
Mieszkaniec gminy Kadzidło spowodował kolizję i odmówił kontroli stanu trzeźwości.
Zdarzenie miało miejsce wczoraj wieczorem.
Poinformował st.asp. Sylwester Marczak z ostrołęckiej policji.

Mieszkaniec gminy Kadzidło spowodował kolizję i odmówił kontroli stanu trzeźwości.
Zdarzenie miało miejsce wczoraj wieczorem.
Poinformował st.asp. Sylwester Marczak z ostrołęckiej policji.

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski powołał pełnomocnika ds. migracji. Jego zadaniem będzie stworzenie regionalnej polityki migracyjnej w celu integracji społecznej i kulturowej rosnącej liczby cudzoziemców. Funkcję tę pełnić będzie Izabela Szewczyk, dotychczasowa dyrektor Wydziału Spraw Cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
Ostatnio przyjęliśmy 19 polskich rodzin z Donbasu. Teraz przed nami wyzwanie wielokrotnie większe i trudniejsze. Połowa przyjeżdżających do Polski cudzoziemców pozostaje w naszym województwie, przede wszystkim w Warszawie – mówi wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.
Pełnomocnik opracuje plan wsparcia związany z przyjmowaniem uchodźców w województwie mazowieckim, w tym doraźnej pomocy o charakterze socjalnym oraz stworzenia programu preintegracyjnego. Plan dotyczyć będzie także wsparcia w procesie podejmowania edukacji i uzyskiwania pracy. Do obowiązków pełnomocnika będzie należało również wypracowanie rozwiązań prawnych, które będą mogły być wykorzystane w polityce migracyjnej państwa.
Izabela Szewczyk od 2006 r. była dyrektorem Wydziału Spraw Cudzoziemców MUW, który w tym roku wydał ponad 50 tys. decyzji. Jest współautorką wprowadzonych od 2008 r. zmian, polegających na usprawnieniu zarządzania i obsługi klientów. Uczestniczyła w tworzeniu Forum Cudzoziemców, które jest formą stałej współpracy z organizacjami pozarządowymi, działającymi na rzecz pomocy i integracji obcokrajowców. Jej efektem było utworzenie Centrum Informacji Cudzoziemców.
Do zadań Wydziału należy m.in. prowadzenie postępowań w sprawach legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Polski czy wydawania zezwoleń na pracę oraz przyjmowanie wniosków o nadanie obywatelstwa. Aktualności oraz potrzebne informacje można znaleźć na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego pod banerem Cudzoziemcy.

Z Adamem Pszczółkowskim (Pszczoła), 18 letnim raperem z Przasnysza rozmawiamy o jego życiu artystycznym. Owocem tego, co mu w duszy siedzi jest krążek, który ukaże się 15 września. Pszczoła w hip-hopie wyraża to, co go dotyka, wrażliwy na na zło świata opowiada historie swoje i napotkanych ludzi. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
Pszczoła – 'Złączmy się’ ft. Magda Osowska prod. Los Soldados

Urząd Gminy zaprasza mieszkańców gminy Olszewo-Borki do odwiedzenia Mobilnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Czynny będzie 11 września 2015 r. w godz. 09.00 – 14.00.
Podczas dyżuru specjalisty ds. funduszy europejskich wszyscy zainteresowani będą mogli skorzystać nieodpłatnie z usługi informacyjnej dotyczącej funduszy europejskich. Konsultacje skierowane są do: społeczności lokalnej, przedsiębiorców, osób fizycznych, jednostek samorządu terytorialnego, innych podmiotów zainteresowanych aplikowaniem o środki unijne.
Podczas dyżuru będzie można uzyskać informacje m.in. o tym: jakie rodzaje wsparcia oferują Fundusze Europejskie, czy przedstawiony pomysł ma szanse na dotację, jakie są zasady ubiegania się o wsparcie, jak prawidłowo rozliczyć otrzymane środki, w jakich projektach realizowanych z Funduszy Europejskich można wziąć udział (szkolenia, kursy, studia podyplomowe itp.), finansowanie działalności gospodarczej w ramach instrumentów zwrotnych (Inicjatywa JEREMIE), oraz informacje związane z funduszami na lata 2014 – 2020.

Zakończył się I etap konkursu 'Aktywne przejścia dla pieszych’ – informuje Urząd Miasta.
Ostrołęczanie zgłosili cztery przejścia dla pieszych: przy ul. Traugutta (skrzyżowanie z ul.22 lipca), przy skrzyżowaniu ul. 11-listopada z ul. Inwalidów Wojennych, przy skrzyżowaniu ul. 11-Listopada z ul. Kuklińskiego oraz przejście przy ul. Bohaterów Warszawy. Najwięcej głosów od internautów – ponad 500 otrzymało przejście przy ul.Traugutta. Niestety ilość głosów w porównaniu z głosami oddanymi na przejścia w innych miejscowościach nie dała szans na wygraną. Rekordziści otrzymali po kilkanaście tysięcy głosów od mieszkańców poszczególnych miejscowości.
Najwyższe miejsca w I etapie konkursu zajęły: 1 – Sędziszów Małopolski, 2 – Bezrzecze, 3 – Mysłowice, 4 – miejscowość Zawadzkie, a 5 – Marki.
Przed nami jeszcze trzy etapy konkursu do końca września 2015 roku. Jeżeli chcemy, aby nasze otoczenie było bezpieczniejsze i chcemy poprawić bezpieczeństwo musimy wykazać się aktywnością. Głosujmy! Bezpieczeństwo nasze
i bliskich jest w naszych rękach. Więcej informacji na stronie: www.stopwariatom.pl.

Pielęgniarki i położne będą dziś protestować w Warszawie. Domagają się wzrostu wynagrodzeń o półtora tysiąca złotych w ciągu trzech lat.
Według Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w manifestacji może wziąć udział nawet 10 tysięcy osób, w tym również z Ostrołęki. Dzisiaj rano do stolicy pojechał autokar z pielęgniarkami i położnymi.
Manifestacja rozpocznie się przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Pielęgniarki mają złożyć tam swoje stanowisko w sprawie podwyżek, później przejdą pod Sejm.

13 września w Długosiodle Wielkie Grzybobranie. Tradycyjnie, poza piknikiem na Stadionie Leśnym odbędzie się również konkurs w zbieraniu darów lasu. Oficjalne otwarcie imprezy, które poprzedzi koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych z Tucholi, zaplanowano na godzinę 13.
Wydarzenie od lat cieszy się dużym zainteresowaniem i stało się wizytówką tego regionu. W tym roku, w ramach atrakcji odbędzie się m.in pokaz sokolniczy z udziałem ptaków drapieżnych, pokaz straży pożarnej, występy zespołów i uczniowskie prezentacje kulturalne. Tego dnia publiczność rozbawi Marcin Daniec. Imprezę zakończy potańcówka przy muzyce Dawida Bedeckiego i zespołów Foreve oraz Freaky Boys.
Grzybobraniu towarzyszą konkursy na najlepszą domową nalewkę pod hasłem 'Smak puszczy” oraz na 'Najsmaczniejszą potrawę z grzybami”.
Do wspólnej zabawy zaprasza Gmina Długosiodło i Lasy Państwowe.

Urząd Gminy w Olszewie – Borkach zaprasza do udziału w biegu przełajowym. Impreza odbędzie się w niedzielę 13 września 2015 r.
Trasy biegowe dopasowane będą do wieku uczestników, najdłuższa ok. 10km. Mówi Aneta Gutowska- Grucelska, sekretarz Urzędu Gminy.
Dla wszystkich uczestników czekać będzie posiłek regeneracyjny na trasie i na zakończenie w formie grilla, okolicznościowe medale oraz dla najlepszych nagrody rzeczowe.

Monar otwiera swoje ośrodki dla uchodźców. Przygotował dla nich sto miejsc. Sprawdziliśmy czy placówki w Ostrołęce i Lipiance mogą przyjąć potrzebujących.
Informuje Teresa Sierawska, pełnomocnik zarządu głównego MONAR do spraw wykluczenia społecznego. Uchodźcy zostaną skierowani do placówek Ruchu Wychodzenia z Bezdomności Markot, a więc nie trafią do Ostrołęki ani do Lipianki, ponieważ są to typowe placówki lecznicze dla osób uzależnionych.
Stowarzyszenie Monar prowadzi w całej Polsce około 50 placówek tego typu.

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce zaprasza jutro (10 września) na Wieczór w Arce z Dariuszem Markiem Srzednickim. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18. Mówi wicedyrektor Sabina Malinowska.
Dariusz M. Srzednicki podzieli się również wrażeniami z wyprodukowanego w 2012 roku filmu, poświęconego wydarzeniom na Wołyniu, pt. 'Ukraiński rapsod’, którego był reżyserem i scenarzystą.