Strona główna Blog Strona 751

Samorząd Mazowsza nagrodził młodych medalistów

0

Samorząd Mazowsza nagrodził medalistów w dyscyplinach olimpijskich objętych Systemem Sportu Młodzieżowego, trenerów oraz zawodników ze środowiska sportowców z niepełnosprawnościami, którzy w 2023 r. odnosili sukcesy na krajowej i międzynarodowej arenie sportowej. Odebrali nagrody z rąk marszałka Adama Struzika, członkini zarządu Elżbiety Lanc i wiceprzewodniczącego sejmiku Marcina Podsędka.

W gronie 659 nagradzanych przez samorząd Mazowsza znalazło się 513 zawodników – medalistów mistrzostw świata, mistrzostw Europy, mistrzostw Polski oraz Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w kategorii wiekowej młodzika, juniora młodszego, juniora i młodzieżowca w dyscyplinach olimpijskich objętych Systemem Sportu Młodzieżowego, a także 130 trenerów i 16 zawodników ze środowiska sportowców z niepełnosprawnościami. Mówi marszałek Adam Struzik.

Zawodnicy zdobyli łącznie 543 medale, w tym 201 złotych, 190 srebrnych i 152 brązowe. W dyscyplinach indywidualnych i zespołowych wywalczyli 8 medali Mistrzostw Świata, 48 medali Mistrzostw Europy oraz 487 medali Mistrzostw Polski i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Nagrody trafiły także do medalistów Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy ze środowiska sportowców z niepełnosprawnościami, którzy w zeszłym roku zdobyli ma Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy łącznie 18 medali. Nagradzani medaliści zostali wskazani przez Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych 'Start”.

Od lat sejmik Mazowsza dofinansowuje obiekty sportowe w całym regionie. Tylko w tym roku w ramach programu 'Mazowsze dla sportu” wsparcie otrzymało 275 projektów sportowych.

Łącznie do samorządów lokalnych trafiło ponad 51 mln zł. Dotacje objęły obiekty ogólnodostępne, zwłaszcza te, które umożliwiają uprawianie sportu oraz rekreację i integrację lokalnych społeczności.

Medaliści za wyniki sportowe osiągnięte w 2023 r. otrzymali odpowiednio:

Mistrzostwa Świata

medal złoty – 8 000 zł
medal srebrny – 7 000 zł
medal brązowy – 6 000 zł

Mistrzostwa Europy

medal złoty – 7 000 zł
medal srebrny – 6 000 zł
medal brązowy – 5 000 zł

Mistrzostwa Polski/Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży

medal złoty – 6 000 zł
medal srebrny – 5 000 zł
medal brązowy – 4 000 zł

Samorząd Mazowsza docenił także 130 trenerów nagradzanych medalistów, którzy otrzymają gratyfikacje finansowe w wysokości 4 tys. zł.

– Doceniliśmy talent, zaangażowanie i ciężką pracę mazowieckich sportowców, odnoszących sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Ich osiągnięcia to jedna z najlepszych wizytówek Polski na świecie. Życzę im dalszych sukcesów sportowych, determinacji i radości z tego, co robią – podsumowuje wiceprzewodniczący sejmiku Marcin Podsędek.

Miejsce na reklamę

Wiadomości Europejskie

0

Czas na europejski dyplom

Komisja Europejska przedstawia trzy inicjatywy mające na celu rozwój współpracy transnarodowej między instytucjami szkolnictwa wyższego, których ostatecznym celem jest stworzenie europejskiego dyplomu.

Dobrowolny europejski dyplom byłby korzystny dla studentów i społeczności szkolnictwa wyższego dzięki zwiększeniu mobilności edukacyjnej w UE i podnoszeniu umiejętności przekrojowych studentów. Pomogłoby to zaspokoić popyt na rynku pracy i zwiększyć atrakcyjność absolwentów dla przyszłych pracodawców, a jednocześnie przyciągnąć studentów z całego świata i zwiększyć konkurencyjność Europy.

Trzy inicjatywy dotyczą barier prawnych i administracyjnych utrudniających uniwersytetom partnerskim tworzenie wspólnych konkurencyjnych programów studiów na poziomie licencjackim, magisterskim lub doktoranckim. Wnioski opierają się na autonomii instytucjonalnej uniwersytetów i wolności akademickiej. W pełni respektują one kompetencje państw członkowskich i władz regionalnych w dziedzinie szkolnictwa wyższego.

Pakiet obejmuje komunikat w sprawie planu działania na rzecz europejskiego dyplomu oraz dwa wnioski dotyczące zaleceń Rady w sprawie wsparcia sektora szkolnictwa wyższego: jedną z nich jest poprawa procesów zapewniania jakości i automatycznego uznawania kwalifikacji w szkolnictwie wyższym, a druga – zwiększenie atrakcyjności i trwałości kariery akademickiej.

Plan działania na rzecz europejskiego dyplomu dostępny na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.

