Strona główna Blog Strona 3208

Dzień Dziecka w Urzędzie Gminy w Lelisie

0

Około 50 prac plastycznych i 17 literackich ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Lelis wpłynęło na konkurs pn. 'Ty także możesz zostać Wójtem Gminy Lelis!’.

Komisja wybrała po dwie osoby z każdej szkoły. W poniedziałek 1 czerwca 16 wybranych uczniów z 8 szkół spędziło czas w Urzędzie Gminy. Spośród nich wybrano wójta. Mówi Stefan Prusik, wójt gminy Lelis.  

Obradowała dziecięca rada, która przedstawiła swoje propozycje.  

Dzieci zwiedziły budynek Urzędu Gminy, poznały pracowników i zakres ich obowiązków. Był poczęstunek i wspólne zdjęcia.

fot. lelis.pl

Miejsce na reklamę

Ogólnopolski Głos Profilaktyki przyciągnął młodzież, dzieci oraz pedagogów

0

Ponad pół tysiąca dzieci i młodzieży z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego wzięło udział w Ogólnopolskim Głosie Profilaktyki, który po raz drugi odbył się w mieście. Program jest krajowym zrywem wzmocnienia twórczej profilaktyki realizowanej przez Komendę Główną Policji 'Profilaktyka a Ty’.   

Moda na życie bez uzależnień – bez narkotyków, alkoholu, bez przemocy – tym przesłaniem na placu przy ul. Berlinga rozpoczął się 'Ogólnopolski Głos Profilaktyki”. Punktualnie o godzinie 14:00 liderka ostrołęckiej grupy PaT Olga Stawna odczytała odezwę Społeczności ,,Profilaktyka, a Ty’’. Były m.in. występy taneczne, wokalne i muzyczne uczniów ostrołęckich szkół, zumba, zabawy z atrakcyjnymi nagrodami. Szereg atrakcji przygotowały również służby mundurowe. Mówi mł. asp. Tomasz Żerański.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko przygotowane przez Szkołę Promocji Zdrowia, Stowarzyszenie Promocji Zdrowia i Trzeźwości ,,Arkadia” oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej, gdzie można było dowiedzieć się, m.in. o szkodliwości palenia tytoniu, używania dopalaczy oraz skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych.

fot. kwp.radom.pl

Miejsce na reklamę

MICHAŁ SKIBA – LIBERO Z TEMPERAMENTEM ZOSTAJE

0

Doświadczony libero Micha Skiba przedłużył umowę na kolejny sezon z SPS Volley Ostrołęka.

– Jest nam miło, że zawodnik pozostaje z nami, gdyż w ostatnim sezonie zrobił widoczny krok w swojej karierze. Można powiedzieć, że spryt wyprzedza jego myśli – mówi żartobliwie Paweł Pędzich, członek zarządu.

W poprzednim sezonie Michał Skiba okazał się być ogniwem, które niejednokrotnie spajało zespół w trakcie zmagań. To także zawodnik, który miał spory wkład w zdobycie złota przez SPS Volley Ostrołęka.

– Doświadczenie i waleczność – te cechy są bezcenne, tak jak poczucie humoru Michała, które często rozładowuje atmosferę. Michał bez wątpienia jest dobrym zawodnikiem. Jestem zadowolony, że przez kolejny sezon siatkarz będzie reprezentował nasze barwy – dodał Paweł Pędzich.

Więcej na temat drużyny przeczytasz na: www.volley.ostroleka.pl

Miejsce na reklamę

Podejrzani o kradzież sportowych ubrań zatrzymani

0

W kilkanaście minut od zgłoszenia policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o kradzież w jednym ze sklepów sportowych W Ostrołęce. Wartość skradzionego towaru to ponad 1100 złotych. Policjanci odzyskali odzież.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek 1 czerwca informuje mł. asp. Tomasz Żerański.

Mężczyźni są mieszkańcami Ostrołęki w wieku 24 i 25 lat. Zostali zatrzymani w policyjnym areszcie. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności. Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z ostrołęckiego wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu.

 

fot. kwp.radom.pl

Miejsce na reklamę

Ginące Zawody już po raz 15

0

W Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle trwają jubileuszowe XV 'Ginące Zawody”. Warsztaty etnograficzne zorganizowało Stowarzyszenie Artystów Ludowych. W tym roku hasło przewodnie brzmi 'od barci do pasieki”. Mówi Czesława Kaczyńska.

