uprzednio zatrzymano dokument prawa jazdy, np. w związku z przekroczeniem liczby 24 punktów.

’Przepisy prawa zostały znowelizowane w taki sposób, aby pomóc tym, którzy tego najbardziej potrzebują, czyli osobom, które w wyniku wypadków drogowych spowodowanych przez pijanych kierowców stracili zdrowie’ – Marek Konkolewski

Funkcjonariusz będzie mógł odstąpić od usunięcia pojazdu tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy możliwe będzie przekazanie go osobie znajdującej się w nim i posiadającej uprawnienie do kierowania tym pojazdem.
Przepis, o którym mowa, z oczywistych względów nie będzie miał zastosowania w sytuacji, gdy kierujący pojazdem legitymuje się pokwitowaniem za zatrzymany dokument prawa jazdy, uprawniającym go do kierowania pojazdem.

Większość Polaków popiera zmiany
– Badania opinii społecznej pokazują jednoznacznie, że większość Polaków popiera natychmiastowe odbieranie kierowcom prawa jazdy za rażące naruszenie przepisów- poinformowała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak. W sondażu przygotowanym na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych respondenci ocenili liczbę przeprowadzanych przez Policję kontroli trzeźwości. Przypomnijmy, że od 2014 roku znacząco została zwiększona ich liczba. W 2014 roku policjanci przeprowadzili 15,4 mln kontroli – prawie 2 razy więcej niż w 2013 roku. Mimo tej znaczącej różnicy w ocenie prawie połowy respondentów (46 proc.) kontrole trzeźwości kierowców są przeprowadzane za rzadko. Tylko 7 proc. pytanych miało odwrotną opinię, deklarując, że odbywają się one za często.

Polacy mają też bardzo zdecydowane zdanie na temat karania nietrzeźwych kierowców. Prawie wszyscy respondenci (96 proc.) opowiedzieli się za natychmiastowym odbieraniem prawa jazdy za recydywę w jeździe pod wpływem alkoholu. Zdania respondentów były natomiast podzielone w sprawie propozycji MSW dotyczącej obierania prawa jazdy za przewożenie zbyt dużej liczby osób. W tym przypadku zaostrzenie przepisów miało prawie tyle samo zwolenników (49 proc.), co przeciwników (47 proc.).
Polacy zapytani o opinie w sprawie obierania kierowcom prawa jazdy za rażące naruszenie   przepisów nieco częściej opowiadali się za (53 proc.), niż przeciw (44 proc.) takiej sankcji.

Przekonania Polek i Polaków dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym znalazły odzwierciedlenie w nowych przepisach.
Sondaż 'Opinie Polaków na temat bezpieczeństwa wewnętrznego” zrealizowany był w dniach od 10 do 13   grudnia 2014 roku metodą wywiadów telefonicznych (CATI) na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej 16+, N=1002 na zlecenie MSW.

Miejsce na reklamę

Znamy finalistów

0

Dziewięciu wokalistów z półfinałowej osiemnastki  zakwalifikowało się do kolejnego etapu Festiwalu Otwarta Scena Wokalna. Ich prezentacji wysłuchamy już 14 czerwca na Pikniku Rodzinnym organizowanym przy 'Galerii Bursztynowa”.

Półfinałowe spotkanie z udziałem publiczności odbyło się 16 maja w Klubie Lokator działającym przy Ostrołęckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Młodzi artyści tym razem wykonali jeden wybrany przez siebie utwór. Ich występy oceniało jury w składzie: Izabela Kiernozek, Joanna Niska, Wojciech Dudkowski i Adam Wołosz. Spotkanie poprowadził Patryk Majewski.

W finale wystąpią: Szymański Kamil, Nejman Emilia, Kordek Oliwia, Szymańska Natalia, Pichal Mateusz, Pyskło Joanna, Zaręba Karolina, Olszewska Aleksandra, Zawadzka Anna.