Miejsce na reklamę

Zabezpiecz dom i mieszkanie

0
POLICJA, KOŚCIÓŁ, PGE, STRAŻ MIEJSKA, INSPEKCJA, BASEN, ZUS, TERYTORIALSI

Święta Wielkanocne to czas wyjazdów i rodzinnych wizyt. Zróbmy wszystko, aby były one spokojne i bezpieczne – apeluje policja.

Apelował komisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

Miejsce na reklamę

Motoświęconka 2024

0
motoswieconka1

Tradycyjnie od kilku lat w sobotę poprzedzającą Wielkanoc organizowana jest w Ostrołęce Motoświęconka.

Odbędzie się w samo południe.

Zapraszał motocyklista, podróżnik Piotr Grzyb.

Miejsce na reklamę

Bardzo dobre tempo prac na drodze Lelis-Długi Kąt-Kadzidło

0

W bardzo dobrym tempie przebiegają prace na drodze powiatowej nr 2524W Lelis – Długi Kąt – Kadzidło.

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Ostrołęce obecnie prowadzone są roboty regulujące studzienki w Kadzidle, brukarskie oraz układana jest ostatnia warstwa konstrukcyjna nawierzchni – ścieralna.

Stan zaawansowania prac wynosi około 75 proc. Wykonawcą jest firma UNIBEP S.A. z Białegostoku. Docelowo rozbudowany zostanie odcinek drogi o długości 7035 m oraz wybudowany chodnik o długości 1159 m.

Przebudowa ma kosztować ponad 27 mln zł, w tym środki własne Powiatu – ponad 1 mln zł, z Rządowego Funduszu Polski Ład – blisko 7,5 mln zł, z budżetu województwa mazowieckiego 3 300 000 zł oraz pomoc finansowa gminy Kadzidło i Lelis.

Planowany termin zakończenia prac to przełom maja i czerwca br.

fot. Starostwo Powiatowe

Miejsce na reklamę

Co słychać na Mazowszu?

0

„Co słychać na Mazowszu?” – program przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń z Mazowsza.
Inwestycje, zdrowie, edukacja, ekologia, sport, imprezy i projekty kulturalne.
„Co słychać na Mazowszu?” to sprawdzone źródło aktualnych informacji z Twojego województwa. Bądź na bieżąco – rzuć „Okiem” na Mazowsze.

Miejsce na reklamę

Kronika Policyjna

0

Najnowsze informacje o przestępstwach, wypadkach i akcjach policji z Ostrołęki, Łomży, Makowa Mazowieckiego, Ostrowi Mazowieckiej, Przasnysza.

Miejsce na reklamę

Najlepsze fotografie kulinarne nagrodzone

0

Wędzona słonina chłopska, jaja z Radziwiłłowa, sójka głowaczowska czy kaczka z jabłkami z chojnowskiego dworu – autorzy zdjęć przedstawiających te regionalne specjały to jedni z laureatów tegorocznego Mazowieckiego Konkursu Fotografii Kulinarnej. Podczas uroczystej gali marszałek Adam Struzik wręczył 28 zwycięzcom nagrody i wyróżnienia. Do tegorocznej edycji zgłoszono 153 zdjęcia.

W konkursie mogli wziąć udział zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, osoby mieszkające na Mazowszu. Nabór zdjęć prac odbywa się w dwóch kategoriach: 'Lista Produktów Tradycyjnych” i 'Produkty nagrodzone Laurem Marszałka Województwa Mazowieckiego”. Głównym celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy z zakresu produktów tradycyjnych i lokalnych, zwiększanie poczucia tożsamości regionalnej wśród uczestników oraz zachęta do lepszego poznania tradycji kulinarnych regionu Mazowsza.

– Tradycyjne potrawy są nie tylko smaczne, ale mogą być wdzięcznym obiektem fotografii, o czym świadczy rosnące co roku zainteresowanie konkursem organizowanym przez samorząd Mazowsza. W tym roku miłośnicy fotografii i kulinariów przesłali 153 zdjęcia. Kapituła konkursu miała trudny orzech do zgryzienia wybierając te najpiękniejsze i najciekawsze. Pod uwagę brane były walory artystyczne fotografii, pomysłowość przedstawienia produktu, poprawność techniczna, kompozycja, ale także spójność z tradycją i kulturą Mazowsza – tłumaczy marszałek Adam Struzik.

W tegorocznej, szóstej już, edycji konkursu pula nagród wyniosła łącznie 40 tys. zł. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe w postaci wysokiej klasy przenośnych dysków twardych SSD oraz kart pamięci.

Zwycięzcami w VI edycji konkursu fotograficznego 'Mazowiecki Konkurs Fotografii Kulinarnej” zostali:

Kategoria: Lista Produktów Tradycyjnych

Podkategoria: Produkty nieprzetworzone

1 miejsce: Agnieszka Kukieła z Warszawy za zdjęcie przedstawiające Jaja z Radziwiłłowa;

2 miejsce: Agnieszka Szymborska z miejscowości Malanowo Stare (pow. sierpecki) za zdjęcie Miodu Mariańskiego;

3 miejsce: Weronika Brzezińska z Warszawy za zdjęcie przedstawiające Jaja z Radziwiłłowa.