Każdego roku inicjatywa cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców regionu. Na Kurpie przyjeżdża młodzież z całej Polski. Pierwsza edycja odbyła się w roku 2001 i przyciągnęła ok. 1200 uczestników. Tak liczne zainteresowanie potwierdziło kierunek działań i dało impuls do rozszerzenia formuły projektu. Wprowadzono element dydaktyczny dając możliwość młodzieży i dorosłym zdobycia umiejętności, które następnie będzie można wykorzystać na rynku jako alternatywne źródło zarobkowania. Przez 15 lat w warsztatach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

Warsztaty Ginące Zawody zakończą się w środę. Patronat nad projektem przyjęli: Starosta Ostrołęcki oraz Wójt Gminy Kadzidło.

Miejsce na reklamę

Gość Radia Oko – prezydent Janusz Kotowski

0

Stan techniczny starego mostu w Ostrołęce pozwala na to, by korzystać z niego jeszcze przez najbliższe cztery lata. O szczegółach prezydent miasta Janusz Kotowski.

Miejsce na reklamę

Obchody Dnia Strażaka

0

3 czerwca w Ostrołęce odbędą się obchody Dnia Strażaka.

Święto zainauguruje o godz. 10.00 msza święta w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego. O godz. 13.00 na placu przy Komendzie Miejskiej PSP rozpocznie się uroczysty apel. Zostaną wręczone awanse i odznaczenia.

Postanowieniem Nr 2/OP/2015 z dnia 24 kwietnia  2015 r. Ministra Spraw Wewnętrznych  odznaczeni zostali:

Złotą Odznaką 'Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej”
1.    Drozd Tadeusz

Brązową Odznaką 'Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej”
1.    Grzegorz  Pragacz

Uchwałą Nr  4/2014  z dnia 18 marca 2014r. Prezydium Zarządu Oddziału  Wojewódzkiego  Województwa Mazowieckiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej  odznaczeni zostali:

ZŁOTYM  MEDALEM  'ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA”
1.    Brzozowski Mariusz
2.    Dobrzyński Sławomir
3.    Ruszczyk Konrad
4.    Szcześniak Stanisław

SREBRNYM  MEDALEM  'ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA”
1.    Andrzej Jarka
2.    Białczak Michał
3.    Pędzich Janusz

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej za wzorową postawę i wysokie osiągnięcia w realizacji zadań służbowych przyznał Dyplom dla:
1.    Leszek Pragacz

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji ozkazem Personalnym   Nr 121/kadr/15 z dnia 23 kwietnia 2015r. nadał stopień:

Brygadiera
Mł. bryg. Grzegorz Pragacz

Młodszego Brygadiera
St. kpt. Adam Tabaka

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Rozkazem Personalnym   Nr 125/kadr/15 z dnia 23 kwietnia 2015r. nadał stopień:

Młodszego Kapitana
Asp. Tomasz Dumała
Asp. Tadeusz Rydel
Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej Rozkazem Personalnym  Nr 31/2015 z dnia  21 kwietnia 2015r. nadał stopień:

Starszego ogniomistrza
ogn. Brzozowski Mariusz
ogn. Szwed Krzysztof

Ogniomistrza
mł. ogn. Górski Artur
mł. ogn. Grabowski Dariusz
mł. ogn. Kaczmarczyk Marek
mł. ogn. Werpachowski Jarosław

Młodszego ogniomistrza
st. sekc. Chojnowski Tomasz
st. sekc. Chorąży Michał Juliusz
st. sekc. Drabot Jarosław
st. sekc. Gontarzewski Andrzej
st. sekc. Minota Krzysztof

Starszego sekcyjnego
sekc. Śpiewak Daniel Kamil

Komendant Miejski  Państwowej Straży Pożarnej Rozkazem Personalnym  Nr 1/2015  z dnia  27 kwietnia 2015r. nadał stopień:
Starszego Strażaka
str. Brakoniecki Sebastian
str. Drozd Bartosz
str. Faszczewski Tomasz
str. Golan Rafał
str. Górski Bartłomiej
str. Kraśniewski Michał
str. Kordek Rafał Marek
str. Mrozek Bartłomiej
str. Olender Tomasz
str. Piaścik Kamil

Miejsce na reklamę

Chciał uniknąć odpowiedzialności

0

Policjanci łomżyńskiej drogówki zatrzymali 23-letniego kierowcę citroena, który miał 2,6 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna, próbując uniknąć odpowiedzialności za jazdę w stanie nietrzeźwości, chciał wręczyć funkcjonariuszom tysiąc złotych łapówki. Został zatrzymany.

Mówi mł. asp. Ewelina Szlesińska z łomżyńskiej policji.

23-latek od razu został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Usłyszał zarzut i teraz jego postępowaniem zajmie się sąd.

Miejsce na reklamę

Dorośli wystawili Kopciuszka dla swoich dzieci

0

W Przedszkolu Miejskim Nr 8 w Ostrołęce najmłodsi obejrzeli spektakl zatytułowany 'Kopciuszek” . Tym bardziej było to wydarzenie wyjątkowe, bo zorganizowane z okazji Dnia Dziecka, a w postaci z bajki wcielili się rodzice. Teatrzyk przygotowały Jolanta Zembrzucka i Iwona Mróz. To nietypowe przedstawienie poruszyło przedszkolaków, którzy zapewne po raz pierwszy mogli zobaczyć mamę czy tatę w bajkowej scenerii. Zaangażowanie rodziców w działalność artystyczną to już tradycja tej placówki.

W spektaklu wystąpili: Sylwia Kopczyńska – Kopciuszek, Maciej Kopczyński – Książę, Aneta Łozińska i Anna Nosek – przyrodnie siostry, Iwona Kowalska – macocha, Ewelina Andrzejczyk – matka chrzestna( wróżka), Katarzyna Sadowska – narrator , Damian Romel – król, Paulina Romel – królowa, Joanna Brodowska – trębacz.

Zdjęcia Sylwia Kopczyńska

galeria

Miejsce na reklamę

Opieka zastępcza nad dziećmi bliżej środowiska rodzinnego

0

Od 1 stycznia 2015 r. wszystkie gminy mają obowiązek zatrudniania asystentów rodziny (ich liczba w ciągu trzech lat wzrosła o 78 proc.). Już 76 proc. dzieci umieszczanych jest w rodzinnych formach opieki zastępczej. Ustandaryzowano też proces adopcji i wprowadzono nad nim kontrolę wojewodów.

Celem jest to, aby w pierwszej kolejności zapewnić dzieciom pozostanie lub powrót do rodziny naturalnej. Dopiero jeśli  nie ma takiej możliwości – przejście do systemu pieczy zastępczej – powiedział wojewoda mazowiecki, Jacek Kozłowski.

W 2014 r. w województwie mazowieckim z pomocy 402 asystentów rodziny korzystało 4  170 rodzin. Asystent towarzyszy rodzicom we wprowadzeniu zmian koniecznych do tego, aby środowisko rodzinne sprzyjało bezpieczeństwu i prawidłowemu rozwojowi nieletnich. Pomaga zwiększyć poczucie wpływu na własne życie oraz poprawiać stabilizację. Jego rolą jest również doprowadzenie do jak najszybszego powrotu do rodziny naturalnej dzieci znajdujących się w pieczy zastępczej.

W ub.r. na Mazowszu pod opieką zastępczą przebywało 8  187 dzieci. Spośród nich 76 proc. (6  187) podlegało rodzinnym formom pieczy (a nie instytucjonalnym, jak dom dziecka). Są to rodziny zastępcze lub rodzinne domy dziecka. W 2014 r. w rodzinnych domach dziecka znalazło się prawie 30 proc. więcej wychowanków niż w roku 2013. Wszystkie powiaty w województwie zatrudniają koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej. Ich rolą jest m.in. udzielanie specjalistycznego wsparcia opiekunom oraz przygotowanie planu pomocy dla dzieci. W tym roku 137 koordynatorów obejmie opieką blisko 2,2 tys. rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. W ub.r. 37 powiatów otrzymało 1,1 mln zł na dofinansowanie wynagrodzenia 91 osób. W województwie mazowieckim działają 84 domy dziecka, ponad 4,3 tys. rodzin zastępczych otacza opieką prawie 6,2 tys. dzieci. Przykładem placówki modelowej jest utworzony w 2012 r. Dom dla Dzieci w Otwocku.

Na Mazowszu brakuje placówek opiekuńczo-terapeutycznych dla dzieci z  niepełnosprawnościami (jest tylko jedna, w Warszawie). Dzieci takie przebywają więc w  miejscach nieprzystosowanych do ich potrzeb. Rozwiązaniem mogłoby być utworzenie przez samorząd województwa ośrodka regionalnego. Ponadto nie ma w ogóle placówek opiekuńczo-wychowawczych. Dziecko jest kierowane do domu dziecka w innym powiecie. Taka sytuacja jest szczególnie dotkliwa, gdy lokalnie brakuje także rodzinnych form opieki zastępczej. Wyzwaniem jest również umieszczanie dzieci w placówkach ponad limit miejsc, co wpływa na jakość opieki.

W  2014  r. rodziny adopcyjne znalazło 703 dzieci.

Miejsce na reklamę