Miejsce na reklamę

Ogólnopolski Turniej Tańca Sportowego Feeling 2015

0

Ostrołęccy tancerze z Uczniowskiego Klubu Sportowego Atria wywalczyli dwa medale w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Sportowego Feeling 2015 w Warszawie.

Bartosz Szyszka i Magdalena Lenkiewicz zdobyli złoto w tańcach standardowych i srebro w latynoamerykańskich. Muszą jeszcze tylko dwa razy zdobyć miejsce na podium, by awansować do wyższej klasy tanecznej. Aktualnie tancerze rywalizują w kategorii wiekowej 14-15 lat, klasa C.

Trenerem pary jest Katarzyna Orlicka.

Miejsce na reklamę

Ukradł złotą biżuterię

0

Złodziej dostał się do środka po ukręceniu wkładki zamka w drzwiach wejściowych. Jego łupem padły: obrączki, kolczyki, pierścionek oraz łańcuszek. Straty właścicielka oszacowała na 1250 zł.

Trwają czynności mające na celu ustalenie sprawcy włamania.

Miejsce na reklamę

Ostrołęcka Noc Muzeów

0

Około tysiąca osób odwiedza każdego roku Muzeum Kultury Kurpiowskiej w ramach światowej akcji Noc Muzeów. Tym razem motywem przewodnim była 'Podróż na Kresy”. Uczestnicy spotkania mogli zwiedzić  wystawę zatytułowaną 'Huculszczyzna. Obraz zatrzymany’ oraz stałe ekspozycje związane z dziejami miasta i regionu. Były również warsztaty tańca i występy zespołu BURDON z Ukrainy, koncert Olgi Mieleszczuk zatytułowany ’ Pieśni żydowskiego Polesia’ oraz prezentacja filmu 'Muzeum Utracone”.

Mówiła Agnieszka Kowalewska, z Działu Edukacji i Promocji.

galeria

Miejsce na reklamę

Trwają Ostrołęckie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej

0

Trwają Ostrołęckie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej pt. 'Per musicam ad Deum’. Pierwsze koncerty odbyły się w miniony weekend  w kościele pod wezwaniem Świętego Antoniego Padewskiego. Mówi organizator Piotr Gawroński.

Celem spotkań jest popularyzowanie wśród mieszkańców Ostrołęki i okolic muzyki organowej i kameralnej w wykonaniu wysokiej klasy artystów. To już druga odsłona Festiwalu.

Kolejne koncerty odbędą się w dniach 23 – 24 maja w Kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (fara).

galeria

Program drugiej części  Ostrołęckie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej

23 maja 2015 r. (sobota) godz. 19.00 Kościół p.w. Nawiedzenia NMP (Fara) – Koncert muzyki kameralnej i organowej: Trio Mulieres (Magdalena Frąckiewicz – fortepian, Marta Gołębiewska – klarnet, Dorota Pliszka – wiolonczela) i półrecital organowy (Magdalena Frąckiewicz-organy).

W programie: J.S.Bach, N.Bruhns, M.Sawa, J.Alain,L.v.Beethoven, C.Debussy, S.Kuczek.

24 maja 2015 r. (niedziela) godz. 19.00 Kościół p.w. Nawiedzenia NMP (Fara) Koncert  finałowy: Anna Podgórska – sopran, Aleksandra Gudzio – alt, Chór Magnificat pod dyr. Piotra Gawrońskiego oraz Festiwalowy Zespół Instrumentalny: Filip Szymaniak – skrzypce, Agnieszka Sobolewska – skrzypce, Przemysław Ćwiek – altówka, Dorota Pliszka – wiolonczela, Katarzyna Mrozek – obój, Marcin Zarzycki – trąbka, Magdalena Frąckiewicz – organy.

W programie:
J. S. Bach, J. F. Heandel, A.Vivaldi.

Prowadzenie koncertów: Katarzyna Waśkiewicz

Miejsce na reklamę

Niższe wpisowe jeszcze do 20 maja

0

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych uczestników tegorocznego XXI Półmaratonu Kurpiowskiego, Miejski Zarząd Obiektów Sportowo – Turystycznych i Infrastruktury Technicznej wydłużył termin przyjmowania niższej kwoty wpisowego dla tych, którzy rozważają start w biegu, a nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji.

Mówi dyrektor Robert Juchniewicz.

Półmaraton Kurpiowski odbędzie się 24 maja w Ostrołęce. Start o godz. 11.

Na uczestników czekają do rozlosowania atrakcyjne nagrody – niespodzianki i wizyta w Parku Wodnym.

Miejsce na reklamę

Harmonogram postoju mammobusów (18-24 maja)

0

W dniach 18-24 maja 2015 r. mammobusy odwiedzą na Mazowszu piętnaście powiatów: ciechanowski, grodziski, grójecki, legionowski, makowski, miński, mławski, nowodworski, ostrołęcki, piaseczyński, przasnyski, pułtuski, sochaczewski, wołomiński i wyszkowski. Zapraszamy panie w wieku 50-69 lat na bezpłatną mammografię w ramach 'Programu profilaktyki raka piersi”!

1)    powiat ciechanowski
19 maja, Regimin 8 (przy ośrodku zdrowia), w godzinach 9.00-15.00
19 maja, ul. Ciechanowska 20 w Sońsku, w godzinach 9.00-17.00
22 maja, ul. Ciechanowska 54 w Grudusku, w godzinach 8.00-15.00

2)    powiat grodziski
19 maja, ul. Warszawska 18 w Milanówku, w godzinach 9.00-17.00
20 maja, ul. Warszawska 27 w Żabiej Woli, w godzinach 9.00-17.00

3)    powiat grójecki
21 maja, ul. Grójecka 1 w Lesznowoli, w godzinach 9.00-17.00

4)    powiat legionowski
18 maja, ul. Modlińska 65 w Wieliszewie, w godzinach 9.00-17.00
18 maja, Rynek w Serocku (przy ratuszu), w godzinach 9.00-17.00

5)    powiat makowski
20 maja, ul. Moniuszki 2 w Makowie Mazowieckim, w godzinach 9.00-17.00
20 maja, Plac Obrońców Różana 4 w Różanie, w godzinach 9.00-17.00

6)    powiat miński
18 maja, ul. Świętochowskiego 15 w Sulejówku, w godzinach 10.00-18.00
21 maja, ul. Latowicka 1 w Siennicy, w godzinach 9.00-17.00
22 maja, 3 Maja 8 w Halinowie, w godzinach 9.00-17.00

7)    powiat mławski
18 maja, ul. Piłsudskiego 33a w Mławie, w godzinach 9.00-17.00

8)    powiat nowodworski
18 maja, ul. Gminna 6 w Czosnowie, w godzinach 9.00-17.00
19 maja, ul. Sportowa 2 w Nasielsku, w godzinach 9.00-17.00
20 maja, ul. Sportowa 2 w Nasielsku, w godzinach 9.00-17.00
21 maja, ul. Szkolna 3 w Pomiechówku, w godzinach 9.00-17.00

9)    powiat ostrołęcki
21 maja, ul. Targowa 4 w Kadzidle, w godzinach 9.00-17.00
21 maja, ul. Wyspiańskiego 2 w Olszewie-Borkach, w godzinach 9.00-17.00
21 maja, ul. Dzieci Polskich 1 w Myszyńcu, w godzinach 9.00-17.00
21 maja, ul. Szkolna 48 w Lelisie, w godzinach 9.00-17.00
22 maja, ul. Ostrołęcka 21 w Goworowie, w godzinach 9.00-17.00
22 maja, ul. Kościelna 19 w Łysych, w godzinach 9.00-17.00
22 maja, ul. Traugutta 1 w Ostrołęce, w godzinach 9.00-17.00
22 maja, ul. Parkowa 1 w Czerwinie, w godzinach 9.00-15.00

