Ostrołęcki policjant pomógł mężczyźnie. Siedział na poboczu. Był wyziębiony.
Mówił nadkom. Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.
Ostrołęcki policjant pomógł mężczyźnie. Siedział na poboczu. Był wyziębiony.
Mówił nadkom. Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.
Ostrołęcki Chór Kameralny pod kierownictwem Bożeny Charasimowicz-Pęzy zaprasza 17 listopada do Ostrołęckiego Centrum Kultury na koncert 'Leć Pieśni Nasza”z udziałem publiczności.
Będzie to okazja do wspólnego zaśpiewania pieśni patriotycznych, które odgrywały w dziejach Polski bardzo ważną rolę, od zachęcania do udziału w ruchach niepodległościowych i wolnościowych do podnoszenia ducha bojowego.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17. Organizowane jest z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Budowa i przebudowa zbiorników retencyjnych w Pułtusku oraz gminach Płońsk i Załuski, a także rozwój terenów zielonych w Makowie Mazowieckim – na realizację tych inwestycji samorządy lokalne otrzymały prawie 29 mln zł z funduszy europejskich.
Natomiast sejmik województwa przekaże powiatowi płońskiemu oraz gminom Załuski i Pułtusk prawie 1,3 mln zł z programu 'Mazowsze dla równomiernego rozwoju”.
Mówi marszałek Adam Struzik.
Fundusze unijne trafią m.in. do gminy Pułtusk na renowację zlewni bezpośredniej kanałów miejskich B i C. Zostanie też zamontowany system oczyszczania wody na wylocie kanalizacji deszczowej,
a nabrzeże kanałów wyremontowane. Pojawią się nowe rośliny i zabezpieczenia przed podnoszeniem się wód w kanałach.
Fundusze europejskie umożliwią ochronę cennych obszarów przyrodniczych w okolicy rzeki Orzyc i w parku Sapera w Makowie Mazowieckim. Będzie wybudowana m.in. ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza, a montaż pływających platform i budowa biocenotycznych zbiorników wodnych stworzą odpowiednie lęgowe dla ptaków i płazów.
Renowacja zlewni w Pułtusku
Fundusze unijne trafią m.in. do gminy Pułtusk na renowację zlewni bezpośredniej kanałów miejskich B i C. Zostanie też zamontowany system oczyszczania wody na wylocie kanalizacji deszczowej, a nabrzeże kanałów wyremontowane. Pojawią się nowe rośliny i zabezpieczenia przed podnoszeniem się wód w kanałach.
Tytuł projektu: Modernizacja kanałów A, B i C wraz z infrastrukturą – część B
Beneficjent: Gmina Pułtusk
Całkowita wartość projektu: 11 974 712,03 zł
Dofinansowanie z UE: 10 174 255,16 zł
Działanie 2.4 Dostosowanie do zmian klimatu
Nowy zbiornik wodny w gminie Płońsk
W Szerominku w gminie Płońsk zostanie wybudowany otwarty zbiornik retencyjny. Będzie nasadzona roślinność retencyjna, powstaną ogrody deszczowe, ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna i energooszczędne oświetlenie.
Tytuł projektu: Budowa dużego zbiornika retencyjnego w miejscowości Szerominek
Beneficjent: Gmina Płońsk
Całkowita wartość projektu: 9 153 359,98 zł
Dofinansowanie z UE: 7 610 355,98 zł
Działanie 2.4 Dostosowanie do zmian klimatu
Przebudowa zbiorników retencyjnych w Kroczewie
Projekt będzie realizowany w Kroczewie na terenie zabytkowego, zrewitalizowanego parku podworskiego z XIX w. Jego cennym elementem są dwa stawy oraz łączący je stumetrowy kanał. Prace będą dotyczyć przebudowy zbiorników retencyjnych, rowu łączącego mały i duży zbiornik, a także rowu biegnącego przez miejscowość Kroczewo. Zbiorniki będą pogłębione i odmulone, a kanały – oczyszczone i umocnione. Powstaną też m.in. ogrody deszczowe.
