Strona główna Blog Strona 730

Wiadomości Europejskie

0

Obywatele popierają efektywne wykorzystanie energii

Europejski panel obywatelski dotyczący efektywności energetycznej zakończył się sformułowaniem 13 zaleceń dla Komisji Europejskiej, które zachęcają do realizacji ambitnej polityki klimatycznej.

Mniejsze zużycie energii i korzystanie z niej w mądrzejszy sposób – to klucz do czystej, bezpiecznej i przystępnej cenowo energii oraz istotne elementy Europejskiego Zielonego Ładu i planu REPowerEU. Efektywność energetyczna pomaga zmniejszyć ogólne zużycie energii i dlatego ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celu klimatycznego UE, a jednocześnie dla zwiększenia obecnego i przyszłego bezpieczeństwa energetycznego oraz przystępności cenowej energii. Dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej, której znaczenie jeszcze bardziej wzrosło wraz z włączeniem jej do pakietu 'Gotowi na 55”, uczyniła zasadę 'efektywność energetyczna przede wszystkim” filarem polityki energetycznej, nadając jej po raz pierwszy status prawny. W dyrektywie znacznie zwiększono również cel klimatyczny UE, który zakłada obecnie podniesienie efektywności energetycznej o 11,7 proc. do 2030 r., przy czym ma on być priorytetowo realizowany wśród osób dotkniętych ubóstwem energetycznym.

W zaleceniach końcowych uczestnicy panelu zachęcają Komisję do zwrócenia szczególnej uwagi na: zwiększenie atrakcyjności transportu publicznego dla podróżnych, rozwinięcie najbardziej energooszczędnego transportu w całej Europie: 'nie” dla tirów i samolotów pasażerskich, 'tak” dla zasady 'kolej przede wszystkim”, wdrożenie na szerszą skalę rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej w budynkach, zwiększenie liczby pracowników z odpowiednimi umiejętnościami w sektorze związanym z efektywnością energetyczną, budowanie bezpiecznej przyszłości poprzez edukację w zakresie zagadnień ekologicznych, zarządzanie wdrażaniem dyrektyw UE i jego monitorowanie, zapewnienie obywatelom UE informacji i wsparcia finansowego, które pomogą im w tworzeniu społeczności energetycznych skupiających się na efektywności energetycznej, zapewnienie sprawiedliwego dostępu do finansowania na rzecz renowacji domów pod kątem zwiększenia ich efektywności energetycznej, poprawę zdolności wszystkich zainteresowanych do działania, aby osiągnąć cele w zakresie efektywności energetycznej, zwiększenie niezależności i efektywności energetycznej i stanie się przykładem dla świata, budowanie energooszczędnych społeczności, aby wspierać odpowiedzialną konsumpcję i zwiększyć lokalną produkcję energii, zachęcanie mieszkańców do oszczędzania energii, optymalizację i rozwój systemu sieci energetycznej od producenta po użytkownika końcowego pod kątem odnawialnych źródeł energii.

Miejsce na reklamę

Agnieszka z Ostrołęki potrzebuje pomocy

0

Agnieszka z Ostrołęki od 2017 roku choruje na endometriozę. Matka dwójki dzieci dzielnie walczy z chorobą i do tej pory radziła sobie sama z codziennością, jednak wyczerpujące i długotrwałe leczenie sprawia, że dzisiaj potrzebuje wsparcia.

30-latka ma za sobą kilka poważnych zabiegów, wiele razy jej życie było zagrożone i kiedy pojawiała się nadzieja na zdrowie, los jednak okazywał się mało przychylny, a choroba się rozwijała.

  • Moje życie to jest jeden wielki ból – czytamy na portalu pomagam.pl – Bez bardzo silnych środków przeciwbólowych nie jestem w stanie funkcjonować. Są dni, że nie jestem w stanie wstać z łóżka, bo nawet te silne leki nie działają. Ze względu na to, iż moje środki się już wyczerpały, leczenie i badania nie są refundowane, a bardzo kosztowne zwracam się do ludzi o dobrych i wielkich sercach o wsparcie mnie w tej trudnej walce – apeluje Agnieszka.

Link do zbiórki https://pomagam.pl/8bp3ay?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR1RlXtHfikVPdrgShVUeWzpwJoVbyJUjH9LuRG75fED66N3zROnzjNdCyk_aem_AUKPh_a4uPhwmRc6b4lgybFyzP509d0tStFHoQdQfynviBSIhQ_Sa8Yl58-qiigBiq-6wS9N_yQ4Ezy6eIsCRtSH

Fot. https://pomagam.pl

Miejsce na reklamę

Szybka Dycha bez Limitu w Rzekuniu

0

Szybka Dycha bez Limitu już 5 maja w Rzekuniu. Impreza rozpocznie się o godzinie 10, przewidziano biegi w kategoriach dla dzieci i młodzieży, open 16+ oraz nordic walking 16+.

Zapraszał wójt gminy Rzekuń Bartosz Podolak.

Zapisy prowadzone są elektronicznie.
Poza rywalizacją sportową impreza ma charakter rodzinnego pikniku.

Miejsce na reklamę

IKO Polish Open Cup – OKKK z medalami

0

Kolejna edycja mocno obsadzonego turnieju IKO Polish Cup 2024 odbyła się 20 kwietnia w Ostródzie.

