Strona główna Blog Strona 3173

Ostrołęczanie o nawałnicy

0

Gwałtowne burze, którym towarzyszył porywisty wiatr, przeszły przez całą Polskę, nie ominęły też Ostrołęki i regionu. Zapytaliśmy mieszkańców miasta o skutki zdarzeń, których byli świadkami oraz o ich rady związane z bezpieczeństwem.

Miejsce na reklamę

LGD Zaścianek Mazowsza zaprasza do współpracy

0

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania 'Zaścianek Mazowsza” informuje o możliwości wzięcia udziału w pracach nad tworzeniem Lokalnej Strategii Rozwoju w związku z ubieganiem się o dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Udział w pracach Zespołu ds. opracowania lokalnej strategii rozwoju mogą wziąć przedsiębiorcy, rolnicy, organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, instytucje publiczne, mieszkańcy z obszaru gmin: Czerwin, Goworowo, Rzekuń, Rzewnie i Troszyn.
Szczegółowe informacje i zgłoszenia pod numerem telefonu 297671825 i w biurze LGD przy ulicy Polnej 15 w Troszynie.

Miejsce na reklamę

WKU – przeszkolą w zakresie służby przygotowawczej

0

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Ostrołęce posiada jeszcze wolne miejsca do odbycia służby przygotowawczej we wrześniu br. Oferta kierowana jest do osób, które do chwili obecnej nie odbyły służby wojskowej.

Poinformował major Sławomir Kośnica.
Aby wstąpić do Narodowych Sił Rezerwowych lub zostać żołnierzem zawodowym konieczne jest odbycie przeszkolenia wojskowego w ramach służby przygotowawczej. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.ostroleka.wku.wp.mil.pl

Miejsce na reklamę

Nowy pomnik 5 Pułku Ułanów Zasławskich

0

Pomnik ku czci 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce zmieni swoje oblicze. Inicjatywa budowy nowego obiektu powstała 6 lat temu. Mówi Wiesława Gałka, prezes Stowarzyszenia Krajowe Koło Weteranów ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich.

Autorem projektu jest architekt Marek Pęza. Nowy obiekt zostanie oficjalnie odsłonięty 20 września podczas tegorocznych obchodów święta Pułku.
Jego koszt wyniesie 70 tysięcy złotych. Budowa w całości zostanie sfinansowana z darowizn od firm i osób prywatnych.

Prace przy budowie zostały podzielone na dwa etapy. W przyszłym roku Stowarzyszenia w ramach projektu zamierza zagospodarować teren wokół pomnika.
5 Pułk Ułanów Zasławskich stacjonował w podostrołęckich Wojciechowicach w latach 1921-1939. Kampanię wrześniową odbył w ramach Podlaskiej Brygady Kawalerii.  Pomnik ku czci pułku został odsłonięty w 1991 roku tuż przy byłych koszarach i niedaleko kościoła św. Wojciecha.

Miejsce na reklamę

Śmierć na drodze

0

Mężczyzna, kierowca samochodu osobowego, który uderzył w przydrożne drzewo nie przeżył. Do wypadku doszło wczoraj (19 lipca) w Kleczkowie w gminie Troszyn.

Poinformował starszy aspirant Sylwester Marczak, oficer prasowy ostrołęckiej policji.
Okoliczności tragicznego zdarzenia wyjaśniają policjanci wydziału kryminalnego.

Miejsce na reklamę

Kilkadziesiąt interwencji strażaków – wichura przeszła nad miastem

0

Zerwane dachy, połamane drzewa, pożary to bilans nawałnic jakie przeszły przez powiat ostrołęcki w miniony weekend. W działaniach ratowniczych wzięło udział ponad 120 strażaków.

Do działań zostało zaangażowanych 26 zastępu straży pożarnej. Obecnie sytuacja jest stabilna, trwają praca porządkowe.

Mówił młodszy brygadier Grzegorz Pragacz zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Ostrołęce.

Miejsce na reklamę

Projekt pn. 'DBAM O ODDECH – Profilaktyka chorób układu oddechowego w powiecie ostrołęckim’

0

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce realizuje projekt pn. 'DBAM O ODDECH – Profilaktyka chorób układu oddechowego w powiecie ostrołęckim’, który został dofinansowany przez Norweski Mechanizm Finansowy oraz budżet państwa. Będzie on realizowany przez powiat ostrołęcki do kwietnia 2016 roku.