Tytuł projektu: Przebudowa zbiorników retencyjnych wraz z kanałami w miejscowości Kroczewo gm. Załuski
Beneficjent: Gmina Załuski
Całkowita wartość projektu: 6 065 498,40 zł
Dofinansowanie z UE: 5 155 673,64 zł
Działanie 2.4 Dostosowanie do zmian klimatu
Ochrona i rozwój bioróżnorodności na rzece Orzyc i w Makowie Mazowieckim
Fundusze europejskie umożliwią ochronę cennych obszarów przyrodniczych w okolicy rzeki Orzyc i w parku Sapera w Makowie Mazowieckim. Będzie wybudowana m.in. ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza, a montaż pływających platform i budowa biocenotycznych zbiorników wodnych stworzą odpowiednie lęgowe dla ptaków i płazów.
Tytuł projektu: Wzmocnienie dziedzictwa przyrodniczego oraz rozwój nowych terenów zielonych na obszarze Miasta Maków Mazowiecki
Beneficjent: Gmina Maków Mazowiecki
Całkowita wartość projektu: 9 173 697,58 zł
Dofinansowanie z UE: 5 834 557,42 zł
Działanie 2.7 Bioróżnorodność
Modernizacja przedszkola i Orlika w regionie ciechanowskim
Gmina Pułtusk dzięki wsparciu z programu 'Mazowsze dla równomiernego rozwoju” w wysokości prawie 950 tys. zł rozbuduje i przebuduje Przedszkole Miejskie nr 5 w Pułtusku, dzięki czemu obiekt będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.
Sejmik Mazowsza wspiera również inwestycje w infrastrukturę sportową. Powiat płoński otrzymał ponad 250 tys. zł z budżetu Mazowsza na modernizację kompleksu sportowego przy Zespole Szkół w Raciążu. Prace obejmą m.in. renowację trawy syntetycznej, wymianę zniszczonej siatki ogrodzeniowej wokół boiska, siatek do piłkochwytów i dwóch bramek. Modernizację przejdzie też boisko wielofunkcyjne, gdzie zostanie odnowiona nawierzchnia, będą wymienione tablice do koszykówki wraz z koszami i pojawi się oświetlenie ledowe. Prace obejmą też remont zaplecza sanitarno-szatniowego. Będą wymienione wykładziny, płyty posadzkowe, instalacja zimnej i ciepłej wody oraz kabiny prysznicowe. Na terenie orlika zostaną zamontowane lampy hybrydowe. Z kolei gmina Załuski kupi sprzęt sportowy dla szkół podstawowych na terenie gminy. Sejmik Mazowsza przeznaczył na ten cel prawie 90 tys. zł.
Ponad 2 mln zł otrzyma Czerwin z samorządu województwa mazowieckiego na adaptację budynku OSP na potrzeby działalności społecznej, kulturalnej i edukacyjnej.
Mówi wójt Grzegorz Długokęcki.
Dofinansowanie pochodzi z programu 'Mazowsze dla równomiernego rozwoju”.
W ubiegłym roku blisko połowa owoców zebranych z polskich drzew pochodziła z Mazowsza. Nasz region jest także krajowym liderem w hodowli drobiu i produkcji mleka. GUS przedstawił dane za 2023 r., z których wynika, że województwo mazowieckie jest jednym z czołowych producentów żywności w Polsce.
Rolnictwo to ważny sektor gospodarki Mazowsza. Nasz region mimo niskiej jakości gruntów rolnych jest liczącym się producentem żywności w skali całego kraju. Rolnicy wyspecjalizowali się w produkcji owoców, warzyw, mięsa i mleka. W 2023 r. co drugi owoc zebrany z drzewa i co czwarta szklanka mleka pochodziły z Mazowsza. Województwo mazowieckie zajmuje pierwsze miejsce w kraju pod względem hodowli drobiu, a chów bydła to blisko 20% krajowego pogłowia tych zwierząt. Mówi członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.
Produkcja rolna na Mazowszu – największym regionie w Polsce, jest mocno zróżnicowana w poszczególnych obszarach województwa. Centralna i południowo-zachodnia część regionu wyspecjalizowała się w sadownictwie i uprawie warzyw, hodowla drobiu przeważa na północnym zachodzie regionu, natomiast w mleczarstwie wyspecjalizowała się część północno-wschodnia. Jak podaje GUS największą wydajność w tym obszarze osiągają powiaty: ciechanowski, ostrołęcki, mławski i siedlecki. Natomiast powiaty grójecki, radomski i garwoliński specjalizują się w produkcji sadowniczej.
Publikacja Głównego Urzędu Statystycznego to XVI edycja raportu 'Rolnictwo województwa mazowieckiego na tle kraju i pozostałych województw w 2023 r.”. Coroczne opracowanie prezentuje aktualny stan rolnictwa województwa mazowieckiego i obraz wsi mazowieckiej na tle Polski i pozostałych województw.
Źródło: Urząd Statystyczny w Warszawie / Publikacje i foldery / Rolnictwo, leśnictwo / Rolnictwo województwa mazowieckiego na tle kraju i pozostałych województw w 2023 r.
Zapraszamy na najnowszy odcinek audycji Kreatywna Ostrołęka – Artystyczne Inspiracje, w którym naszym gościem jest Karol Samsel – poeta, krytyk literacki i ceniony wykładowca. 11 Listopada otrzymał Honorową Odznakę Za Zasługi dla Miasta Ostrołęki. Rozmowa przybliży twórcze doświadczenia, inspiracje oraz refleksje artysty na temat współczesnej literatury i sztuki.
Program Kreatywna Ostrołęka – Artystyczne Inspiracje, realizowany jest przez Stowarzyszeniem Kto Jest Kto w partnerstwie z Urzędem Miasta Ostrołęki.


Anna Tyszka – Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Zaścianek Mazowsza oraz Robert Niedzwiecki Stowarzyszenie Projekt Radomir opowiadają o Forum Kół Gospodyń Wiejskich Pólnocno-Wschodniego Mazowsza, które odbędzie się 16 listopada.
W dniach 9-11 listopada w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Wydarzenia te przyciągnęły liczne grono mieszkańców, którzy mogli uczestniczyć w szerokim wachlarzu atrakcji
Obchody rozpoczęły się 9 listopada wieczornym koncertem Studia Piosenki Metro Ostrołęka. Muzeum zaprosiło gości na bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej oraz korzystanie ze strzelnicy cyfrowej. W programie znalazły się także warsztaty tematyczne, w tym pokaz modystki, drukarni oraz zajęcia w pracowni fotografa. Tego dnia zainaugurowano trzydniową grę terenową 'Ostrołęckie ścieżki Niepodległej”. Wieczorem na murach muzeum odbyły się iluminacje i projekcje multimedialne, które przybliżyły historię Ostrołęki oraz postać Łukasza Cieplińskiego, Żołnierza Wyklętego.
10 listopada w muzealnym kinie wyświetlono film niemy z 1929 roku pt. 'Mocny człowiek” w reżyserii Henryka Szarego, któremu towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu Orkiestry Ludwika Sarskiego. Tego dnia odbył się również koncert 'W hołdzie dla Niepodległej” zespołu Blue Voices.
Kulminacja obchodów miała miejsce 11 listopada. W godzinach porannych prezydent Ostrołęki Paweł Niewiadomski, przewodniczący Rady Miasta Wojciech Zarzycki oraz p.o. dyrektora Muzeum Jacek Karczewski złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach zasłużonych dla odzyskania niepodległości, takich jak Józef Psarski i gen. Alfons Babich. W południe na dziedzińcu Muzeum wspólnie odśpiewano 'Mazurka Dąbrowskiego”, a prezydent Niewiadomski przypomniał o znaczeniu wolności i jej pielęgnowaniu.
