Strona główna Blog Strona 3174

Zadbaj o oddech – Troszyn

0


26 lipca w Centrum Kultury w Troszynie odbędzie się kolejne spotkanie z caklu 'Dbam o oddech – profilaktyka chorób układu oddechowego w powiecie ostrołęckim”. Mniej zachorowań na choroby układu oddechowego, zwiększenie świadomości dotyczącej profilaktyki zdrowia, akcje promocyjno informacyjne, badania przesiewowe to najważniejsze działania w ramach projektu

Mówi Aldona Kuciej, dyrektor wydziału promocji i rozwoju starostwa powiatowego w Ostrołęce. Do tej pory z badań skorzystało blisko 1500 osób.

Akcja zawiera również elementy edukacyjne. Podczas spotkań m.in. porad z zakresu zdrowego odżywiania się udzielają dietetycy.
Projekt 'Dbam o oddech” będzie realizowany do kwietnia 2016 roku. Jest on finansowany z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009 – 2014 oraz budżetu państwa.

Miejsce na reklamę

O funduszach unijnych w ostrołęckim starostwie

0

O możliwościach aplikowania o środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014- 2020 rozmawiano w Starostwie Powiatowym w Ostrołęce. Spotkanie zorganizowane przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych odbyło się 15 lipca.
Informacji na temat dostępnych programów adresowanych m.in. do samorządów lokalnych, jednostek samorządu terytorialnego, organizacji, stowarzyszeń oraz innych podmiotów udzielali przedstawiciele Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.
Środki unijne w obecnej perspektywie trafić mają głównie na rozwój sieci informatycznej (Internet, eadministracja, edukacja informatyczna, usługi elektroniczne itp.), zdrowie, edukację, przedsięwzięcia o charakterze innowacyjnym, a także budowę infrastruktury technicznej, w tym drogi (programy ZIT, RIT), termomodernizację budynków itp.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele gmin, jednostek samorządu terytorialnego oraz miasta Ostrołęka.
Szczegółowe informacje dotyczące programów dostępne są na stronie internetowej Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych w zakładce dla Mazowsza.

Fot. www.powiatostrolecki.pl

Miejsce na reklamę

Konkurs na Miód Roku 2015

0

Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu organizuje konkurs pod nazwą 'Miód Roku”. Inicjatywa kierowana jest do osób posiadających własne pasieki położone na terenie Kurpiowszczyzny.

Laureaci konkursu otrzymają nagrody pieniężne w wysokości od 1200 do 500 złotych.
Ogłoszenie wyników odbędzie się 30 sierpnia podczas 'XXXVIII Miodobrania Kurpiowskiego. Pierwsze miejsce otrzyma osoba, która zyskała pozytywną ocenę Komisji Konkursowej pod względem m.in. jakości przedstawionego do konkursu miodu, oryginalności przepisu, kosztów i czasu wykonania, atrakcyjności opisu. Regulamin dostępny jest na stronie internetowej RCKK w Myszyńcu.

Miejsce na reklamę

MOPR zadbał o bezrobotnych – remontują bloki socjalne

0

Widać już pierwsze efekty prac remontowych prowadzonych w ramach projektu pn.’Zbuduj swoją pracę”, który realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Ostrołęce w ramach Programu Ministra Pracy i Polityki Społecznej 'Aktywne Formy Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu. Mówi dyrektor Elżbieta Mierzejewska Nicewicz.

Aktualnie tzw. prace społecznie użyteczne odbywają się na terenie bloków socjalnych przy ul. Padlewskiego. Ich zakres obejmuje m.in. montaż okien piwnicznych oraz termomodernizację poddasza.

Kolejny etap prac obejmie  remont korytarzy i klatek schodowych w budynku  przy ul. Żeromskiego. W trakcie wykonywania prac uczestnicy projektu zdobywają doświadczenie zawodowe oraz czynnie wpływają na poprawę warunków mieszkaniowo-bytowych lokatorów bloków socjalnych w Ostrołęce.

Na realizację projektu Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie pozyskał ponad 100 tysięcy złotych.

Miejsce na reklamę

Apel Makowskiej Policji ostrzegający przed 'dopalaczami”.

0

W ciągu ostatnich dni na terenie całego kraju odnotowano kilkaset przypadków hospitalizacji osób, których stan wskazywał na zażycie tzw. dopalaczy.
Powiat Makowski nie jest odosobniony w tym temacie, odnotowano tam cztery przypadki zatrucia dopalaczami. Wszystkie  dotyczą osób młodych od kilkunastu do dwudziestu kilku lat. Policja ostrzega: producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie. Sprzedając dopalacze – sprzedają śmierć!  Dopalacze, stanowią preparaty zawierające w swym składzie substancje psychoaktywne, które zagrażają życiu i zdrowiu. Ich produkcja, sprzedaż i reklamowanie jest obecnie w Polsce ustawowo zakazane.

Sprzedawcy tych specyfików za wszelką cenę próbują jednak obejść obowiązujące w tym zakresie przepisy i zakazane substancje oferują w nielegalnej sprzedaży jako produkty kolekcjonerskie czy kadzidła. Zwalczając ten proceder Policja współpracuje z Państwową Inspekcją Sanitarną. Niezależnie od podejmowanych działań najważniejsze jest uświadomienie młodym ludziom jak dużym zagrożeniem są dopalacze, jakie zagrożenie dla ich życia i zdrowia niesie ich zażywanie.
Policja zwraca się z apelem o odpowiednią reakcję jeśli w naszym towarzystwie ktoś zamierza zażyć te substancje i stanowczo odmawiajmy gdy nas do tego namawia. Nie warto ryzykować własnego życia!

