Strona główna Blog Strona 582

Miasto chce zakupić nadnarwiańskie grunty na cele rekreacyjne

0

Rozpoczęto prace związane z uporządkowaniem i zagospodarowaniem fragmentu nabrzeża rzeki Narew. W ramach inwestycji, planowane jest stworzenie miejsca do rekreacji i aktywnego wypoczynku.

Informuje Anna Siudak z Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Ostrołęki.

W przypadku pytań można kontaktować się z Patrycją Ciak z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Ostrołęki pl. gen. Józefa Bema 1 pokój numer 218 lub telefonicznego pod numerem: 29 765 42 35. Więcej na stronie internetowej ratusza.

Fot. UM Ostrołęki

Miejsce na reklamę

Ostrołęka na przestrzeni 25 lat województwa mazowieckiego

0
sdr

W tym roku mija 25 lat od momentu powstania województwa mazowieckiego. Przez ten czas społeczeństwo, otoczenie i infrastruktura uległy bardzo głębokim przemianom. W Ostrołęce znacznie poprawiła się infrastruktura i stan bezpieczeństwa, a na rynku pracy nie ma już dwucyfrowego bezrobocia. Za to powodem do niepokoju w Ostrołęce, ale i innych mazowieckich miastach na prawach powiatu jest demografia.

Gdy w 1999 r. powstawało województwo mazowieckie, Ostrołękę zamieszkiwało 54 tys. osób. W 2023 r. ta liczba była o prawie 6 tys. niższa, a Ostrołęczan było nieco ponad 48 tys. Co więcej, według prognoz wyludnianie Ostrołęki będzie postępować – w 2060 r. mieszkańców miasta ma być 31,5 tys., czyli o ponad 40% mniej niż w 1999 r. 
Mówi Marcin Kałuski z Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Znacznie poprawiło się bezpieczeństwo w mieście. Podczas gdy w 2013 r. ostrołęcka Policja odnotowała 2114 przestępstw, to w ubiegłym roku było ich 1430. Wskaźnik przestępstw w przeliczeniu na 1000 mieszkańców spadł z blisko 40 w 2013 r. do 29,5 w 2023 r.

Oczywistością stało się posiadanie samochodu. O ile w 2005 r. auto miał co czwarty ostrołęczanin, to w 2022 r. własne cztery kółka miało sześciu na dziesięciu mieszkańców miasta. Miłośnicy rowerów też powinni mieć powody do zadowolenia. Całkowita długość dróg dla rowerów wzrosła w Ostrołęce z 16 km w 2011 do 32 km w 2023 r.

Miejsce na reklamę

Wyprawka dla małych ostrołęczan – Prezydent P. Niewiadomski realizuje kolejny punkt programu wyborczego

0

Urząd Miasta Ostrołęki informuje, że weszła w życie uchwała, która przewiduje, że każdy nowo narodzony mieszkaniec miasta otrzyma od Prezydenta wyprawkę.

Podkreśla prezydent Paweł Niewiadomski.

Inicjatywa ma na celu pomoc ostrołęckim rodzinom w pierwszym etapie po urodzeniu dziecka. Przemawiają za tym względy społeczne, demograficzne jak również względy wynikające z obowiązków, jakie wobec najmłodszych mieszkańców Miasta ma samorząd terytorialny.

Warunkiem otrzymania jednorazowej pomocy finansowej i rzeczowej w formie wyprawki jest zamieszkiwanie na terenie Ostrołęki osoby uprawnionej wraz z dzieckiem oraz odprowadzanie na terenie miasta podatków przynajmniej przez dwa lata kalendarzowe poprzedzające urodzenie dziecka.

Wniosek składa się w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Ostrołęce, ul. gen. Józefa Hallera 12, w terminie do 3 miesięcy od dnia urodzenia dziecka, a w przypadku, gdy wniosek dotyczy dziecka przysposobionego – w terminie 3 miesięcy od dnia objęcia dziecka przysposobieniem.

Wniosek można pobrać w punkcie informacyjnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Znajdują się one również na stronie MOPR.

Miejsce na reklamę

Wiadomości Europejskie

0

Nowe Horyzonty Edukacji

5 listopada 2024 r. w Warszawie odbędzie się konferencja 'FERS w FRSE – Nowe Horyzonty Edukacji”. Wydarzenie będzie też transmitowane online.

Wydarzenie to skierowane jest do dyrektorów, nauczycieli, pracowników oświaty, pracowników zajmujących się kształceniem i szkoleniem zawodowym, jak również przedstawicieli ministerstw oraz reprezentantów wszystkich regionów Polski, którzy są zaangażowani w działania wdrażające FERS.

