Samorząd Województwa Mazowieckiego zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym. W tym roku przyświeca mu hasło ,,Z rodziną przez Mazowsze”. Prace można nadsyłać do końca czerwca br. Po raz pierwszy zgłaszanie uczestnictwa można przesłać pocztą elektroniczną.
Temat tegorocznego konkursu fotograficznego 'Mazowsze bliskie sercu” – 'Z rodziną przez Mazowsze”, nawiązuje do nowej publikacji. Zachęca ona do aktywnego odkrywania i odwiedzania niezwykłych miejsc: tradycyjnych muzeów z unikatowymi zbiorami i nowoczesnych interaktywnych galerii, sielankowych gospodarstw agroturystycznych, ale także eleganckich kompleksów hotelowych, pełnych tajemnic urokliwych zamków i pałaców oraz nadzwyczajnych parków zabaw.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.mazovia.pl.
11 czerwca Galeria Ostrołęka zaprasza na inaugurację Festiwalu Sztuki 3M. Motywem przewodnim dziewiątej edycji będzie Ogień – zjawisko wyzwalające energię odczuwalną przez człowieka wszystkimi zmysłami – ciepło, światło, zapach i dźwięk. W tym roku, jak zwykle, w ramach festiwalu będzie można obejrzeć wystawę wiodącą, wiele działań performatywnych i multimedialnych, a także projekcje filmowe. Mówi Leszek Sokoll, kurator artystyczny projektu.
Spotkanie w Galerii Ostrołęka rozpocznie się o godzinie 19.
W tegoroczny projekt artystycznie zaangażowali się Izydor Borys, Roch Forowicz, Maciej Mielnicki, Marek Szczęsny, Wiesław Wachowski i Marek Zalewski. Do współpracy zaproszono również Karola Szafrańca i Ostrołęcką Scenę Autorską. Festiwal został zorganizowany przy współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury w Warszawie.
Klub Kina Niezależnego zaprasza dzisiaj (8 czerwca) na amerykański dramat zatytułowany 'Bóg nie umarł”.
To historia Josha, który rozpoczyna studia. W pierwszym semestrze trafia na zajęcia z filozofii prowadzone przez fanatycznego ateistę profesora Radissona. Wykładowca już na pierwszych zajęciach każe studentom napisać na kartce słynne zdanie Friedricha Nietzschego: 'Bóg umarł”, i złożyć pod nim podpis. Ci, którzy tego nie zrobią mogą zrezygnować z zajęć lub… udowodnić, że Nietzsche się mylił. Z całej grupy pierwszorocznych studentów wyzwanie podejmuje tylko Josh. Ma czas do końca semestru, by przekonać słynnego wykładowcę i resztę studentów, że Bóg jednak istnieje.
Film zostanie zaprezentowany w Kinie Jantar o godzinie 19.
W środę 10 czerwca rozpoczyna się 28 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka w Łomży.
To uznany i ceniony w kraju i za granicą przegląd małych form teatralnych, odbywający się mieście, które ma swoją bogatą kartę historii, zawsze było przyjazne artystom, a festiwal promieniował na całe miasto i był dumą i znakiem tego miejsca. Jarosław Antoniuk, dyrektor Festiwalu ma nadzieję, że tegoroczna edycja festiwalu będzie spotkaniem ze sztuką na najwyższym poziomie artystycznym, a atmosfera festiwalowa wypełni Łomżę.
Ambicją tegorocznego festiwalu jest poszukiwanie interesujących zjawisk w szeroko pojętej przestrzeni teatralnej – artystycznych wydarzeń w teatrze formy z kraju i zagranicy, konfrontowanie ich z nowoczesnymi i tradycyjnymi środkami wyrazu artystycznego, poszukiwanie nowych rozwiązań scenicznych oraz budowanie dialogu partnerstwa między publicznością i twórcami. Wieloletnia historia festiwalu, to efekt konsekwentnego wybierania interesującego zbioru wydarzeń artystycznych z ponad 40 krajów.
Festiwal stwarza możliwość promocji, poszerzenia myśli teatralnej i rozwijania partnerstwa kulturalnego. Motywem przewodnim 28 edycji będzie 'Teatr nie ma granic’, czyli współistnienie różnych kultur, indywidualności, przełamywanie tabu estetycznych.
W programie konkursowym tegorocznej Walizki znalazło się 15 spektakli z kraju i zagranicy wyłonionych ze 110 zgłoszeń. Program obejmuje widowiska zrealizowane w różnorodnych technikach teatralnych, konwencjach, gatunkach teatralnych. Festiwal nie ogranicza się do spektakli dla dzieci, gdyż w większości jest to teatr dla dorosłego widza. Organizatorzy chcą pokazać spektakle, które są ważne artystycznie, autentyczne, przemawiają do widza współczesnym językiem sztuki i nowoczesną interpretacją sceniczną.
Bogaty jest również off festiwal, który z reguły ma za zadanie spotkania publiczności z twórcami w otwartych przestrzeniach miejskich.
Festiwal ma rangę konkursu, a nagrody ufundowali m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Łomży, Starosta Powiatu Ziemskiego. 28 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka potrwa do 13 czerwca.
12 marszałkowskich szpitali, 5367 m2 powierzchni czynnej kolektorów słonecznych i ponad 10 mln franków dofinansowania ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy – projekt budowy kolektorów wkracza w fazę realizacji.
Umowę na wykonanie projektu podpiszą dzisiaj w Warszawie: marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i prezes zarządu ENVIROTECH sp. z o.o. Janusz Tomaszkiewicz, reprezentujący wykonawcę projektu – konsorcjum firm ENVIROTECH sp. z o.o. (lider), ECO-THERM sp. z o.o. i Wachelka INERGIS S.A.
W spotkaniu wezmą udział m.in. Roland Python – dyrektor Biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy przy Ambasadzie Szwajcarii w Polsce a także dyrektorzy szpitali biorących udział w projekcie. Odbędzie się ono 8 czerwca 2015 r. godz. 11:00 w sali konferencyjnej urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 26 w Warszawie.
Już w najbliższe wakacje studenci uczący się i jednocześnie zameldowani na Mazowszu będą mogli odbyć płatne praktyki zawodowe w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie oraz jego delegaturach. W ramach autorskiego programu 'Praktyki u marszałka” czeka na nich 110 miejsc. Praktyki będą odbywały się w lipcu, sierpniu i wrześniu.
O szczegółach programu opowiedzą: Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego Waldemar Kuliński – sekretarz województwa, dyrektor urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego w Warszawie, Tamara Borkowska – zastępca dyrektora departamentu organizacji ds. organizacyjno-prawnych UMWM, Wiesława Miecznikowa – kierownik Wydziału Kadr i Szkoleń UMWM.
Spotkanie rozpocznie się 8 czerwca (poniedziałek) 2015 r. o godz. 11.30 w sali konferencyjnej urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 26.
Na zbliżający się długi weekend polecamy najnowsze wydanie Rozmaitości, a w nim:
Dowiemy się jak przebiegała ostrołęcka Noc Muzeów, która miała w sobie folklorystyczny pierwiastek huculski.
Kronikarz Kurpiowski przypomni nam o wielkim zamieszaniu, jakie wywołała ostatnio wizyta wojewody, który nam most chciał zamknąć.
Znajdziemy obszerny wywiad z Grzegorzem Łapanowskim, by przekonać się, że zdrowe jedzenie jest zawsze w modzie.
Na stronie 5. można prześledzić oczami naszego reportera kolejną głośną sprawę. Tym razem chodzi o dworzec PKS, który może zostać nadal dworce, przekształcić się w market lub stać się połączeniem galerii i dworca.
Kolejna ankieta, dla wszystkich tych, którzy się wójta boją. Tym razem pod lupę bierzemy wójta gminy Kadzidło Dariusza Łukaszewskiego.
Antoni Kustusz zastanawia się nad tym jaka jest świadomość ekologiczna naszych rolników, którzy stosują nawozy, bo towar ma wyglądać. A przecież to, co trafia z naszych pól na stoły ma przecież pochodzić z Zielonych Płuc Polski.
Top lista najchętniej czytanych przez ostrołęczan książek dla książkowych moli.
Anna Wołosz poleca grę dla par 'Powiedz, jak wyglądam”, która pozwoli lepiej się poznać.
Kilka nowych problemów szkoł, które od nowego roku szkolnego muszą spełniać nowe wymogi, m.in. zapewnić uczniom dostęp do wody i pilnować tego, co dzieci mogą kupić w szkolnych sklepikach. Czy wyjdzie to szkołom na zdrowie?
Fotokronika Sławomira Olzackiego tym razem o maturze w makowskim LO w 1988 roku. Czy pytania z polskiego były trudne?
To i jeszcze więcej znajdziecie w najnowszym wydaniu Rozmaitości. A żeby być na bieżąco z tym co w Ostrołęce piszczy koniecznie musicie odwiedzić nasz serwis Rozmaitosci.com.
W niespełna godzinę od przyjęcia zgłoszenia o kradzieży nowego roweru policjanci z posterunku w Goworowie zatrzymali 48-letniego mieszkańca tej gminy podejrzanego o popełnienie tego przestępstwa już na terenie gminy Długosiodło.
Mówi mł. asp. Tomasz Żerański z ostrołęckiej policji.
Mieszkaniec gminy Goworowo został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Sprawe prowadzą policjanci z posterunku w Goworowie.
We wtorek mężczyzna wszedł do jednego z lokali handlowych w Ostrołęce i wymachiwał nożem. Został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Okazało się, że był poszukiwany.
Przed południem dyżurny policji otrzymał zgłoszenie o awanturującym się mężczyźnie w lokalu handlowym. Na miejsce wysłano policjantów z wydziału patrolowego, ale mężczyzna uciekł. Podczas penetracji terenu patrol otrzymał zgłoszenie, że mężczyzna ponownie przyszedł do lokalu uzbrojony w nóż. Policjanci pojechali na miejsce. Mężczyzna został ujęty przez przechodnia. Napastnikowi, 30-letniemu mieszkańcowi Ostrołęki, założono kajdanki i przewieziono go do ostrołęckiej komendy policji.
Okazało się, że mężczyzna był poszukiwany. Badanie trzeźwości wykazało u niego 1,7 promil alkoholu w organizmie. Dalsze czynności w tej sprawie, które mają wyjaśnić co było powodem zachowania mężczyzny ustalają policjanci z ostrołęckiego wydziału kryminalnego.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrołęce zorganizowało 2 czerwca Powiatowy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle. Uczestniczyło w nim ponad 100 osób – rodziny zastępcze z dziećmi z terenu powiatu ostrołęckiego.
Mówi Emilia Szymańska, dyrektor PCPR-u.
Dla rodzin czekało mnóstwo atrakcji.
Imprezę poprowadzili animatorzy z Teatru Karuzela z Białegostoku.