back to top
12.7 C
Ostrołęka
piątek, 3 maja 2024 r.

Filmowe środy z MŻW wracają. Repertuar na wrzesień

REKLAMA

Po przerwie wakacyjnej wracają darmowe ‘Filmowe środy z Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Placówka prezentuje wrześniowy repertuar, w którym znalazły się takie produkcje jak ‘Mistrz”, ‘Katyń”, ‘Najlepszy” oraz ‘Boża przemytniczka”.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Bezpłatne bilety na seanse można odebrać w kasie Muzeum w godzinach jej otwarcia (wtorek-sobota 10-18, niedziela 10-16). Można je także zarezerwować, dzwoniąc pod numer telefonu 510 139 061 i otrzymać bezpośrednio przed rozpoczęciem filmu.

Mówił Janusz Kotowski, dyrektor MŻW.

Najbliższy seans już 7 września. Widzowie będą mogli obejrzeć film ‘Mistrz’. TO Historia legendarnego pięściarza Tadeusza ‘Teddy’ego” Pietrzykowskiego, który zdobył tytuł mistrza wszechwag niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Oparty na faktach dramat przedstawiający nieznaną historię polskiego sportowca, który w miejscu zagłady stał się symbolem nadziei na zwycięstwo. Seans rozpocznie się o godzinie 18.

Filmowe środy z MŻW – wrzesień, repertuar:

7 września, godz. 18.00
Mistrz

Historia legendarnego pięściarza Tadeusza ‘Teddy’ego” Pietrzykowskiego, który zdobył tytuł mistrza wszechwag niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Oparty na faktach dramat przedstawiający nieznaną historię polskiego sportowca, który w miejscu zagłady stał się symbolem nadziei na zwycięstwo.

14 września, godz. 18.00
Katyń

Głośne dzieło Andrzeja Wajdy, nominowane do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Początek drugiej wojny światowej. Po inwazji hitlerowskich Niemiec na Polskę spada kolejny cios – 17 września 1939 roku na wschodnie ziemie Rzeczpospolitej wkraczają oddziały armii radzieckiej. Wszyscy znajdujący się tam polscy oficerowie trafiają do sowieckiej niewoli.

Anna, żona rotmistrza Pułku Ułanów w Krakowie, czeka na męża, a oczywiste dowody, że został zamordowany przez Rosjan, przyjmuje z niedowierzaniem. Róża, żona generała, w kwietniu 1943 roku dowiaduje się o śmierci męża po odkryciu przez Niemców masowych grobów polskich oficerów w lesie katyńskim. Po wojnie sowiecka propaganda winą za tę zbrodnię obarcza Niemców.

21 września, godz. 18.00
Najlepszy

To fascynująca, pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niezwykłej siły, historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman z czasem 24h:47min:46sek.

Ten rekord nie byłby jednak możliwy, gdyby w jego życiu nie pojawiły się dwie kobiety. Jedną stracił. Druga stała się inspiracją, aby zawalczył o swoje życie.

28 września, godz. 18.00
Boża przemytniczka

Bohaterką filmu dokumentalnego jest mjr Maria Mirecka-Loryś. Film jest utrzymany w konwencji podroży śladami przeszłości oraz spowiedzi u kresu życia.

Maria Mirecka-Loryś urodziła się w 1916 roku w Ulanowie na Podkarpaciu. W czasie wojny była żołnierzem NOW-AK w stopniu kapitana, w 1945 roku została Komendantką Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego – Kobiet. Po wojnie, zagrożona aresztowaniem, opuściła Polskę. Była działaczką amerykańskich organizacji polonijnych. Na stałe wróciła do kraju w 2004 roku.

Zmarła niedawno, bo 29 maja 2022 roku.

Przed seansem spotkanie z reżyserką Ewą Szakalicką.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex