
Znów nad Polskę nadciąga fala gorąca. W sobotę w niektórych miejscach temperatura może sięgnąć nawet 39 – 40 st. Celsjusza. Sprawdziliśmy jak ostrołęczanie radzą sobie w upał.

Znów nad Polskę nadciąga fala gorąca. W sobotę w niektórych miejscach temperatura może sięgnąć nawet 39 – 40 st. Celsjusza. Sprawdziliśmy jak ostrołęczanie radzą sobie w upał.
![]()
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega: do soboty 8 sierpnia temperatura powietrza na Mazowszu będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. Może to stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Warto przestrzegać podstawowych zasad w czasie upałów. Pamiętajmy też o bezpieczeństwie nad wodą.
Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie we wtorek słupki będą wskazywać 32 stopnie. W kolejnych dniach wysoka temperatura będzie się utrzymywać, w środę i czwartek prognozowane są 33 stopnie, a w piątek i sobotę ok. 35 stopni. Upały są szczególnie groźne dla osób w podeszłym wieku, chorych na nadciśnienie, cukrzycę i mających problem z sercem. W związku z tym warto przestrzegać następujących zasad:
§ unikać przebywania na słońcu w porze największego nasłonecznienia; osoby
z dolegliwościami układu krążenia nie powinny wychodzić w godz. 11.00-17.00;
§ chronić bezwzględnie przed przebywaniem na słońcu niemowlęta i małe dzieci, nie zostawiać ich w samochodzie;
§ osłaniać głowę przed promieniowaniem słonecznym;
§ pić 2-3 litry napojów dziennie (woda, napoje niesłodkie i niegazowane); osoby po zawałach i cierpiące na chorobę niedokrwienną serca powinny pić napoje z dużą ilością mikroelementów, przede wszystkim magnezu i potasu;
§ w miarę możliwości schładzać ciało (np. często płukać dłonie i nadgarstki pod bieżącą chłodną wodą, przecierać kark, skronie); unikać skrajnych zmian temperatur;
§ ubierać się w przewiewną, luźną odzież w jasnych kolorach, z naturalnych tkanin;
§ unikać picia alkoholu (do spalenia alkoholu organizm wykorzystuje zasoby wody);
§ spożywać lekkostrawne, niezbyt obfite posiłki;
Nie zapominajmy o zwierzętach – nie zamykajmy ich w małych nasłonecznionych obiektach, np. samochodach.
Gdy zauważymy objawy udaru słonecznego, tzn.:
§ bóle i zawroty głowy
§ osłabienie
§ nudności
§ zaburzenia widzenia, świadomości, przytomności
§ gorączkę, dreszcze, czy drgawki
§ przyśpieszenie tętna
Należy:
§ ułożyć poszkodowanego w cieniu
§ podać wodę (jeśli jest przytomny)
§ nałożyć zimne kompresy
§ wezwać pomoc medyczną
Ostrzeżenia pogodowe oraz szczegółowa prognoza dla danego regionu są dostępne w serwisie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej www.pogodynka.pl. W zakładce Biometeo można sprawdzić takie informacje jak: obciążenie termiczne organizmu, subiektywne odczucie termiczne, straty wody z organizmu.
Nie zapominajmy też o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa nad wodą. Od początku roku na Mazowszu utonęło 31 osób, z czego aż 24 od początku czerwca (!). Pamiętajmy, żeby kąpać się tylko w miejscach, gdzie są ratownicy. W naszym województwie jest 41 miejsc przeznaczonych do kąpieli i 5 kąpielisk (na kąpieliskach ratownicy mają więcej sprzętu). Wskazane akweny są badane przez sanepid, który stworzył specjalny serwis kąpieliskowy sk.gis.gov.pl, zawierający informacje m.in. o jakości wody i infrastrukturze na terenie wypoczynku.
Z raportu opracowanego przez Zespół ds. utonięć (powołany przez wojewodę mazowieckiego) wynika, że w miejscach gdzie służbę pełnili ratownicy WOPR nie było utonięć. Również miejsca patrolowane przez policję wodną czy straż miejską były pod tym względem bezpieczne. Wypadki śmiertelne mają miejsce na obszarach niestrzeżonych, a ofiary najczęściej były pod wpływem alkoholu.
Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego

Dariusz Łukaszewski, wójt Gminy Kadzidło apeluje do ludzi dobrej woli o przekazywanie kurpiowskich zabytków, urządzeń rolniczych, przedmiotów codziennego użytku, elementów wyposażenia starych chat. Wszystkie te przedmioty zostaną zinwentaryzowane i staną się w przyszłości eksponatami Zagrody Kurpiowskiej.
W wyniku pożaru Zagroda Kurpiowska straciła swoje najcenniejsze obiekty oraz najważniejsze zbiory. Spłonęły budynki gospodarcze, uszkodzony został spichlerz. Ogień strawił zabytkowe przedmioty kurpiowskiej kultury materialnej. Zarząd województwa mazowieckiego, który jest właścicielem Zagrody Kurpiowskiej już zapowiedział odtworzenie spalonych obiektów.
Kurpiowskie zabytki, urządzenia rolnicze, przedmioty codziennego użytku, elementy wyposażenia starych chat należy przekazywać do Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle.
fot: UG
Nad Polskę nadciąga fala gorąca. W sobotę w niektórych miejscach temperatura może sięgnąć nawet 39 – 40 st. Celsjusza. Niektórzy ochłody będą szukać nad wodą. Jak bezpiecznie wypoczywać? – na ten temat z Dariuszem Małkowskim, prezesem WOPR – OS rozmawiał Leszek Kaczyński.

Dziś (3 sierpnia) komisja odebrała przebudowane miejsca parkingowe i chodniki przy ulicach Prądzyńskiego i Inwalidów Wojennych w Ostrołęce. Prace zostały wykonane przy współudziale finansowym spółki kupieckiej z Hali Targowej budowanej właśnie u zbiegu tych ulic – informuje Urząd Miasta.
Zakres robót wykonanych na zlecenie miasta obejmował korektę wyjazdów i wysepek na dotychczasowym parkingu przy ul. Prądzyńskiego oraz wybudowanie miejsc postojowych przy budynku hali, po lewej stronie tej ulicy. Przebudowano także pas drogowy od strony ulicy Inwalidów Wojennych. Obecnie przy obu ulicach powstało 41 miejsc parkingowych, w tym jedno dla inwalidów. Dwumetrowej szerokości chodnik, usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie parkingów, wybudowali właściciele hali na swoim terenie.
Łączna wartość wykonanych prac wyniosła blisko 190 tysięcy złotych.

W hali im. Arkadiusza Gołasia w Ostrołęce odbyły się czterodniowe Rekolekcje Ognia dla młodzieży ze znanym na całym świecie ojcem Jamesem Manjackalem, cudownie uleczonym z gruźlicy nerek. Osobę o. Jamesa przybliżył nam jeden z organizatorów – Grzegorz Żebrowski.
Pochodzący z Indii charyzmatyk podczas rekolekcji udzielał osobliwych lekcji dotyczących wiary. W bardzo prosty, a jednocześnie ekspresyjny sposób tłumaczył Pismo Święte. Ostatniego dnia ojciec James podsumował rekolekcje w następujących słowach.
Na rekolekcje przybyło bardzo wiele osób. Zapytaliśmy ich o wrażenia z pobytu w Ostrołęce.
Wszystkim uczestnikom dopisywał dobry humor. Spontanicznie włączali się do zabawy, wspólnie śpiewali chrześcijańskie piosenki.
Rekolekcje odbyły się w Ostrołęce w dniach 29.07 – 2.08. już po raz czwarty. Najbliższe spotkanie z ojcem Jamesem będzie miało miejsce 12 listopada w Warszawie.

Dwie kolizje z udziałem pijanych kierowców odnotowali w miniony weekend ostrołęccy policjanci.
Do pierwszego zdarzenia doszło w sobotę na moście im. Madalińskiego w Ostrołęce.
Kolejna kolizja miala miejsce w Nowej Wsi (gm. Olszewo-Borki).
Poinformowała asp. Bożena Piersa.
W Teodorowie, Przytułach Starych i Rozworach w gminie Rzekuń wyposażono nowe place zabaw.
Dostarczono oraz zamontowano zabawki jedno-sprężynowe, huśtawki, zjeżdżalnie, huśtawki typu 'ważka” oraz ławki.
Koszt inwestycji – ok. 55 000 zł.
Fot. rzekun.pl


Rowerzysta nie przeżył zderzenia z samochodem.
Do tragicznego wypadku doszło w piątek wieczorem w miejscowości Tyszki Nadbory gm. Czerwin, na trasie Ostrów Mazowiecka – Łomża.
Poinformowała asp. Bożena Piersa z ostrołęckiej policji.
fot. kwp.radom.pl


Ponad 30 uczniów z terenu gminy Lelis otrzyma tornistry z wyprawką szkolną.
Fundatorem jest PGE Dystrybucja S.A., która wspiera potrzebujące dzieci w ramach akcji charytatywnej 'Energetyczny Tornister”.
Poinformował Stefan Prusik, wójt gminy Lelis.