Obchody zakończyła uroczysta sesja Rady Miasta oraz wystąpienie dr. Marka Niewiadomskiego o historii Ostrołęki po odzyskaniu niepodległości. Całość uświetniła wystawa mikromodelarstwa, a goście mogli posilić się grochówką i skosztować ulubionego ciastka Marszałka w Kawiarni Partyzanckiej.
Mówił dyrektor placówki Jacek Karczewski.
Fot. MŻW
Karol Samsel i Jerzy Grabowski zostali uhonorowani Odznakami Za Zasługi dla Miasta Ostrołęki. Wyróżnienia zostały wręczone podczas uroczystej sesji, 11 listopada. Mówi prezydent Paweł Niewiadomski.
Karol Samsel to ostrołęczanin, który w 2003 roku, jako siedemnastolatek zadebiutował tomikiem 'Labirynt znikomości’. Dziś ma na koncie wiele wydawnictw poezji i prozy, jest doktorem nauk humanistycznych, wykładowcą akademickim, uznanym znawcą Norwida i Conrada. Przy tych wszystkich obowiązkach pozostaje aktywny w ostrołęckim środowisku literackim. Jest redaktorem rocznika literackiego 'Przydroża’, prowadzi warsztaty literackie dla młodych poetów, jest jurorem konkursów literackich i organizatorem spotkań z twórcami.
Jerzy Grabowski to były radny i przewodniczący rady miasta, pracownik kolei i twórca Muzeum Kasa Biletowa z pamiątkami kolejarskimi. Jako radny zabiegał o połączenia kolejowe dla miasta, jest pomysłodawcą 'Rajdu rowerowego miejscami pamięci marynarzy i ułanów poległych w 1920 roku pod Ostrołęką’ i współorganizatorem Biegu Kolejarza, obecnie przewodniczy Radzie Osiedla Stacja.
Sesja odbyła się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych.
Zakończyła się V edycja Przeglądu Artystycznego Twórczości Osób Starszych. Jubileuszowy festiwal zgromadził ponad 300 seniorów z różnych stron województwa mazowieckiego. Zaprezentowali swoje umiejętności w trzech głównych kategoriach: taneczno-muzycznej, teatralno-poetyckiej oraz kabaretowo-monologowej.
Mówi Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.
Większość z tegorocznych uczestników pierwszy raz brała udział w przeglądzie – powiedział Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.
Przegląd Artystyczny Twórczości Osób Starszych jest co roku organizowany przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Tegoroczna edycja po raz kolejny pokazała, że grupy artystyczne z Mazowsza przyciągają uwagę swoją kreatywnością, charyzmą i zaangażowaniem, a seniorzy mają ogromną energię i pasję.
Z podregionu ostrołęckiego wystąpili:
Klub Seniora 'Pod Wierzbami” z Troszyna (pow. ostrołęcki) klub seniorów z ponad 15-letnią tradycją, znany z integracji środowiska poprzez udział w festiwalach i lokalnych uroczystościach w Warszawie i okolicach.
Borawianki – zespół z Rzekunia występujący na festynach i wydarzeniach charytatywnych, angażujący się w przygotowania lokalnych uroczystości.
Ciągle Młodzi – zespół seniorów z Olszewa-Borek (pow. ostrołęcki), specjalizujący się w programach muzycznych i występach tanecznych, aktywny uczestnik terapii zajęciowej.
Chabry we Włosach – grupa muzyczna powstała w 2023 roku przy Klubie Seniora+ w Krasnosielcu (pow. makowski). Wykonują pieśni ludowe i biesiadne w nowoczesnych aranżacjach.
Wesoła Gromadka – grupa nieformalna seniorów z Krasnego (pow. przasnyski) powstała w 2023 roku. Specjalizują się w ludowych piosenkach i skeczach. Znani z poczucia humoru i energii, występują na lokalnych wydarzeniach.
Klub Senior+ z Bogatego (pow. przasnyski) – klub seniorów realizujący program aktywizacji w Bogatem, angażujący uczestników w działalność edukacyjną, kulturalną i rekreacyjną.
fot. MCPS