back to top
17 C
Ostrołęka
piątek, 17 maja 2024 r.

Kampania “Nie przegraj!”

REKLAMA

Niebawem Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Fundacja Dzieci Niczyje przygotowała kampanię edukacyjną “Nie przegraj!”. Jej celem jest ochrona młodych osób przed zagrożeniami takimi jak handel ludźmi czy komercyjne wykorzystanie seksualne.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Akcja ma przybliżyć młodym ludziom negatywne konsekwencje podejmowania nieprzemyślanych kontaktów seksualnych oraz pokazać osoby i miejsca, do których młodzież w trudnej sytuacji znajdzie wsparcie i pomoc.

Kampania skierowana jest w szczególności do potencjalnych sprawców oraz świadków wykorzystywania, jak również do samej młodzieży w wieku 13-18 lat. Projekt ma przeciwdziałać seksualnemu wykorzystywaniu małoletnich: ograniczać popełnianie tego rodzaju przestępstw i chronić małoletnich przed wykorzystywaniem.

W Polsce zabronione jest czerpanie korzyści z prostytucji innej osoby oraz namawianie jej do tego (tzw. sutenerstwo i stręczycielstwo – w języku potocznym taką osobę nazywa się np. alfonsem). Tak więc osoba, która sama nie angażuje się w kontakty seksualne z dzieckiem, ale karze sobie oddawać część pozyskanych w ten sposób pieniędzy, popełnia przestępstwo. Zabronione jest również zmuszanie kogoś do uprawiania prostytucji. Tzw. „klienci” popełniają przestępstwo mając kontakt seksualny z dzieckiem, które nie ma jeszcze 15 lat lub, w przypadku dzieci starszych, namawiając je do płatnych kontaktów seksualnych.

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej to czas nasilonego ruchu turystycznego oraz okres wakacyjny, podczas którego młodzież jest szczególnie narażona na niebezpieczeństwa.

W zeszłym roku z domów rodzinnych uciekło 4 267 nastolatków, a ponad 15 tys. z placówek i ośrodków opiekuńczo-wychowawczych. Policja identyfikuje rocznie ponad 5 tys. małoletnich poniżej 15 roku życia pokrzywdzonych przestępstwem wykorzystywania seksualnego (art. 200 kk) i kilkadziesiąt do kilkuset przypadków małoletnich wykorzystywanych w prostytucji. Te liczby nie obejmują jednak dziewcząt i chłopców, którzy oferują usługi seksualne w zamian za różne korzyści materialne np. kupno modnych gadżetów.

Pamiętaj!

Jeżeli ktoś namawia czy zmusza Cię lub osobę Tobie znaną do prostytucji, każde oddawać sobie część zarobionych w ten sposób pieniędzy, popełnia przestępstwo i krzywdzi dziecko. Masz prawo nie zgadzać się na to i szukać pomocy.

Gdzie szukać pomocy?
• koniecznie porozmawiaj z kimś zaufanym np. rodzicami, nauczycielem, pedagogiem psychologiem itp.
• powiadomcie policję!
• Zadzwoń do Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, wejdź na www.116111.pl

Reaguj – jeśli podejrzewasz, że :

dorosły podejmuje kontakty seksualne z dzieckiem poniżej 15 r.ż.,
osoba poniżej 18 r. ż. angażuje się w  komercyjne kontakty seksualne,
dziecko do 18 r.ż. jest angażowane w produkcję pornografii z jego udziałem,
dziecko do 15 r.ż. jest namawiane przez dorosłego za pośrednictwem Internetu lub innych form komunikacji elektronicznej (np. sms) do spotkań o charakterze seksualnym,
małoletni jest ofiarą przemocy, szantażu, przymuszenia lub znajduje się pod wpływem środków psychoaktywnych.

http://fdn.pl/dla-nauczycieli-i-pedagogow

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex