Strona główna Blog Strona 583

Szajka okradająca sklepy zatrzymana

0

Zaangażowanie policjanta w dniu wolnym od służby doprowadziło do zatrzymania szajki okradającej sklepy. Aspirant Robert Gumkowski od wielu lat jest dzielnicowym w Czerwinie.

Mówił nadkomisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

fot. KMP Ostrołęka

Miejsce na reklamę

Wyprawka dla małych ostrołęczan

0

Body, czapeczka, kocyk, skarpetki, śliniaczek oraz miś maskotka – to skład wyprawki dla każdego noworodka w Ostrołęce, którą otrzyma od prezydenta miasta. Rodzice dostaną także jednorazowo 1000 zł. Wszystkie produkty w wyprawce są z najlepszej jakości materiałów.

Władze miasta chcą w ten sposób pomóc rodzinom w pierwszym etapie po narodzinach dziecka. Przemawiają za tym względy społeczne, demograficzne oraz wynikające z obowiązków, jakie wobec najmłodszych mieszkańców miasta ma samorząd terytorialny.

Warunkiem otrzymania jednorazowej pomocy finansowej i wyprawki jest zamieszkiwanie na terenie Ostrołęki osoby uprawnionej wraz z dzieckiem oraz odprowadzanie w mieście podatków przynajmniej przez dwa lata kalendarzowe poprzedzające urodzenie dziecka.

Informacji udziela Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Z analizy danych demograficznych w latach 2021 – 2023 wynika, że liczba mieszkańców Ostrołęki z roku na rok maleje. Dotyczy to dzieci i młodzieży oraz osób w wieku produkcyjnym, natomiast liczba najstarszych mieszkańców wzrasta. W latach 2021 – 2023 liczba urodzeń była niższa niż liczba zgonów. Podobnie saldo migracji ludności miasta w analizowanym okresie było ujemne.

Miejsce na reklamę

Kurs prowadzenia walki w terenie zurbanizowanym

0

W Komorowie oraz Słupnie realizowano kurs z prowadzenia walki w terenie zurbanizowanym, którego organizatorem była 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej. Wzięło w nim udział blisko 30 żołnierzy służących w pododdziałach 5MBOT. W ramach współpracy i wymiany doświadczeń do udziału w przedsięwzięciu zaproszono żołnierzy z 12 Wielkopolskiej Brygady OT.

Terytorialsi szkolą się do obrony i wspierania lokalnych społeczności w swoich Stałych Rejonach Odpowiedzialności. Wymaga to od nich nie tylko doskonałej znajomości terenu, ale przede wszystkim umiejętności prowadzenia działań zarówno w terenie lesistym – jak i zurbanizowanym. Co ważne, trwające konflikty zbrojne pokazują, że większość walk prowadzonych jest w miastach. Aby pogłębić wiedzę terytorialsów nt. specyfiki walki w mieście oraz wypracować odpowiednie metody przeciwdziałania przeciwnikowi, z inicjatywy 52 batalionu lekkiej piechoty w Komorowie zorganizowano w 5MBOT kurs walki w terenie zurbanizowanym.

fot. 5 MBOT

Miejsce na reklamę

Kampania „Odłóż smartfon i żyj”(zdjęcia)

0

Komenda Miejska Policji wspólnie z Urzędem Miasta w Ostrołęce zorganizowali akcję 'Odłóż smartfon i żyj”.

Jej głównym celem jest uświadomienie dzieci, młodzieży, ale także dorosłych, jak duże zagrożenie niesie ze sobą używanie smartfonów na przejściach dla pieszych.

W środę komendant miejski policji, prezydent, pracownicy wydziału oświaty oraz nauczyciele i młodzież zainaugurowali akcję w mieście.

Mówił nadkom. Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

fot. KMP Ostrołęka

Miejsce na reklamę

Event Gamingowy – Festiwal Gier Międzypokoleniowych w Czerwinie

0

Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwinie zaprasza na pierwszy w historii gminy Czerwin Event Gamingowy – Festiwal Gier Międzypokoleniowych, który odbędzie się w sobotę 26 października. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11 i potrwa do 15.

W programie liczne atrakcje, które z pewnością przyciągną zarówno młodsze, jak i starsze pokolenie.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, a organizator zachęca do wspólnego uczestnictwa całe rodziny, które dzięki szerokiej gamie atrakcji znajdą coś dla siebie.

Poinformowała Katarzyna Kossakowska, dyrektor biblioteki.

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu 'Nasza biblioteka – przygoda na każdej stronie’ realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czerwinie, Priorytet 4.

Kierunek interwencji 4.1. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w latach 2021-2025 BLISKO (2024-2025).

’Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025′

Patronat medialny nad projektem objęły Radio Oko oraz Moja Ostrołęka.

Miejsce na reklamę

Ostrołęcki policjant Wicemistrzem Świata! (zdjęcia)

0

Aspirant Marcin Brewczyński wywalczył srebrny medal podczas Pucharu Świata federacji ONWF w Nordic Walking w Maroko.

Na co dzień jest dzielnicowym w Posterunku Policji w Łysych. Jego pasją jest nordic walking.

W miniony weekend Agadir gościł zawodników i pasjonatów z całego świata. Ścigali się po afrykańskim piasku wzdłuż oceanu Atlantyckiego. Asp. Marcin Brewczyński od wielu tygodni przygotowywał się do tych ważnych sportowych zmagań. Jego ciężka praca opłaciła się, policjant wrócił z tytułem wicemistrza na dystansie 10 km Open.

Jak sam podkreśla spełnił swoje marzenie. Ma na swoim koncie inne sportowe osiągnięcia. W Mistrzostwach Świata w Finlandii federacji INWA, które odbyły się miesiąc temu wywalczył złoty medal na tym samym dystansie, natomiast na dystansie 5 km zdobył srebrny medal w kat. M35.

fot. KMP w Ostrołęce

Miejsce na reklamę

Wiadomości Europejskie

0

W życie wchodzą nowe przepisy mające na celu zwiększenie cyberbezpieczeństwa podmiotów i sieci krytycznych w UE.

Komisja Europejska przyjęła pierwsze przepisy wykonawcze dotyczące cyberbezpieczeństwa podmiotów i sieci krytycznych na podstawie dyrektywy ws. środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii

W akcie wykonawczym wyszczególniono środki zarządzania ryzykiem w cyberprzestrzeni, a także przypadki, w których incydent należy uznać za istotny, a przedsiębiorstwa zapewniające infrastrukturę cyfrową i usługi cyfrowe powinny zgłaszać ten incydent organom krajowym. Jest to kolejny ważny krok w kierunku zwiększenia cyberodporności krytycznej infrastruktury cyfrowej w Europie.

Rozporządzenie wykonawcze będzie miało zastosowanie do określonych kategorii przedsiębiorstw świadczących usługi cyfrowe, takich jak m.in. dostawcy usług w chmurze, dostawcy usług dla centrów danych, internetowe platformy handlowe, wyszukiwarki internetowe i platformy społecznościowe. W odniesieniu do każdej kategorii dostawców usług w akcie wykonawczym określono, kiedy incydent uznaje się za istotny, komu należy go zgłosić i w jakich ramach czasowych.

Przyjęcie rozporządzenia wykonawczego zbiega się z terminem transpozycji przez państwa członkowskie dyrektywy NIS 2 do prawa krajowego.

Miejsce na reklamę

Kulinarna Niedziela w Muzeum

0

Muzeum Kultury Kurpiowskiej zaprasza 27 października na warsztaty kulinarne 'Kurpiowska kapusta z gęsiną” w ramach cyklu 'Niedziela w Muzeum”

Informuje Martyna Lewandowska z działu Edukacji i promocji.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 29 764 54 43 wew. 43.

Warsztaty to okazja, aby poznać i doświadczyć kultury Kurpiowszczyzny poprzez smak i tradycje kulinarne, które od wieków kształtują tożsamość regionu.

Zadanie publiczne dofinansowane z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Miejsce na reklamę

SENIORKA Z OSTROŁĘKI PRZEKAZAŁA OBCEMU MĘŻCZYŹNIE 200 TYSIĘCY ZŁOTYCH

0

’Babciu miałam wypadek, potrąciłam kobietę w ciąży, która zmarła. Szybko potrzebuję pieniędzy na kaucję, aby nie trafić do więzienia” – takie słowa usłyszała w słuchawce 81-letnia ostrołęczanka. Seniorka i jej córka uwierzyły kobiecie podającej się za wnuczkę mimo, że były świadome tego rodzaju oszustw. Kobieta przekazała obcemu mężczyźnie około 200 tysięcy złotych.

We wtorek 81-latka zgłosiła policji, że na jej numer stacjonarny zadzwoniła kobieta podająca się za wnuczkę.

W trakcie dalszych policyjnych czynności seniorka i członkowie rodziny oświadczyli, że znają metodę działania oszustów na 'wnuczka’.

Mówił nadkom. Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

Miejsce na reklamę

Innowacyjna edukacja i kultura – liderzy cyfryzacji nagrodzeni

0

Samorząd Mazowsza nagrodził szkoły i instytucje kultury za innowacyjność i wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań. Z laureatami konkursu 'Mazowiecki Lider Cyfryzacji” spotkał się marszałek Adam Struzik.

Konkurs był podzielony na dwie kategorie. W kategorii 'Cyfrowa szkoła” zostały nagrodzone innowacyjne rozwiązania w zakresie edukacji z wykorzystaniem narzędzi lub umiejętności cyfrowych, a w kategorii 'Cyfrowa kultura” – innowacyjne rozwiązania w zakresie cyfrowej oferty instytucji kultury.

W tym roku tytuł 'Mazowieckiego Lidera Cyfryzacji” trafił do Zespół Szkół Technicznych w Płocku oraz Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Zespół Szkół Technicznych w Płocku został doceniony za zastosowanie nowoczesnego systemu obsługi internatu. System na co dzień zapewnia komfort i bezpieczeństwo użytkowników i obejmuje elektroniczny dostęp do pokoi oraz elektroniczną obsługę wydawania posiłków.

Z kolei Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu nagrodzono za wirtualne spacery, które pozwalają zwiedzać za pomocą komputera wnętrza 12 zdigitalizowanych zabudowań tworzących ekspozycję sierpeckiego skansenu. Dzięki nim można zajrzeć do miejsc zwykle niedostępnych dla osób zwiedzających oraz odkrywać ciekawostki o budownictwie, tradycji i obyczajowości chłopskiej.

Pula nagród wynosiła aż 170 tys. zł. Do zwycięzców trafiło po 50 tys. zł. Nagroda za zajęcie drugiego miejsca to 25 tys. zł, a trzeciego – 10 tys. zł.

Laureaci:

w kategorii 'Cyfrowa szkoła”’

I miejsce – Zespół Szkół Technicznych w Płocku z projektem 'Szkoła Cyfrowego Jutra”;
II miejsce – I Liceum Ogólnokształcące im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie z projektem 'Cyfrowy Krasiniak – nowoczesna edukacja w środowisku tradycji”;
III miejsce – Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu z projektem 'Metamorfoza technologiczna przygotowująca system szkolny na wyzwania XXII wieku”.

w kategorii 'Cyfrowa kultura”:

I miejsce – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu z projektem 'Wirtualny Spacer i Webcamera w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”;
II miejsce – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z projektem 'Wirtualny Sztetl – portal udostępniający zasoby wiedzy o historii polskich Żydów”;
III miejsce – Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego z projektem 'E-Biblioteka: Droga do Nowoczesności”.

Więcej o nagrodzonych projektach można znaleźć na stronie konkursu.

Miejsce na reklamę