W trakcie konferencji uczestnicy będą mieli okazję poznać nowoczesne podejścia do edukacji, które obejmują: międzynarodową mobilność edukacyjną uczniów/uczennic, a także przedstawicieli i przedstawicielki kadry edukacji szkolnej oraz kształcenia i szkolenia zawodowego; wsparcie rówieśnicze; działania zachęcające młodych ludzi do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych poprzez prestiżowe, międzynarodowe konkursy EuroSkills i WorldSkills; rozwój współpracy i koordynacji na szczeblu krajowym i regionalnym w zakresie uczenia się przez całe życie;
innowacyjne narzędzia rozwoju, takie jak Indywidualne Konta Rozwojowe dla młodzieży.

Prezentowane projekty pokażą, jak we współczesnych czasach można dostosować edukację do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku pracy oraz społeczeństwa, w szczególności w kontekście rosnącej roli technologii i sztucznej inteligencji.

Miejsce na reklamę

RODZAJE ŻYCZLIWOŚCI w DKF Rejs

0

Jeden z najgłośniejszych filmów ostatniego festiwalu w Cannes zatytułowany 'Rodzaje życzliwości’ zostanie zaprezentowany w najbliższy poniedziałek (28 października ) w ramach Dyskusyjnego Klub Filmowego Rejs.

Dramat wypełniony humorem i absurdem, który można odczytywać na wielu poziomach. Jednym z nich jest ludzka bezradność w obliczu przypadku i przeznaczenia.

Podkreśla Maciej Ceglewski, specjalista do spraw filmu w Ostrołęckim Centrum Kultury.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.

Miejsce na reklamę

Co słychać na Mazowszu?

0

„Co słychać na Mazowszu?” – program przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń z Mazowsza.
Inwestycje, zdrowie, edukacja, ekologia, sport, imprezy i projekty kulturalne.
„Co słychać na Mazowszu?” to sprawdzone źródło aktualnych informacji z Twojego województwa. Bądź na bieżąco – rzuć „Okiem” na Mazowsze.

Miejsce na reklamę

Kronika Policyjna

0


Najnowsze informacje o przestępstwach, wypadkach i akcjach policji z Ostrołęki, Łomży, Makowa Mazowieckiego, Ostrowi Mazowieckiej, Przasnysza.

Miejsce na reklamę

Podszywają się pod ankieterów GUS

0

Główny Urząd Statystyczny ostrzega przed próbami podszywania się pod ankieterów służb statystyki publicznej.

Ankieter dzwoniący w imieniu GUS zobowiązany jest do podania imienia, nazwiska oraz numeru legitymacji służbowej (na życzenie respondenta).

W ramach badań statystyki publicznej przeprowadzane są badania ankietowe dotyczące: badań społecznych, badań cen, badań rolnych.

Lista aktualnie trwających badań statystycznych znajduje się na witrynie GUS w zakładce 'Badania Statystyczne’. Jest tam również aplikacja służąca do weryfikacji ankieterów dostępna w zakładce 'Sprawdź tożsamość ankietera’. Należy podać jego imię, nazwisko oraz numer legitymacji. Tożsamość ankietera można również zweryfikować za pośrednictwem infolinii 22 279 99 99.

Celem oszustów podszywających się pod prowadzone badania jest wyłudzenie informacji od obywateli pod pretekstem weryfikacji danych spisowych. To próba oszustwa, o którym należy powiadomić policję. GUS przypomina też, że w przypadku otrzymania podejrzanych SMS i rozmów telefonicznych można je zgłosić do CSIRT NASK na stronie internetowej 'Zgłoś incydent’.

Ankieterzy nie pytają o dane dowodu osobistego ani bankowe, nie zbierają pieniędzy i nie proszą o dokonanie jakiejkolwiek wpłaty na rachunek bankowy, nie pytają również o numer konta bankowego, czy zgromadzone oszczędności – ostrzega GUS.

Miejsce na reklamę

Klasyka na smykach – nowy projekt OCK

0

Klasyka na smykach, to nowy projekt Ostrołęckiego Centrum Kultury skierowany do mieszkańców Ostrołęki i regionu. Pierwszy koncert tego cyklu, koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Ostrołęckiej Orkiestry Kameralnej odbędzie się 27 października w murach kościoła p.w. Zbawiciela Świata w Ostrołęce przy ul. Goworowskiej 49.

Działanie kierowane jest do możliwie najszerszego kręgu odbiorców, a w szczególności do osób z niepełnosprawnościami. Koncert rozpocznie się o godz. 18.

Cykl Klasyka na smykach finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji Inwestycji A2.5.1 Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Miejsce na reklamę

Uroczystość dla nauczycieli i pracowników oświaty

0

Uroczystość dla nauczycieli i pracowników oświaty odbyła się dzisiaj w Ostrołęckim Centrum Kultury z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zasłużeni zostali uhonorowani odznaczeniami i nagrodami.

Mówiła Teresa Michalak, dyrektor delegatury w Ostrołęce Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Miejsce na reklamę