Strona główna Blog Strona 750

Wiadomości Europejskie

0

Akademia Liderów

Akademia Liderów to program stypendialno-szkoleniowy dla młodych społeczników, chcących realizować lokalne projekty społeczne. Celem Akademii jest kształcenie przyszłych liderów społecznych, którzy w przyszłości wezmą udział w organizacji życia publicznego Polski poprzez: naukę i trening praktycznych umiejętności zarządzania projektem, wsparcie rozwoju intelektualnego w zakresie wiedzy obywatelskiej, budowę środowiska wolontariuszy opartego na wartościach powiązanych z polską tradycją republikańską nastawionego na krzewienie ideałów wolności pojętej przede wszystkim jako wolności do zaangażowania się w budowę dobra wspólnego i solidarności rozumianej jako odpowiedzialność za innych, zwłaszcza słabszych członków wspólnoty.

O udział w programie mogą się ubiegać osoby w wieku 16-20 lat, uczniowie szkół ponadpodstawowych (liceum ogólnokształcące, technikum, szkoła branżowa I stopnia).

Podczas wyboru uczestników pierwszeństwo mają osoby, które nie brały udziału w poprzednich edycjach. Każdy z uczestników Akademii otrzymuje stypendium w wysokości 3000 zł, lub więcej (w zależności od uzyskania dodatkowego dofinansowania), na okres od 1 września 2024 r. do 21 czerwca 2025 r. Stypendium jest wypłacane w równych comiesięcznych transzach. Fundacja może podjąć decyzję o przyznaniu wyższego stypendium wybranym uczestnikom, którzy spełniają podane przez Fundację kryteria, np. niski dochód na osobę w rodzinie.

Miejsce na reklamę

Pieniądze na zabytki w powiecie ostrołęckim

0

W Starostwie Powiatowym w Ostrołęce zostały podpisane umowy na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków położonych na obszarze Powiatu Ostrołęckiego. Łączna dotacja wynosi 300 tys. złotych.

Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Stanisława Kostki w Zalasiu otrzymała 50 000 zł na stolarkę drzwiową do nawy głównej.

Parafia pw. św. Bartłomieja AP w Baranowie – 40 000 zł na remont zakrystii od strony zachodniej (kontynuacja remontu kościoła).

Zielony Zakątek Pińkowski Sp. j. – 35 000 zł na modernizację i adaptację zabytkowego dworu murowanego, eklektycznego z połowy XIX w. we Wsi Susk Stary – renowację i odbudowę konstrukcji schodów od strony ogrodu.

Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Czarni – 45 000 zł na wykonanie projektu budowlanego.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Rzekuniu – 100 000 zł na wymianę pokrycia dachowego – etap III.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu 30 000 zł na prace renowacyjne przy ołtarzu bocznym pw. Serca Pana Jezusa.

Miejsce na reklamę

26-letni Daniel z Ostrołęki pilnie potrzebuje pomocy

0

26-letni Daniel z Ostrołęki walczy z nowotworem. Od roku dzielnie stawia mu czoła, jednak trafił na trudnego przeciwnika. Szansą na powrót do zdrowia jest kosztowne leczenie, wesprzyj zbiórkę prowadzoną na portalu pomagam.pl i pozwól chłopakowi cieszyć się życiem i spełniać marzenia. Link do zbiórki https://pomagam.pl/m7d9k8?fbclid=IwAR3F79X2fJt0FZjJDZ6vuZjGXNrYIrDWkSK9DcVAfPuN6YISaryuhJo-_hU

Daniel w sierpniu 2023 roku, w wieku zaledwie 25 lat dostał diagnozę – płaskonabłonkowy rak jamy ustnej HPV zależny – rak błony śluzowej policzka i trójkąta zatrzonowcowego prawego. To, co z początku wydawało mu się zwykłą aftą lub innym, niegroźnym stanem zapalnym szybko okazało się być czymś znacznie poważniejszym.

We wrześniu i październiku przeszedł chemioterapię indukcyjną przygotowującą do operacji usunięcia guza. 14-godzinny zabieg prawego policzka, podczas którego przeszczepiono kość z biodra oraz płat skóry z prawej ręki. Wydawało się, że to kamień milowy w leczeniu i będzie już tylko lepiej. Po zabiegu, już w styczniu miała nastąpić radioterapia. Życie rzuciło kolejne wyzwanie. W styczniu okazało się, że pojawiły się liczne przerzuty w klatce piersiowej i płyn w opłucnej, a dalej również w narządach jamy brzusznej i kości. Od stycznia Daniel jest hospitalizowany, przeszedł zabieg talkowania prawego płuca, mimo to płyn nadal się zbiera, wymuszając aplikację drenu. W międzyczasie rozpoczął również leczenie systemowe. Obecnie przyjmuje immunoterapię. Skuteczność tego leczenia w przypadku ostrołęczanina nie jest pewna, chcąc zwiększyć szansę na wyzdrowienie pragnie skorzystać z zaawansowanych oraz innowacyjnych terapii dostępnych w krajach zachodnich, nierefundowanych i mało znanych w Polsce. Wesprzyj zbiórkę dla Daniela, pomóż mu w tej nierównej walce.

Fot. Arch. prywatne.

Miejsce na reklamę

Przyjdź i sprawdź, czy możesz wsiąść za 'kierownicę”

0

W recepcji Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce przy ulicy Korczaka 16 zamontowany jest nowoczesny alkomat do badania stanu trzeźwości. Każdy chętny może samodzielnie sprawdzić, czy jest w stanie prowadzić samochód.

Obsługa alkomatu jest bardzo prosta, nie wymaga udziału policjanta. Wystarczy jedynie z zainstalowanego w alkomacie podajnika wyjąć jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w przeznaczonym do tego miejscu. Następnie trzeba postępować zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami i odczytać wynik, dzięki któremu będzie wiadomo, czy można już prowadzić pojazd.

Jeśli alkomat podczas badania wykaże wynik od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu w organizmie, wówczas kierowca prowadzący samochód znajduje się 'w stanie po użyciu alkoholu” i dopuszcza się wykroczenia określonego w art. 87§1 KW. Jeśli natomiast alkomat wykaże wynik wyższy niż 0,5‰ alkoholu w organizmie, to stan kierowcy określany jest jako 'nietrzeźwy”, a kierowca, który kieruje pojazdem z takim stężeniem alkoholu dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 178a§1 KK.

Policja przypomina, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą do 2 lat pozbawienia wolności. Grozi za to również kara finansowa mogąca sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Miejsce na reklamę

Kronika Policyjna

0

Najnowsze informacje o przestępstwach, wypadkach i akcjach policji z Ostrołęki, Łomży, Makowa Mazowieckiego, Ostrowi Mazowieckiej, Przasnysza.

Miejsce na reklamę

Powstaje nowoczesna ścieżka rowerowa łącząca Rzekuń i Daniszewo

0

Gmina Rzekuń inwestuje w infrastrukturę rowerową. Obecnie realizowana jest budowa ścieżki rowerowej między Rzekuniem a Daniszewem.

Zauważa wójt gminy Rzekuń Bartosz Podolak.

Zadanie jest realizowane we współpracy ze starostwem powiatowym w Ostrołęce. Całość inwestycji obejmie również budowę chodników, przejść dla pieszych, usunięcie kolizji z sieciami komunalno – oświetleniowymi. Wszytko to podniesie poziom bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.

Miejsce na reklamę

W Śmigus Dyngus zachowaj rozwagę i umiar

0

O odpowiedzialność i rozwagę w poniedziałek wielkanocny apeluje ostrołęcka policja.

Często kultywowanie tradycji symbolicznego polewania wodą zmienia się w zwykłe wybryki chuligańskie młodych ludzi. O to by zabawa nie stanowiła zagrożenia dbać będą funkcjonariusze.

Mówił komisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

Miejsce na reklamę

Częściowy odbiór robót na największej inwestycji Powiatu – moście na Narwi wraz z dojazdami

0

Na powiatowych drogach trwa sezon inwestycyjny. Budowa mostu na Narwi w Teodorowie trwa nieprzerwanie mimo sezonu zimowego.

Prace rozpoczęto w sierpniu 2023 roku. Jak informuje Starostwo Powiatowe w Ostrołęce stan ich zaawansowania wynosi ok. 37 proc. i przebiegają zgodnie z harmonogramem. W czwartek 28 marca miał miejsce częściowy odbiór.

Docelowo ma powstać obiekt mostowy zespolony stalowo – betonowy o długości całkowitej 247,70 m i szerokości całkowitej 13,75 m. Zaprojektowano na nim jezdnię drogi powiatowej klasy G o przekroju 2 x 3,50 m wraz ze ścieżką pieszo – rowerową. W zakres inwestycji wchodzi również budowa trasy głównej drogi powiatowej klasy G, długości 3642,39 m i przekroju 2 x 3,50 m, łączącej drogę wojewódzką w Teodorowie z drogą powiatową nr 2539W w Łęgu Przedmiejskim.

Planowane wydatki do poniesienia w 2024 roku wynoszą 63 017 728 zł, w tym: środki własne powiatu w wysokości 13 100 728,00 zł, środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – 49 000 000 zł oraz pomoc finansowa gminy Lelis w kwocie 617 000 zł i gminy Rzekuń w wysokości 300 000 zł. Planowany termin zakończenia prac to koniec 2025 roku.

Planowane łączne koszty inwestycji wynoszą 132 779 876 zł.

fot. Starostwo Powiatowe

Miejsce na reklamę

Zabezpieczono ponad pół kilograma narkotyków

0

Znaczne ilości narkotyków oraz przedmioty i gotówkę mogące mieć związek z czynami zabronionymi zabezpieczyli policjanci z Ostrołęki. Zatrzymali dwie osoby.

Mundurowi ustalili, że młoda kobieta posiada znaczne ilości narkotyków i może nimi handlować. Zabezpieczyli amfetaminę, mefedron, marihuanę, a także znaczną kwotę pieniędzy i przedmioty mogące mieć związek z przestępstwami narkotykowymi. Łącznie zabezpieczono około 4000 porcji handlowych narkotyków.

Zatrzymano kobietę i mężczyznę. Zebrany w sprawie przez Komendę Miejska Policji i Prokuraturę Rejonową w Ostrołęce materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zatrzymanym zarzutów związanych z Ustawą o Przeciwdziałaniu Narkomani.

Wobec kobiety sąd na wniosek Prokuratora zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące.

Dalsze czynności w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury prowadzą policjanci z ostrołęckiego Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego.

Miejsce na reklamę

Gość Radia Oko – Bartosz Podolak

0

Na 88,5 FM z wójtem gminy Rzekuń Bartoszem Podolakiem rozmawialiśmy o infrastrukturze rowerowej. Rozmowę poprowadziła Marta Mierzejewska.

Miejsce na reklamę