Strona główna Blog Strona 3197

PaT na Stadionie Narodowym – wystąpią Nie Oni Jedni

0

Ostrołęcki zespół Nie Oni Jedni wystąpi 24 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie. Formacja zaprezentuje się w ramach jubileuszu 10-lecia programu Komendy Głównej Policji 'Profilaktyka a Ty”.

Mówił Stanisław Orłowski.

Impreza jubileuszowa będzie dwudniowa i rozpocznie się 23 czerwca. W jej ramach na Promenadzie Zewnętrznej Stadionu zostanie otwarta wystawa 'Razem dla bezpieczeństwa”. Przewidziano również spotkanie Komendanta Głównego Policji z nauczycielami i przedstawicielami klas policyjnych, podpisanie przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty Deklaracji SymPaTyków w województwie mazowieckim, prezentacje artystyczne społeczności PaT, spektakl laserowo-multimedialny z 'Laser Violin Show’, KINO profilaktyczne PaT, spotkanie z Rzecznikiem Praw Dziecka przy pomniku Janusza Korczaka, przejście uczestników na Plac Marszałka J.Piłsudskiego, patriotyczny wiec społeczności PaT przy Grobie Nieznanego Żołnierza i wiele innych ciekawych akcentów.

Miejsce na reklamę

MŁODZI SPECJALIŚCI OD EKOLOGICZNEJ ŻYWNOŚCI

0

W urzędzie marszałkowskim odbył się drugi etap – finałowy konkursu 'Smak ekologicznej żywności”. Wzięli w nim udział uczniowie podstawówek i gimnazjów z Mazowsza. Zwycięską szkołą w obu kategoriach wiekowych został Zespół Szkół w Sterdyni.

Do urzędu przyjechali najlepsi – laureaci etapu szkolnego tego konkursu. Uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć na 33 pytania zamknięte oraz pytanie otwarte. Dotyczyły one m.in. polskich organizacji ekologicznych, wartości odżywczych niektórych produktów spożywczych, a także ochrony środowiska czy kwestii zdrowotnych.

Mówi Kazimierz Porębski, zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.    

Zwycięzcy tegorocznej, trzynastej już edycji w kategorii dla szkół podstawowych (klasy IV-VI) to: Klaudia Pogorzelska z ZS w Sterdyni w pow. sokołowskim (I miejsce), Aleksandra Książak z SP w Różanie w pow. makowskim (II miejsce) i Magdalena Wiślańska z SP nr 2 w Zielonce w pow. wołomińskim (III miejsce). Wśród gimnazjalistów najlepsi okazali się Dorota Romańczuk z ZS w Sterdyni (I miejsce), Katarzyna Ziemek z ZS nr 1 w Goworowie w pow. ostrołęckim (II miejsce) oraz Mateusz Chełstowski z gimnazjum w Starym Lubotyniu w pow. ostrowskim (III miejsce). Zwycięzcy otrzymali w nagrodę nowoczesny sprzęt elektroniczny.

Miejsce na reklamę

Utalentowana młodzież zagrała w centrum miasta

0

Muzyczny przekrój przez różne style i epoki zaprezentowali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Ostrołęce. Doroczny koncert odbył się wczoraj (16 czerwca) na scenie w centrum miasta. To znaczący występ dla młodych artystów.

Koncertu wysłuchało kilkadziesiąt osób.

galeria

Miejsce na reklamę

Zapomniał, gdzie zaparkował auto

0

Mieszkaniec Ostrołęki zgłosił policji kradzież samochodu. Okazało się, że zapomniał gdzie go zaparkował.  

Poinformowała asp. Bożena Piersa.

Miejsce na reklamę

Społeczna debata o bezpieczeństwie w Różanie

0

Społeczna debata o bezpieczeństwie odbędzie się 18 czerwca w Różanie. Początek o godz. 12 w Gminnym Ośrodku Kultury.

Burmistrz miasta i gminy Różan oraz komendant powiatowy policji w Makowie Mazowieckim zapraszają mieszkańców.

Spotkania na terenie województwa mazowieckiego organizowne są od 2012 roku. Pozwalają na wymianę informacji między policją, a mieszkańcami o istniejących zagrożeniach, dzięki czemu  podejmowane są próby wspólnego wypracowania metod ich eliminowania.