Podkategoria: Produkty przetworzone

1 miejsce: Grażyna Gregorczyk z Kozienic za zdjęcie Ciastka WZ;

2 miejsce: Iwona Soroka z miejscowości Świniarów (pow. łosicki) za zdjęcie Oleju Rzepakowego;

3 miejsce: Dominik Orłowski z Warszawy za zdjęcie Bułek Drożdżowych Jagodzianek.

Wyróżnienia otrzymali:

Agnieszka Brzegowska z Kozienic za zdjęcie Kozienickich ogórków kiszonych;
Urszula Sobieszek z Piastowa (pow. pruszkowski) za zdjęcie Ogórków Kiszonych z liściem dębu.

Podkategoria: Potrawy

1 miejsce: Tomasz Róg z Warszawy za zdjęcie Sójki Głowaczowskiej;

2 miejsce: Aleksandra Wiertel z Warszawy za zdjęcie Marchewianki;

3 miejsce: Paweł Ochman z Warszawy za zdjęcie Sójki Głowaczowskiej.

Wyróżnienia otrzymują:

Aleksandra Grzebisz z miejscowości Kisielany Kuce (pow. siedlecki) za zdjęcie przedstawiające Pierogi z jagodami z Myszyńca;
Marta Bukowska z Przasnysza za zdjęcie Kaczki z jabłkami z chojnowskiego dworu.

Podkategoria: Napoje

1 miejsce: Piotr Tejs z Mławy za zdjęcie Piwa z Ciechanowa;

2 miejsce: Maciej Lewandowski z Warszawy za zdjęcie Tłoczonego soku jabłkowego z doliny Radomki;

3 miejsce: Izabela Wasilijew z Warszawy za zdjęcie Kompotu z jabłek z Radziwiłłowa.

Kategoria: Produkty nagrodzone Laurem Marszałka Województwa Mazowieckiego

Podkategoria: Produkty nieprzetworzone

1 miejsce: Dominika Robaszkiewicz z Warszawy za zdjęcie Miodu ze spadzi iglastej;

2 miejsce: Iza Grzelak z miejscowości Żuki (pow. sierpecki) za zdjęcie Miodu wierzbowo-mniszkowego;

3 miejsce: Anna Szpura ze Starej Kornicy (pow. łosicki) za zdjęcie Miodu wielokwiatowego łąkowego z Kornicy.

Wyróżnienie otrzymała Wiktoria Warowna za zdjęcie Miodu wielokwiatowego Wesoła Pszczółka

Podkategoria: Produkty przetworzone

1 miejsce: Olga Zaboklicka z Jaczewa (pow. płocki) za zdjęcie Szarlotki;

2 miejsce: Aneta Warowna z miejscowości Ruda (pow. garwoliński) za zdjęcie Szarlotki;

3 miejsce: Wiktoria Rębalska z Kozienic za zdjęcie Wędzonej Słoniny Chłopskiej.

Wyróżnienia otrzymali:

Julia Brzegowska z Kozienic za zdjęcie Syropu z Pigwowca;
Rafał Bąk z miejscowości Zdziczów (pow. kozienicki) za zdjęcie Kiełbasy Kruchej.

Podkategoria: Napoje

1 miejsce otrzymuje: Angelika Więckowska z Mławy za zdjęcie Nalewki Malinowej;

2 miejsce otrzymuje: Agnieszka Wieremiejuk z Turowa (pow. przasnyski) za zdjęcie Cydru Lodowego;

3 miejsce otrzymuje: Dariusz Budyta z Warszawy za zdjęcie Piwa Ciechan Miodowe.

Miejsce na reklamę

Na drodze z Goworowa do ronda do DK 60 wykonawca kładzie warstwę ścieralną

0

Trwa rozbudowa drogi powiatowej nr 4403W od trasy nr 8 – Turzyn – Brańszczyk – Niemiry – Knurowiec – Długosiodło – Goworowo – Ostrołęka na odcinku od DK 60 do Goworowa w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Wybudowano zatoki autobusowe, w Wólce Brzezińskiej układane są chodniki. Wykonawca przystąpił do ułożenia warstwy ścieralnej nawierzchni. Docelowo rozbudowany zostanie odcinek drogi o długości 3649 m, powstanie także chodnik z kostki brukowej o długości 1058 m.

Inwestycja ma kosztować ponad 8 mln zł, w tym środki własne Powiatu to ponad 1,7 zł; środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – blisko 2 mln zł. W kosztach inwestycji partycypuje również gmina Goworowo – w roku 2022 – 298 000 zł, w roku 2023 – 1 036 000 zł.

Prace mają zakończyć się w maju tego roku – informuje Starostwo Powiatowe w Ostrołęce.

fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Miejsce na reklamę

Zabezpieczono papierosy bez akcyzy

0

Kolejną partię papierów bez polskich znaków akcyzy ujawnili makowscy policjanci. Zabezpieczyli ponad 12 tys. sztuk.

Poinformowała podkomisarz Monika Winnik, oficer prasowa KPP w Makowie Mazowieckim.

fot. KPP Maków Mazowiecki

Miejsce na reklamę