Miejsce na reklamę

Ponad 1,5 mln od podatników na organizacje pozarządowe

0

25 266 osób z Ostrołęki i regionu przekazało w rozliczeniu rocznym za 2014 rok 1 procent swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Tym samy do osób działających prospołecznie trafi 1 mln 591 tysięcy 832 zl.

Poinformowała Teresa Nakielska, kierownik pierwszego działu obsługi bezpośredniej.
Podatnicy podlegający pod ostrołęcką skarbówkę najczęściej przekazywali 1 procent na rzecz Fundacji Dzieciom 'Zdążyć z Pomocą” oraz Fundacji Ewy Błaszczyk 'A Kogo” .

Miejsce na reklamę

Utrudnienia w ruchu – Ostrołęka

0

Rozpoczęły się roboty drogowe na drodze krajowej nr 53. W ramach bieżącego utrzymania dróg naprawiane są pobocza ulicy Stacha Konwy – informuje ostrołęcki ratusz. Prace będą kontynuowane na odcinku całej ulicy do granic miasta. Ruch pojazdów jest kierowany ręcznie. Przewidywany termin ukończenia robót to 25 lipca br.
Kierowców prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności

Miejsce na reklamę

Artur Gotz wystąpi pod wierzbą

0

Mężczyzna prawie idealny to tytuł kolejnego koncertu pod wierzbą na który zaprasza Klub Oczko i Ostrołęckie Centrum Kultury. Spotkanie miłośników ArtCzwartków odbędzie się 23 lipca o godzinie 19.

Artur Gotz to aktor teatralny, filmowy, a także wokalista. Na scenie występuje od jedenastego roku życia. W wieku 15 lat rozpoczął współpracę z Teatrem The Imagination w Londynie, gdzie wystąpił w trzech spektaklach.
W 2006 r. ukończył studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L.Solskiego w Krakowie. Aktualnie związany jest z Teatrem 6. piętro w Warszawie. Jako wokalista debiutował w Piwnicy pod Baranami.
W 'artczwartkowym’ koncercie usłyszymy piosenki z ostatnio wydanego albumu – 'Mężczyzna prawie idealny’, który zawiera utwory napisane dla niego przez Agnieszkę Chrzanowską.

Miejsce na reklamę

Zakaz kąpieli na dzikich kąpieliskach

0

W związku z wieloma przypadkami utonięć w 2015 roku i zbliżającą się kolejną falą upałów, Urząd Gminy Olszewo Borki informuje o kategorycznym zakazie kąpieli w miejscach niestrzeżonych.
Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandat karny w wysokości do 250 złotych. Zdecydowana większość wypadków zdarza się właśnie w miejscach, które nie są wyznaczone do kąpieli i pozostają bez nadzoru ratowniczego. W związku z tym, że na terenie gminy Olszewo-Borki nie ma strzeżonych kąpielisk, nie ma też możliwości kąpieli.

Miejsce na reklamę

Stawiamy na młodych -wsparcie dla rolników

0

Wchodzi w życie program wsparcia dla młodych rolników. Do rozdysponowania jest 718 mln euro. Dofinansowaniem zostaną objęci ci, którzy mają nie więcej niż 40 lat, posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe (lub zamierzają je uzupełnić w ciągu trzech lat) i po raz pierwszy rozpoczynają prowadzenie gospodarstwa rolnego. Pomoc będzie realizowana w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Premie dla młodych rolników w nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 będą różnić się od tych ze 'starego” PROW-u. Najważniejsza zmiana polega na tym, że wsparcie będzie przyznawane tylko tym wnioskodawcom, którzy już rozpoczęli urządzanie gospodarstwa rolnego, lub rozpoczną jako kierujący po złożeniu wniosku o premię.
O premię może starać się osoba, która stała się właścicielem, jest wieczystym użytkownikiem albo dzierżawi ziemię rolną z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych lub jednostki samorządu terytorialnego (JTS). Co ważne, wsparcie obejmuje tych rolników, którzy stali się właścicielami, lub dzierżawią ziemię przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, lecz nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed jego złożeniem. Inne wymagania dotyczą wielkości ekonomicznej gospodarstwa (SO), która nie może być mniejsza niż 13 tysięcy euro i nie większa niż 150 tysięcy euro.

Kolejny wymóg dotyczy minimalnej powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie rolnym. Musi być ona co najmniej równa średniej krajowej (10.48 ha), a w województwach o średniej niższej niż krajowa – średniej wojewódzkiej ale nie większa niż 300 hektarów. Przy czym określony został wymóg, że przynajmniej 70% minimalnej wielkości musi być własnością beneficjenta, w użytkowaniu wieczystym lub dzierżawiona z zasobu własności rolnej ANR albo jednostki samorządu terytorialnego.

Wyłączenie wsparcia dotyczy gospodarstw, których głównym kierunkiem produkcji będzie: chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne, prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej.
Ponadto beneficjent zobowiązany będzie do prowadzenia uproszczonej rachunkowości w gospodarstwie, a w wyniku realizacji biznesplanu wartość ekonomiczna gospodarstwa wzrośnie co najmniej o 10%.
Premia w wysokości 100 tys. złotych będzie wypłacana w dwóch ratach:
I – w wysokości 80% – po spełnieniu przez beneficjenta, w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy, warunków z zastrzeżeniem których została wydana ww. decyzja;
II – w wysokości 20% – po realizacji biznesplanu.

Miejsce na reklamę