Debaty społeczne przeprowadzane są w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań 'Razem Bezpieczniej” koordynującego działania Policji, administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych w celu poprawy bezpieczeństwa porządku publicznego.

Miejsce na reklamę

Można już pływać w Narwi

0

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce, po pobraniu próbek wody, stwierdził że jest ona przydatna do kąpieli w miejscu wyznaczonym do tego celu na rzece Narwi – Plaży Miejskiej.  Już dyżurują ratownicy WOPR-OS – informuje Urząd Miasta.

W obrębie pomostu wyznaczono linkami miejsca dla młodszych amatorów kąpieli. Wyremontowane i schludne zaplecze (przebieralnie i prysznic) czeka na odwiedzających miejską plażę.  Przygotowano także boisko do gry w piłkę siatkową, a do dyspozycji najmłodszych szereg zabawek plenerowych. Nad bezpieczeństwem kąpiących czuwają przez siedem dni w tygodniu ratownicy.

fot. ostroleka.pl

Miejsce na reklamę

Tragiczny wypadek

0

60-letni mieszkaniec gminy Czerwin utonął, po tym jak wyskoczył z płonącego samochodu.

Do tragedii doszło w poniedziałkowy wieczór w miejscowości Gucin – informuje asp. Bożena Piersa z ostrołęckiej policji.

Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi wydział kryminalny ostrołęckiej policji.

Miejsce na reklamę

Film o Zofii Stanowskiej i jej Stowarzyszeniu

0

Premierowy pokaz filmu zatytułowanego 'Pasja życia. XXXV-lecie Ostrołęckiego Stowarzyszenia Twórców  odbył się 15 czerwca. Obraz ukazuje działalność Stowarzyszenia, istniejącego od 1979 roku, skupiającego ludzi różnych profesji, których połączyła pasja artystyczna, a także wspólna motywacja –utrwalenie piękna miasta i okolic, ginących tradycji regionu kurpiowskiego i Mazowsza. Stanowi też wgląd w twórczość malarską, zmarłej w 2014 roku, Zofii Stanowskiej –  jego założycielki i wieloletniej prezes.

Podkreśla autorka scenariusza i reżyserką filmu Bogusława Stanowska-Cichoń, córka Zofii Stanowskiej. Film był realizowany od kwietnia do końca sierpnia ubiegłego roku. Został zaprezentowany w Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Mówi wicedyrektor Barbara Kalinowska.

Autorami zdjęć są Krzysztof Wilk i Maciej Dźwigaj. Montażem obrazu zajął się Jacek Solakiewicz.

Miejsce na reklamę

KOLEJNE DWA SZYNOBUSY DLA KOLEI MAZOWIECKICH

0

Jeszcze w tym roku na mazowieckie tory wyjadą dwa kolejne szynobusy w barwach Kolei Mazowieckich. Nowoczesne, klimatyzowane pojazdy, wyposażone w monitoring i w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych dostarczone zostaną przez firmy Newag S.A. oraz PESA Bydgoszcz S.A. Koszt całej inwestycji to blisko 19,3 mln zł. Środki na ten cel pochodzić będą z budżetu Mazowsza (4,1 mln zł), z rezerwy celowej budżetu państwa (7,3 mln zł) oraz Funduszu Kolejowego (7,9 mln zł).

– Nowe szynobusy to przede wszystkim dobra wiadomość dla pasażerów Kolei Mazowieckich. Nowoczesne, klimatyzowane pojazdy poprawią komfort podróżowania, a ich wyjazd na trasę znacznie usprawni ruch i skróci czas przejazdu – podkreśla marszałek Adam Struzik. – Właśnie dlatego co roku inwestujemy w nowy tabor dla KM. Do 2024 r. planujemy wraz ze spółką na nowy tabor, modernizację starego i rozbudowę zaplecza technicznego przeznaczyć ok. 2,7 mld zł.

Zgodnie z podpisanymi dzisiaj umowami nowe szynobusy powinny zostać dostarczone do 11 grudnia br. Oba pojazdy wyposażone będą w klimatyzację, monitoring oraz elektroniczny system zewnętrznej i wewnętrznej informacji wizualnej. Będą również przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Szynobusy mają rozpędzać się do 120 km/h. Zostaną wykonane przez dwie firmy specjalizujące się w produkcji pojazdów szynowych – Newag S.A. oraz Pesę Bydgoszcz S.A.

