Strona główna Blog Strona 581

Wyprzedzał w rejonie skrzyżowania, na łuku drogi i podwójnej ciągłej

0

Nieprawidłowy manewr wyprzedzania był przyczyną wypadku drogowego w Makowie Mazowieckim. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Mówiła podkom. Monika Winnik, oficer prasowa KPP w Makowie Mazowieckim.

fot. KPP Maków Mazowiecki

Miejsce na reklamę

Mazowiecka inauguracja kampanii 'Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo’

0

Policja już po raz IX prowadzi kampanię pn. 'Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo”. Ma na celu uświadomienie kierującym wpływu jakości i stanu oświetlenia pojazdów na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Stan żarówek, lamp oraz ustawienie świateł jest bardzo ważne. Jeśli oświetlenie pojazdu jest wadliwe to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego. Sprawne i prawidłowo wyregulowane światła pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę, bądź pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Ma to szczególne znaczenie w warunkach jesienno-zimowych.

W kampanii bierze udział blisko 1460 stacji diagnostycznych w całej Polsce. Wykaz można znaleźć na stronie mazowieckiej policji.

Dodatkowo aplikacja Yanosik wskaże zainteresowanym najbliższą stację, na której można sprawdzić stan oświetlenia pojazdu. Stacje można zlokalizować także na interaktywnej mapie pod linkiem Yanosik – Dobre Światła.

Miejsce na reklamę

Nocne granie w MŻW

0

’Nocne granie’ odbyło się 25 października w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Przy grach planszowych spotkali się fani.

fot. MŻW

Miejsce na reklamę

Czarne pasy dla pięciu reprezentantów OKKK

0

Sebastian Słomka, Krzysztof Zieliński, Krzysztof Wasilewski, Mateusz Pianka, Andrzej Święcki z Ostrołęckiego Klubu Karate Kyokushin to szczęśliwi posiadacze czarnych pasów.

Uroczysta ceremonia wręczenia stopni mistrzowskich DAN odbyła się 24 października.

Długo oczekiwana przesyłka z czarnymi pasami i certyfikatami dotarła do OKKK prosto z japońskiego Honbu w Tokio.

Czarne pasy wręczył prezes shihan Wiesław Orzoł. Test na stopnie mistrzowskie został przeprowadzony podczas Letniej Szkoły Karate w Białym Dunajcu w sierpniu tego roku.

Pozytywnie egzamin zaliczyli: sensei Sebastian Słomka na 2 dan, sensei Krzysztof Zieliński na 2 dan, senpai Krzysztof Wasilewski na 1 dan, senpai Mateusz Pianka na 1 dan, senpai Andrzej Święcki na 1 dan.

fot. OKKK

Miejsce na reklamę

Oliwia Rykowska trzecia w Pucharze Europy IKO

0

Oliwia Rykowska z ostrołęckiego Klubu Karate Kyokushin wywalczyła III miejsce podczas Pucharu Europy IKO w Katowicach.

Puchar Świata IKO, 21 Mistrzostwa Europy Open i Puchar Europy karate kyokushin rozegrano w dniach 26-27 października. W zmaganiach udział wzięło ponad 800 zawodników z 21 państw.

III miejsce podczas Pucharu Europy wywalczyła Oliwia Rykowska w kategorii 16-17 lat -50 kg.

Bardzo pracowita i utalentowana zawodniczka rozpoczęła swoją przygodę z karate kyokushin w wieku 7 lat pod okiem sensei Krzysztofa Ślaskiego. Dotychczas wielokrotnie stawała na podium w najważniejszych zawodach w naszym kraju.

fot. OKKK

Miejsce na reklamę

Policjant w lusterku wstecznym zobaczył samochód 'w powietrzu”

0

O ogromnym szczęściu może mówić 31-letni mieszkaniec powiatu ostrołęckiego. Policjant z Posterunku w Kadzidle jadąc trasą K-53 w lusterku wstecznym zauważył auto jadące za nim, które podczas manewru wyprzedzania wzbiło się 'w powietrze”, po czym dachowało.

Funkcjonariusze pomagali kierowcy wydostać się z pojazdu i udzielili mu pomocy. Ustalili, że za kierownicą audi siedział 31-latek. Na szczęście nie doznał poważnych obrażeń ciała.

Mężczyzna został ukarany ponad tysiączłotowym mandatem, a do jego konta kierowcy zostało dopisanych 10 punktów karnych.

Brawura, bądź lekceważenie przepisów ruchu drogowego, m.in. dotyczących prędkości może mieć tragiczne skutki – ostrzega policja i apeluje o zdjęcie 'nogi z gazu” oraz dostosowanie prędkości do warunków na drodze.

fot. KMP Ostrołęka

Miejsce na reklamę

Polskie regiony w obronie polityki spójności w Unii Europejskiej

0

Przyszłość Unii Europejskiej, polityka spójności oraz rozwój regionów – między innymi te kwestie zostały poruszone podczas 11. konferencji na temat pomocniczości. Wydarzenie odbywa się co dwa lata i jego celem jest wzmocnienie unijnego dialogu między instytucjami a samorządami. Po raz pierwszy konferencja została zorganizowana w Warszawie.