W zmaganiach udział wzięło około 650 karateków z 47 klubów karate kyokushin.

Zawodnicy Ostrołęckiego Klubu Karate Kyokushin 10 razy stawali na podium.

Pierwsze miejsca wywalczyli: Paweł Goździewski w kategorii junior -70 kg, Miłosz Kochański w kategorii junior młodszy -55 kg, Mateusz Ochenkowski w kategorii chłopcy 10-11 lat -40 kg.

Drugie miejsce zajęła Blanka Zyśk w kategorii dziewczęta 8-9 lat -33 kg, a trzecie – Aleksandra Abramczyk w kategorii kobiety -55 kg, Jagoda Domurad w kategorii dziewczęta 8-9 lat -33 kg, Amelia Tabaka w kategorii juniorki młodsze -70 kg, Szymon Struniawski w kategorii młodzicy -50 kg, Jakub Kania w kategorii chłopcy 10-11 lat +45 kg.

Sędziami maty byli Sensei Artur Orzoł i Sensei Krzysztof Ślaski. Opiekunem zawodników OKKK był Shihan Wiesław Orzoł.

fot. OKKK

Miejsce na reklamę

Dziś promocja książki poetyckiej 'Albacaration” Emilii Brulińskiej

0

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce zaprasza dzisiaj (23 kwietnia) na spotkanie z Emilią Brulińską. Młoda poetka będzie promowała swój debiutancki tomik zatytułowany 'Albacaration”.

Zapraszała Bożena Załęska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18, jest realizowane w ramach projektu Przystanek Literacki Ostrołęka przy współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Bibliotek i Książki.

Miejsce na reklamę

Warsztaty nordic walking z mistrzem w Przytułach Starych

0

Marcin Brewczyński poprowadził warsztaty nordic walking w Przytułach Starych, gmina Rzekuń.

Uczył jak prawidłowo chodzić z kijkami. Jaki sprzęt wybrać. To klucz do osiągnięcia pożądanych efektów podczas treningu.

Warsztaty zorganizowało lokalne KGW 'Przytulanki’ w ramach projektu 'Most Pokoleń’. Marcin Brewczyński sprawdził uczestnikom sprzęt i pokazał podstawowe kroki w poruszaniu się z kijami. Wspólny spacer po skwerze zakończył się integracją przy ognisku.

Nordic walking wywodzi się z Finlandii. Może go uprawiać każdy. To uniwersalny trening, który pozwoli zachować świetną formę. Angażuje 90% mięśni. W Polsce cieszy się popularnością od niedawna.

fot. Robert Niedzwiecki

Miejsce na reklamę

Klub Malucha dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat – zaprasza MBP

0
Happy funny baby girl in glasses reading a book. Emotional girl. To school soon. Copy space

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce rozpoczyna cykliczne spotkania z myślą o najmłodszych czytelnikach. Dzieci od 2 do 5 lat i ich opiekunów placówka zaprasza do wspólnego spędzania czasu w Klubie Malucha.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 27 kwietnia, w sobotę, w godzinach od 11 do 12.30 w Filii dla Dzieci i Młodzieży przy ulicy Wiktora Gomulickiego 13.

Bezpłatne zajęcia czytelnicze promują literaturę dziecięcą, są doskonałą okazją do nawiązania nowych znajomości, rozwijają kreatywność i wyobraźnię. W trakcie zajęć nie zabraknie zabaw integracyjno-kreatywnych.

Regulamin Ostrołęckiego Klubu Czytającego Malucha dostępny na stronie biblioteki.

Miejsce na reklamę

Gość Radia OKO – Galloping Buls

0

Mateusz i Darek z Klubu Motocyklowego Galloping Bulls Ostrołęka zapraszają na Galloping Bulls Parade IV. Impreza odbędzie się 27 kwietnia na plaży miejskiej w Ostrołęce.

Miejsce na reklamę

Kolejne kurpiowskie akcenty na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

0

Tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów z Puszczy Zielonej została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego (na wniosek depozytariuszy i artystów), a Konkurs 'Palma Kurpiowska” w Łysych do krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego (na wniosek Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce).

Obecnie na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego znajduje się 88 wpisów. Do tej pory na listę trafiły m.in. hafciarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej i Białej, wycinankarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej, bursztyniarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej, wypiek byśków i nowych latek Kurpiów Puszczy Zielonej, bursztyniarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej czy bartnictwo.

Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest spisem różnorodnych przejawów dziedzictwa niematerialnego w naszym kraju. Jest też realizacją obowiązku inwentaryzacji przejawów tego dziedzictwa nałożonego przez Konwencję UNESCO z 2003 roku, ratyfikowaną m.in. przez Polskę.

Miejsce na reklamę

Powiat ostrowski z dofinansowaniem sejmiku

0

Samorząd województwa mazowieckiego pomoże w realizacji dwóch ważnych inwestycji w powiecie ostrowskim.

Na zagospodarowanie terenu przy szkole w Ostrowi Mazowieckiej przeznaczy ponad 600 tys. zł.

Na przebudowę przepustu w drodze gminnej w miejscowości Łętownica-Parcele przekazano prawie 235 tys. zł.

Pieniądze pochodzą z programu 'Mazowsze dla równomiernego rozwoju”.

fot. Tomasz Targoński

Miejsce na reklamę