10)    powiat piaseczyński
18 maja, ul. Piłsudskiego 3a/7 w Konstancinie-Jeziornej, w godzinach 9.00-17.00
19 maja, ul. Wilanowska 5 w Józefosławiu, w godzinach 9.00-17.00
20 maja, ul. Budowlanych 3 w Prażmowie, w godzinach 9.00-17.00
20 maja, ul. 3 Maja 10 w Górze Kalwarii, w godzinach 9.00-17.00

11)    powiat przasnyski
20 maja, ul. 3 Maja 16 w Przasnyszu, w godzinach 9.00-17.00

12)    powiat pułtuski
19 maja, ul. New Britain 1 w Pułtusku, w godzinach 9.00-17.00

13)    powiat sochaczewski
22 maja, ul. Sawickiej 3 w Sochaczewie, w godzinach 9.00-17.00
23 maja, ul. Sawickiej 3 w Sochaczewie, w godzinach 9.00-17.00

14)    powiat wołomiński
18 maja, Aleja Piłsudskiego w Markach (przy UM), w godzinach 9.00-17.00

15)    powiat wyszkowski
19 maja, ul. Jana Pawła II 4 w Brańszczyku, w godzinach 9.00-17.00

Więcej o 'Programie profilaktyki raka piersi”: http://www.nfz-warszawa.pl/index/pacjent/programy4a

Miejsce na reklamę

Wsparcie dla rodzin: prawie 8 mln zł dla mazowieckich samorządów

0

Rządowy 'Program asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej na 2015 rok” został rozstrzygnięty. 286 mazowieckich gmin otrzyma 6,1 mln zł dotacji na rozwój sieci asystentów. 41 powiatów uzyska natomiast 1,7 mln zł dofinansowania na tworzenie stanowisk koordynatorów wspierających rodziny zastępcze oraz rodzinne domy dziecka.

Celem rządowego programu jest wsparcie rodzin przeżywających trudności związane z wychowaniem dzieci oraz zmniejszenie liczby nieletnich umieszczanych w pieczy zastępczej. Asystent rodziny towarzyszy rodzicom we wprowadzeniu zmian w zachowaniu oraz otoczeniu, koniecznych do tego, aby środowisko rodzinne sprzyjało bezpieczeństwu i prawidłowemu rozwojowi dzieci. Zakłada on również rozwój sieci koordynatorów wspierających rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka.

Samorządy powinny do 18 maja br. przesłać oświadczenia o przyjęciu dofinansowania.
W 2014 roku o dotację ubiegało się 227 gmin z Mazowsza, które otrzymały łącznie ponad 6,6 mln zł na dofinansowanie zatrudnienia 301 asystentów rodziny. 37 mazowieckich powiatów uzyskało ponad 1,1 mln zł na wynagrodzenia dla 91 koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej. Na tegoroczną edycję programu w całym kraju przeznaczono 70 mln zł w skali kraju.

Miejsce na reklamę

Święto Polskiej Niezapominajki w Rzekuniu

0

Święto Polskiej Niezapominajki odbyło się dzisiaj (15 maja) w Szkole Podstawowej w Rzekuniu. Główną ideą uroczystości było promowanie walorów przyrody, przypomnienie o potrzebie ochrony środowiska i zachowania różnorodności biologicznej Polski. Ważny udział w organizacji przedsięwzięcia miało Szkolne Koło Towarzystwo Przyjaciół Lasu.

Podkreśla Ewa Borkowska-Sawicka, koordynator Koła.

Spotkanie Przyjaciół Lasu w Warszawie odbyło się w kwietniu. Uczestniczyli w nim uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, licealnych i techników leśnych, przedszkolaki i emeryci, studenci, nauczyciele i leśnicy, profesorowie i wykładowcy wyższych.

galeria

Miejsce na reklamę