 

Miejsce na reklamę

Nowy sprzęt medyczny trafi do ostrołęckiego szpitala

0

Na unijne wsparcie może liczyć Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce. W ten sposób medyczna placówka zainwestuje w poszerzenie i ulepszenie usług świadczonych na rzecz swoich pacjentów. Z dofinansowania zostanie zakupiony specjalistyczny sprzęt, który wzmocni dwa oddziały szpitalne. Dziś ( 17 lipca) wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska i członkini zarządu województwa Elżbieta Lanc oraz dyrektor szpitala Wojciecha Miazga podpisali umowę na 650 tys. zł unijnego dofinansowania na ten cel. Nowe wyposażanie to specjalistyczny sprzęt medyczny, który zwiększy możliwości działania dwóch oddziałów: kardiologicznego i położniczo-ginekologicznego. Możliwe będzie wykonywanie badań niedostępnych dotychczas dla placówki.

Doposażeniem oddziału kardiologicznego, liczącego 48 łóżek, będą specjalistyczne urządzenia diagnostyczne, wykorzystywane do nieinwazyjnej diagnostyki układu krążenia. Aparatura umożliwi m.in.: diagnostykę omdleń, ocenę ryzyka zgonu pacjentów w ciężkim stanie klinicznym czy też obserwację przebiegu terapii nadciśnienia tętniczego. Dotychczas pacjenci wymagających takich badań byli zmuszeni leczyć się w warszawskich placówkach. Nowe aparaty to również szansa prowadzenia prac badawczych przez szpital, opierających się na obserwacji i regulacji funkcji terapeutycznych rozruszników serca. Tylko w 2014 r. na oddziale kardiologicznym hospitalizowanych było 1 989 pacjentów.

Na dokładniejsze badania będą mogły liczyć również pacjentki oddziału położniczo-ginekologicznego. Nowoczesny aparat ultrasonograficzny z funkcjami dopplerowskimi będzie wykorzystywany w diagnostyce zaburzeń mogących pojawić się w czasie ciąży, porodu oraz opieki nad noworodkiem, w tym podczas badań echokardiografii serca płodu. Sprzęt będzie również niezwykle przydatny w diagnostyce onkologii ginekologicznej i uroginekologii. W tamtym roku na oddziale odebrano 1 184 porodów. Łącznie może przebywać tu 57 pacjentek.

W 2014 r. ostrołęcki szpital przeprowadził ponad 26 tysięcy hospitalizacji na oddziałach całodobowych i dziennych. Jego pacjentami są nie tylko mieszkańcy Ostrołęki, ale też osoby z pobliskich powiatów (ostrołęckiego, makowskiego, ostrowskiego, przasnyskiego, wyszkowskiego, a także z łomżyńskiego). Nowoczesna aparatura to zwiększenie możliwości diagnostycznych szpitala, a sprawniejsza diagnostyka po prostu oznacza szybsze podjęcie leczenia. Ma to ogromny wpływ na poczucie bezpieczeństwa pacjentów i na komfort ich leczenia. To także szansa dla szpitala na umocnienie swojej pozycji jako nowoczesnej placówki funkcjonującej w systemie ochrony zdrowia nie tylko na Mazowszu.

Miejsce na reklamę

Okradli niepełnosprawnego

0

Dwóch mężczyzn wykorzystując upadek niepełnosprawnego ostrołęczanina, pod pozorem pomocy ukradli mu tablet. Sprawców poszukuje ostrołęcka policja.

Zdarzenie miało miejsce w nocy z 7 na 8 lipca na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada z Kuklińskiego. Gdy  Ostrołęczanin z powodu swojej niepełnosprawności przewrócił się, pojawiło się przy nim dwóch mężczyzn pod pozorem pomocy. W tym czasie jeden z nich wyjął tableta, który znajdował się w plecaku pokrzywdzonego. Wartość strat poszkodowany oszacował na kwotę powyżej 500 złotych.
Postępowanie w sprawie prowadzą policjanci ostrołęckiego wydziału dw. z przestępczością przeciwko mieniu.

Miejsce na reklamę

Ratusz o pracach na ul. Otok

0

Trwają prace przy budowie ulicy Otok na osiedlu Łazek. Na znacznym odcinku drogi wykonano już chodniki, a obecnie powstaje nawierzchnia z kostki brukowej informuje Urząd Miasta.
W ramach wartej około 2 mln 250 tysięcy złotych inwestycji powstała cała infrastruktura podziemna. Zbudowano kanalizację deszczową oraz uzupełniono przyłącza wodno – kanalizacyjne. Ulica otrzyma też nowe oświetlenie. Termin ukończenia robót przewidziano na ostatni dzień sierpnia br.

Miejsce na reklamę