Strona główna Blog Strona 580

Wiadomości Europejskie

0

Konkurs grantowy IOM – działania integracyjne dla dzieci i młodzieży ze społeczności lokalnej i migranckiej. Termin zgłoszeń upływa 3 listopada.

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji – Agenda ONZ ogłasza ogólnopolski konkurs grantowy skierowany do szkół oraz organizacji działających w środowisku szkolnym na realizację lokalnych działań integracyjnych dla dzieci i młodzieży (ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych) ze społeczności lokalnej i migranckiej.

Celem działań finansowanych w ramach konkursu grantowego jest wspieranie integracji w wielokulturowym środowisku szkolnym (podstawowym oraz ponadpodstawowym), tworzenie inkluzyjnego, otwartego i bezpiecznego środowiska szkolnego.
Aplikować mogą instytucje publiczne lub organizacje pozarządowe, które będą realizować działania w szkołach lub we współpracy ze szkołami.

Działania mogą obejmować między innymi zajęcia w szkołach, pikniki, zawody sportowe, gry miejskie, zajęcia teatralne, artystyczne, warsztaty rękodzieła. Działania muszą zakładać udział zarówno dzieci ze społeczności lokalnej jak i migranckiej i mogą zakładać zaangażowanie rodziców.

We wnioskowanej kwocie grantu można ująć także koszty administracyjne oraz koszty zakupu niezbędnego sprzętu. Na realizację działań, podmioty realizujące otrzymają zaliczki na podstawie budżetu i harmonogramu działań. Jeden podmiot może aplikować o jeden grant.

Działania powinny być zrealizowane między 1 lutego a 15 maja. Budżet jednego grantu wynosi do 11 tysięcy złotych. Wkład własny nie jest wymagany.

Miejsce na reklamę

VI Mistrzostwa Ostrołęki w Badmintonie

0

Po raz szósty 26 października odbyły się Mistrzostwa Ostrołęki w Badmintonie w hali sportowej Zespołu Szkół Zawodowych Nr 3.

Organizatorem był Klub Sportowy Badminton Ostrołęka. Tegoroczne zawody stały na bardzo wysokim poziomie. Rywalizowali medaliści mistrzostw Polski i Europy.

Rozgrywki toczone były w 10 kategoriach. Wśród zawodników ostrołęckiego klubu badmintonowego bardzo dobry występ zaliczyły Aleksandra Kamieniak i Agnieszka Pijanowska zdobywając złoty medal w deblu. Brązowe medale zdobyły Anna Grzyb i Marzena Parzych. Kolejny brąz dorzucił Kamil Woźniak w singlu mężczyzn. Tegoroczna mistrzyni Ostrołęki w grach podwójnych kobiet Agnieszka Pijanowska w singlu wywalczyła trzecie miejsce uzupełniając swoją kolekcję o kolejny medal, tym razem brązowy. Za sprawą bardzo dobrej gry tytuł mistrzowski w grach podwójnych mężczyzn B został w Ostrołęce. Złoto zdobyli Dariusz Dziekoński w parze z Rafałem Pokwapiszem. Wicemistrzem Ostrołęki w singlu męskim C został Mateusz Kaniewski, który w parze z Mateuszem Trzcińskim w deblu męskim stanęli na podium na trzecim miejscu.

Wyniki w poszczególnych kategoriach:

SINGIEL KOBIET A

Agnieszka Trzcińska
Ewa Tyszkiewicz
Daria Skórka

SINGIEL KOBIET B

Patrycja Ambroziak
Martyna Maciejewska
Agnieszka Pijanowska

DEBEL KOBIET

Aleksandra Kamieniak / Agnieszka Pijanowska
Daria Skórka / Monika Wultańska
Anna Grzyb / Marzena Parzych

SINGIEL OPEN

Marek Maciejewski
Aleksander Serafiński
Kamil Woźniak

SINGIEL MĘŻCZYZN B

Maciej Prusinowski
Szymon Mikołajczyk
Tomasz Jachimowicz

SINGIEL MĘŻCZYZN C
Patryk Korytkowski
Mateusz Kaniewski
Robert Korytkowski

DEBEL OPEN

Fabian Maleszewski / Józef Orzoł
Marek Maciejewski / Mariusz Wojciechowski
Karolina Kosińska / Aleksandra Rączkiewicz