Konferencja na temat pomocniczości pozwala na wymianę doświadczeń między instytucjami a zainteresowanymi stronami zaangażowanymi w aktywne działania w zakresie pomocniczości i lepszego stanowienia prawa. Wydarzenie odbywa się w kluczowym momencie w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego i ustanawiania nowego cyklu instytucjonalnego Unii Europejskiej.

– Dyskusja na temat przyszłej polityki spójności trwa już od ok. 2 lat. Uczestniczą w niej również przedstawiciele naszego ministerstwa. Wsłuchujemy się w głosy instytucji europejskich, poszczególnych państw, regionów, a także środowiska naukowego i innych interesariuszy. Stanowczo promujemy przyjęte przez nas w październiku tego roku stanowisko w tym zakresie – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski. – Polska z wielkim zadowoleniem przyjęła zeszłoroczną opinię Komitetu Regionów dotyczącą przyszłości polityki spójności po 2027 r. Podkreślono w niej m.in. potrzebę zapewnienia zarządzania dzielonego czy też stosowania zasady partnerstwa, a także konieczność zagwarantowania odpowiedniego budżetu dla polityki spójności, co najmniej takiego jak w perspektywie finansowej na lata 2021–2027 – przyznał wiceminister.

Województwa jednogłośnie w sprawie spójności w UE

Podczas konferencji zaprezentowano stanowisko Zarządu Związku Województw RP w sprawie polityki spójności Unii Europejskiej po 2027 roku. Polskie regiony stanowczo nie zgadzają się z koncepcją centralizacji struktury przyszłego budżetu UE, której kluczowym przejawem ma być odejście od zarządzania programami polityki spójności na poziomie regionalnym.

– Centralizacja jest nie tylko działaniem sprzecznym z ustaloną w Traktacie o Unii Europejskiej zasadą pomocniczości, ale też istotnie zmniejszy efektywność działań służących wzmocnieniu spójności gospodarczej – podkreśla marszałek Adam Struzik. – Polityka spójności jest jedną z sił napędowych rozwoju Unii Europejskiej w ostatnich dekadach, a jej kluczowy sukces to uwolnienie energii i kreatywności regionalnych i lokalnych wspólnot. Silniejsza i unowocześniona polityka spójności, czerpiąca z atutów regionalnych i lokalnych wspólnot, uczyni Europę odporniejszą i bardziej konkurencyjną jako całość, sprawniejszą i bardziej zjednoczoną w stawianiu czoła nowym wyzwaniom.

Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski zwraca uwagę na to, że Unia Europejska nie powinna zmierzać w kierunku centralizacji.

– Przez dziesięciolecia rola miast i regionów była bardzo istotna zarówno we wcielaniu w życie tej polityki, jak i w strategicznym podejściu, ustalaniu priorytetów co do tego, jak wydawać unijne pieniądze. Wszyscy też dobrze wiemy, że jeżeli chcemy bronić Europę przed populizmem, to rolę regionów i miast trzeba wzmacniać. Stąd ten nasz bardzo silny, wspólny głos.

Prezes Zarządu Związku Województw RP, marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz zaznacza, że pomysł zastąpienia 400 programów polityki spójności 27 narodowymi programami budzi uzasadnione emocje.

– Mamy powody do dumy, bo z badań wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat spośród 30 najszybciej rozwijających się regionów w Europie 11 to regiony polskie. To są fakty, które są wynikiem tego, że premier Jerzy Buzek stworzył w Polsce silne regiony, a następnie pierwszy rząd Donalda Tuska i wicepremier Elżbieta Bieńkowska zdecydowali się na wzmocnienie regionów poprzez przekazanie im 40 proc. europejskich pieniędzy do wdrażania, a więc do inwestowania w naszych miastach i w naszych regionach. Dzięki temu udało nam się zbudować polski sukces. Tą drogą powinna podążać cała Europa, to powinien być dobry przykład – mówił prezes zarządu Związku Województw RP, marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Tak zwana centralizacja funduszy regionalnych to bardzo niebezpieczny pomysł. Tak naprawdę oznacza ich nacjonalizację. W miejsce 242 programów regionalnych w Europie będziemy mieli 27 programów narodowych. W mojej ocenie nacjonalizm to nie jest dobry pomysł na Europę. Powinniśmy wzmacniać politykę regionalną, a więc regionalizm – dodaje.

Jak podkreślono w stanowisku, regiony są aktywnymi i doświadczonymi współtwórcami i realizatorami polityki rozwoju. Dowiodły, że skutecznie pełnią funkcję instytucji zarządzających programami polityki spójności i jako podmioty będące najbliżej wspólnoty mieszkańców oraz regionalnych i lokalnych interesariuszy zapewniają optymalne i ukierunkowane terytorialnie podejście do zróżnicowanych potencjałów, potrzeb, wyzwań i celów. Polityka spójności dzięki wielopoziomowemu zarządzaniu i konsekwentnemu delegowaniu kompetencji na poziom regionalny i lokalny ma największy potencjał przeciwdziałania eurosceptycyzmowi, radykalizacji poglądów, a w konsekwencji pogłębia integrację europejską.