– Na trasach mniej obciążonych i niezelektryfikowanych szynobusy świetnie się sprawdzają. Pojazdy, które już jeżdżą po mazowieckich torach, bardzo dobrze oceniane są też przez pasażerów, a to właśnie ich zdanie jest dla nas najważniejsze  – zaznacza wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

Dwuczłonowy od Newagu

Newag S.A. dostarczy spalinowy szynobus dwuczłonowy. Znajdzie się w nim 119 stałych miejsc siedzących, 6 siedzących uchylnych oraz 140 miejsc stojących. Pojazd będzie kursował na odcinku Tłuszcz – Warszawa – Czeremcha. To już drugi w taborze Kolei Mazowieckich dwuczłonowy szynobus dostarczony przez firmę Newag S.A. Pierwszy jeździ po mazowieckich torach już od półtora roku.

– Komfort i bezpieczeństwo jazdy to oczekiwania, z których w Newagu uczyniliśmy najwyższy priorytet. W dwuczłonowym spalinowym zespole trakcyjnym, który jeszcze w tym roku przekażemy Kolejom Mazowieckim, zastosowane zostaną najnowocześniejsze rozwiązania techniczne – powiedział Zbigniew Konieczek, Prezes NEWAG S.A. – Pojazd, co warto podkreślić, spełniać będzie cztery scenariusze zderzeniowe, gwarantując tym samym najwyższe standardy bezpieczeństwa – dodał.

Jednoczłonowy od PESY

Jednoczłonowy szynobus spalinowy wyprodukuje dla Kolei Mazowieckich firma Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A. Znajdzie się w nim 60 stałych miejsc siedzących, 8 siedzących uchylnych oraz 52 miejsca stojące. Szynobus wyjedzie na trasy: Tłuszcz – Nasielsk – Sierpc – Płock oraz Tłuszcz – Ostrołęka. Pojazd dołączy do pozostałych siedmiu szynobusów wyprodukowanych przez Pesę.

– Umowa na dostawę pojazdu 214 Mb potwierdza, że współpraca Kolei Mazowieckich z naszą firmą jest wręcz modelowym przykładem doskonałych, wypróbowanych przez lata, wzajemnych relacji dwóch partnerów – mówi prezes PESA Tomasz Zaboklicki. – Samorząd Mazowsza i działający w jego imieniu przewoźnik, mając wizję rozwoju i konsekwentnie ją realizując, są pod względem troski o pasażera i unowocześniania taboru jednym z liderów komunikacji regionalnej w Polsce. Kontynuację współpracy z takimi partnerami traktuje PESA jako poważne zobowiązanie, ale i powód do ogromnej satysfakcji.

Koszt zakupu obu pojazdów to blisko 19,3 mln zł. Środki na ten cel pochodzić będą z rezerwy celowej budżetu państwa – 7,3 mln zł, Funduszu Kolejowego – 7,9 mln zł oraz budżetu samorządu województwa mazowieckiego – 4,1 mln zł.

– Zawsze podkreślam, że zakup takich pojazdów, jak szynobusy – pojazdów mniejszych, dedykowanych podróżnym, którzy zamieszkują nieco odleglejsze tereny Mazowsza, gdzie ruch kolejowy odbywa się z nieco mniejszą częstotliwością – jest tak samo ważny, jak zakup taboru przeznaczonego do poruszania się w samej aglomeracji. Naszym decyzjom przyświeca bowiem troska o wszystkich podróżnych, ponieważ każdy z nich jest dla nas tak samo ważny – powiedział Czesław Sulima, członek zarządu, dyrektor eksploatacyjny Kolei Mazowieckich.

Miejsce na reklamę

Gość Radia Oko – Adam Kiziewicz

0

Adam Kiziewicz o wystawie  'Weteranni działań poza granicami kraju’, która w lipcu będzie prezentowana w Ostrołęckim Centrum Kultury.

Ekspozycja, stworzona przez Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju, to zwrócenie uwagi  nie tylko na problematykę środowiska rannych żołnierzy ale również podziękowanie posłom i senatorom za przychylność i zrozumienie. Efektem pracy ponad podziałami na rzecz weteranów jest m.in. 'Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa’.

Miejsce na reklamę