DEBEL MĘŻCZYZN B

Dariusz Dziekoński / Rafał Pokwapisz
Artur Kołota / Adam Poliński
Mateusz Kaniewski / Marek Trzciński

MIXT A

Agnieszka Trzcińska / Fabian Maleszewski
Karolina Kosińska / Józef Orzoł
Aleksandra Rączkiewicz / Maciej Prusinowski

MIXT B

Martyna Maciejewska / Mariusz Wojciechowski
Patrycja Ambroziak / Szymon Mikołajczyk
Małgorzata Wilanowska / Sławomir Wilanowski

fot. Klub Sportowy Badminton Ostrołęka

Miejsce na reklamę

Kronika Policyjna

0


Najnowsze informacje o przestępstwach, wypadkach i akcjach policji z Ostrołęki, Łomży, Makowa Mazowieckiego, Ostrowi Mazowieckiej, Przasnysza.

Miejsce na reklamę

’Wyprawka dla Rodaka” – inicjatywa miłośników motocykli z klubu Galloping Bulls

0

Akcja 'Wyprawka dla Rodaka” to inicjatywa zorganizowana przez miłośników motocykli z klubu Galloping Bulls, mająca na celu wsparcie polskich szkół na Litwie. W piątek 25 października w Ostrołęce podsumowano jej drugą edycję. W ramach inicjatywy motocykliści zebrali artykuły szkolne i edukacyjne, które we wrześniu przewieźli do trzech szkół w rejonie wileńskim: Wileńskiej Szkoły Technologii, Biznesu i Rolnictwa w Białej Wace, Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach oraz Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu.

Podczas piątkowego spotkania obecni byli m.in. wicestarosta powiatu ostrołęckiego Artur Kozłowski oraz wójt gminy Rzekuń Bartosz Podolak.

Członkowie klubu Galloping Bulls podzielili się relacją z wyprawy. Dyrektorzy szkół, które odwiedzili motocykliści, opisali swoje codzienne wyzwania w prowadzeniu placówek polonijnych, podkreślając wagę kultywowania wartości patriotycznych i utrzymywania języka polskiego w społecznościach oddalonych nawet o 200 km od granicy Polski.

Podczas wizyty motocykliści także odwiedzili ważne miejsca związane z polską historią w Wilnie, takie jak grób matki i serce Józefa Piłsudskiego, cmentarz na Rossie oraz Ostra Brama.

Fot. UG Rzekuń

Miejsce na reklamę

Sprawca kradzieży rozbójniczej zatrzymany

0

Policjanci zatrzymali 37-latka podejrzanego o kradzież rozbójniczą w sklepie w Makowie Mazowieckim. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Poinformowała podkom. Monika Winnik, oficer prasowa KPP w Makowie Mazowieckim.

Miejsce na reklamę

Innowacyjny zabieg z wykorzystaniem indywidualnego implantu drukowanego techniką 3D w szpitalu w Ostrołęce

0

Innowacyjny zabieg hemipelwektomii z resekcją przerzutu raka nerki z wykorzystaniem indywidualnego implantu drukowanego techniką 3D przeprowadzono w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce.

Była to pierwsza tego typu operacja z wykorzystaniem nowoczesnej metody w tej placówce. Jej głównym operatorem był dr Andrzej Zalewski z bródnowskiego szpitala.

Dzisiaj w MSS w Ostrołęce odbyła się konferencja, podczas której omówiono przypadek 76-letniej pacjentki, zaprezentowano szczegóły i techniczne aspekty nowatorskiego zabiegu oraz korzyści wynikające z wykorzystania druku 3D w onkologii. Specjaliści przedstawili znaczenie tego typu operacji dla medycyny oraz możliwości dalszego wykorzystania technologii 3D w leczeniu nowotworów. Mówi dr Michał Dębiński, kierownik Oddziału Chirurgii Urazowo Ortopedycznej ostrołęckiego szpitala.

Jestem dumny, że ostrołęcki szpital mocno rozwija ortopedię powiedział prof. dr hab. n. med Paweł Skowronek, konsultant wojewódzki w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu, kierownik Kliniki Ortopedycznej WUM Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.

Mamy bardzo młody, dynamiczny zespół, który chce się uczyć i szkoli się na różnego rodzaju wyjazdach zagranicznych – podkreślał dyrektor szpitala Paweł Natkowski.

Specjaliści zapraszają pacjentów do szpitala w Ostrołęce.

Miejsce na reklamę

Wiadomości Europejskie

0

Staż u europejskiego ombudsmana

Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich szuka programisty!
Staż w biurze Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich to szansa na zdobycie doświadczenia zawodowego oraz poszerzenia swojej wiedzy na temat Unii Europejskiej.

Staż rozpocznie się w lutym lub marcu 2025 i będzie trwał od 4 do 12 miesięcy.

Aplikować mogą obywatele Unii Europejskiej lub krajów kandydujących do Unii; osoby posiadające tytuł magistra/inżyniera w zakresie programowania; osoby posługujące się przynajmniej dwoma oficjalnymi językami Unii Europejskiej (drugim na poziomie dobrym), przy czym niezbędna jest biegła znajomość angielskiego.

Staż jest płatny. Wynagrodzenie miesięczne wynosi 1850 EUR. Aplikować można jeszcze tylko dzisiaj.

Miejsce na reklamę

Kreatywna Ostrołęka – Artystyczne Inspiracje – Radosław Jastrzębski

0

Poznajcie historię Radosława Jastrzębskiego, utalentowanego artysty, malarza, który w swojej twórczości fenomenalnie operuje światłem.

Jego malarstwo to dialog pomiędzy kontrastującymi rozwiązaniami formalnymi – od klasycznego realizmu po nowoczesne tendencje – które wspólnie tworzą obraz emocjonalnego napięcia i wewnętrznego rozdarcia. Artysta opowie o swoich twórczych doświadczeniach oraz zdradzi nad czym obecnie pracuje.

Program Kreatywna Ostrołęka – Artystyczne Inspiracje, realizowany jest w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kto Jest Kto i Urzędem Miasta Ostrołęki.

Fot. Radosław Jimmy Salamucha

Miejsce na reklamę

Warsztaty Florystyczne w Żebry-Wierzchlas

0

Warsztaty florystyczne dla seniorów z gmin Olszewo-Borki, Goworowo oraz Sypniewo zorganizowało Koło Gospodyń Wiejskich Żebry – Wszechlas 25 października w lokalnej świetlicy wiejskiej. Zajęcia poprowadziła Anna Buczkowska.

Inicjatywa miała na celu aktywizację osób 55+ i była pełna różnorodnych działań florystycznych. W pierwszej części uczestnicy tworzyli wiązanki nagrobne, które przygotowano z myślą o nadchodzących uroczystościach Wszystkich Świętych. Do wykonania kompozycji wykorzystano żywe gałązki świerkowe, tuje i ozdobne jałowce, a także kwiaty i liście.
Druga część obejmowała pracę z mchem chrobotkiem.

Na zakończenie florystycznych zajęć seniorzy mieli okazję wykonać kompozycje ozdobne z wrzosów oraz nauczyć się układania kwiatów żywych w flakonach.

Warsztaty zorganizowano w ramach projektu 'Aktywny senior”, który jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, za pośrednictwem Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej (MCPS).

Fot. KGW Żebry-Wierzchlas

Miejsce na reklamę

Klasyka na smykach – koncert zgromadził tłumy

0
KrUPeK +48502053553

27 października w kościele p.w. Zbawiciela Świata w Ostrołęce, odbył się inauguracyjny koncert z cyklu 'Klasyka na smykach’, organizowany przez Ostrołęckie Centrum Kultury. Wydarzenie, pod tytułem 'Muzyczna zmiana czasu’, wypełniło mury kościoła dźwiękami muzyki klasycznej w wykonaniu Ostrołęckiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Kamila Fluksa.

W programie koncertu znalazły się dzieła takich kompozytorów jak Joseph Haydn, Wolfgang Amadeusz Mozart, Giuseppe Verdi czy Ennio Morricone. 25-osobowa orkiestra, wsparta solowym występem sopranistki Anny Cichockiej, stworzyła niezapomniane muzyczne doznanie.

Jednym z wyjątkowych aspektów wydarzenia była jego dostępność dla osób z niepełnosprawnościami oraz możliwość uczestnictwa poprzez transmisję internetową, co podkreśliło zaangażowanie organizatorów w wyrównywanie szans w dostępie do kultury.
Wybór kościoła jako miejsca koncertu związany był również z działalnością hospicjum działającego przy parafii.

Cykl Klasyka na smykach finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji Inwestycji A2.5.1 Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Fot. Paweł 'Krupek’ Krupka

Miejsce na reklamę