Niewątpliwie konieczna reforma wieloletniego budżetu, w tym polityki spójności, powinna być oparta na fundamentalnej zasadzie „Do not harm regional subsidiarity”, czyli „nie czyń szkód regionalnej subsydiarności”. Koniecznym zmianom powinno towarzyszyć nie tylko zachowanie, ale i wzmocnienie kluczowych zasad polityki spójności, opartych na wspólnym i wielopoziomowym zarządzaniu tworzącym kulturę dialogu między instytucjami UE.

Zarząd Związku Województw podkreśla, że tylko zaangażowanie wspólnot regionalnych i lokalnych w podejmowanie stojących przed UE wyzwań zapewni jedność i spójność, odnawiając i uwalniając – w myśl motta „Zjednoczeni w różnorodności” – źródła drzemiącej w Europie energii.

W obecnych trudnych czasach Europa musi zintensyfikować swoje działania, aby sprostać nowym realiom geopolitycznym i społecznym. Zasada pomocniczości, jako zasada działania zarówno z perspektywy prawnej, jak i społeczno-gospodarczej, umożliwia pokazanie wpływu i wartości dodanej działań UE, w tym ich wkładu w rozwój społeczności lokalnych.

W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele innych europejskich regionów.

– Propozycje Komisji Europejskiej, które wyciekły, stawiają pod znakiem zapytania integrację europejską jako taką. Usunęłyby one wartość dodaną polityki regionalnej UE, tj. polityki, która jest kształtowana w sposób regionalny i integracyjny w partnerstwie i która umożliwia wdrażanie transgranicznych strategii europejskich, takich jak Zielony Ład i wsparcie dla procesów transformacji – propozycje te sprawiłyby zatem, że najważniejsza polityka inwestycyjna UE stałaby się de facto zbędna – podkreśla Antje Grotheer, przewodnicząca parlamentu kraju związkowego Brema, przewodnicząca Grupy Sterującej KR-u ds. Lepszego Stanowienia Prawa i Aktywnej Pomocniczości (BRASS-GO).

Patrick Molinoz, wiceprezydent Bourgogne-Franche-Comté, przewodniczący Komisji CIVEX KR-u, dodaje, że propozycje, które sprowadzałyby się do nacjonalizacji tego kluczowego zestawu instrumentów politycznych, uderzyłyby w sedno idei europejskiej i byłyby dokładnym przeciwieństwem nie tylko pomocniczości, ale także demokratycznych imperatywów. – Integracja europejska działa lepiej dzięki działaniom podejmowanym w terenie. Zbliżenie Unii do obywateli powinno być najwyższym priorytetem, a polityka spójności jest jednym z najlepszych sposobów, aby to osiągnąć. W czasach, gdy obywatele mają tendencję do ulegania nacjonalistycznym i antyeuropejskim głosom, nacjonalizacja polityk UE stanowi zagrożenie dla przyszłości.

Miejsce na reklamę

Konsultacje społeczne Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi

0
Radio Oko Ostrołęka wiadomości informacje sport muzyka zabawa

Ostrołęcki ratusz informuje o rozpoczęciu konsultacji o współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Mówiła Anna Siudak.

Informacji dotyczących projektu Programu udziela od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Ostrołęki (plac gen. Józefa Bema 1).
Konsultacje potrwają do 8 listopada.

Miejsce na reklamę

Nowa lekcja muzealna 'Senso-obraz. Odkrywanie sztuki przez zmysły”

0

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza uczniów szkół podstawowych oraz dzieci z przedszkoli do udziału w nowej lekcji muzealnej 'Senso-obraz. Odkrywanie sztuki przez zmysły”.

Mówi Martyna Lewandowska.

Zapisy w dziale edukacji i promocji.

Miejsce na reklamę

Zbiórka dla zwierząt w Szkole Podstawowej Nr 10

0

Szkoła Podstawowa Nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce do 3 listopada prowadzi zbiórkę dla zwierząt ze schroniska Canis w Kruszewie.

Inicjatywa organizowana jest w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego EMP@TYCZNA KLASA. Na świetlicy przyjmowana jest karma oraz koce, legowiska, zabawki, smycze itp.

W schronisku przebywa kilkaset zwierząt, tego typu działania zawsze są pomocne i ułatwiają właściwą opiekę na czworonogami.

Projekt EMP@TYCZNA KLASA skierowany jest do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Ma na celu kreowanie postawy lojalności, współpracy i pomocy wśród dzieci i młodzieży. Założeniem projektu jest rozwijanie umiejętności odczuwania stanów emocjonalnych innych osób oraz reagowania na dany sposób zachowania.

Miejsce na reklamę