Strona główna Blog Strona 570

Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS do lat 17 w Podnoszeniu Ciężarów (zdjęcia)

0

Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS do lat 17 w Podnoszeniu Ciężarów odbyły się w dniach 8-10 listopada 2024 w hali sportowej Powiatowego Centrum Sportu w Nowym Tomyślu woj. wielkopolskie.

Po tytuły najlepszych, pod opieką trenera Władysława Niedźwieckiego wybrali się sztangiści ostrołęckiego UKS ATLETA: Amelia Larm w kategorii wagowej 76 kg, Julia Stachurska +81 kg i Jan Mielnicki 73 kg.

Czwartkowe popołudnie zakończyło się bardzo dobrze dla ostrołęckich sztangistek. Amelia zdobyła brązowy medal wśród dziewcząt do 76 kg. Ustanowiła rekord życiowy w rwaniu.

Równie dobry start zaliczyła Julka uzyskując w dwuboju 144 kg, co pozwoliło zająć 4 lokatę w swojej kategorii wagowej, chociaż liczyła na więcej, a nawet na nowe życiówki.

Natomiast w piątkowy poranek do zmagań ze sztangą przystąpił Janek. Trzy próby rwania, w tym dwie ostatnie to życiówki. Później przyszedł czas podrzutu. Tu emocji było wiele. Wszystkie trzy podejścia Janka niezaliczone i brak klasyfikacji w dwuboju.

Daleko do Nowego Tomyśla, ale warto było 500 kilometrów przemierzyć dwukrotnie. Gratulujemy zdobytych pozycji i czekamy na kolejny start, a jak wynika z mazowieckiego kalendarza imprez będzie ich jeszcze co najmniej trzy – podsumował trener Władysław Niedźwiecki.

fot. UKS ATLETA

Miejsce na reklamę

Cele klimatyczne bez zmian

0

UE będzie wspierać ciągłe globalne działania w dziedzinie klimatu i dążyć do osiągnięcia ambitnych celów w zakresie finansowania i inwestycji na COP29.

Na konferencji klimatycznej ONZ COP29, która odbędzie się w dniach 11–22 listopada w Azerbejdżanie, Unia Europejska będzie współpracować z partnerami międzynarodowymi, aby osiągnąć cele porozumienia paryskiego polegające na ograniczeniu wzrostu średniej temperatury na świecie do poziomu jak najbliższego 1,5 C. Zmiana klimatu pozostaje problemem, który nie zna granic i w coraz większym stopniu szkodzi życiu i źródłom utrzymania w Europie i na całym świecie.

Podczas COP29 strony porozumienia paryskiego muszą zapewnić, aby globalne przepływy finansowe były w coraz większym stopniu dostosowane do porozumienia paryskiego, uwalniając inwestycje poprzez przyjęcie nowego zbiorowego celu ilościowego w zakresie finansowania działań związanych z klimatem. NCQG będzie głównym priorytetem tegorocznych negocjacji.

UE jest obecnie największym dostawcą międzynarodowego finansowania działań w związku ze zmianą klimatu. Szczegóły na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.

Miejsce na reklamę

Uroczysta Sesja Rady Miasta z okazji Święta Niepodległości

0

Uroczysta sesja Rady Miasta Ostrołęki zorganizowana z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyła się 11 listopada w Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Mówił przewodniczący Rady Miasta Wojciech Zarzycki.

Uroczyste sesje, jak ta, mają specjalną formułę – nie podejmuje się na nich uchwał, lecz służą one upamiętnieniu istotnych rocznic i podkreśleniu znaczenia historycznych wydarzeń. Jesienna sesja zgromadziła licznych mieszkańców miasta, radnych oraz lokalnych działaczy, którzy wspólnie świętowali tę ważną datę w dziejach Polski.

Podkreśla prezydent Paweł Niewiadomski.
Wśród obecnych na uroczystości byli również parlamentarzyści, w tym poseł Marcin Grabowski.

Podczas spotkania wręczono również Honorowe Odznaki Za Zasługi dla Miasta Ostrołęki. Otrzymali je Karol Samsel i Jerzy Grabowski.

Po zakończeniu oficjalnej części sesji odbył się koncert pt. 'Ostrołęka – ja tu zostaję”. Wystąpił zespół Droga na Ostrołękę, którego muzyka była przejawem patriotyzmu również tego lokalnego.

Miejsce na reklamę

’Tydzień atomowy’ w Różanie

0

Uczniowie ze szkół w Różanie i Makowie Mazowieckiem wezmą udział w akcji edukacyjnej pod hasłem 'Tydzień atomowy’. W wykładach i warsztatach poświęconych zjawisku promieniotwórczości uczestniczyć będzie około 400 osób. Akcja rozpoczyna się dzisiaj i potrwa do 15 listopada.

W czasie wykładów uczniowie z różańskiej Szkoły Podstawowej i Zespołu Szkół oraz Liceum Ogólnokształcącego w Makowie Mazowieckim dowiedzą się o wpływie promieniowania jonizującego na ludzki organizm, a także skąd w Polsce biorą się odpady promieniotwórcze, jak są składowane oraz zabezpieczane.

Zaplanowane są także warsztaty. W formie doświadczeń uczestnicy będą mogli sprawdzić jak promieniowanie jonizujące przenika przez materiały o różnej strukturze i budowie.

Organizatorem 'Tygodnia Atomowego’ jest Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. To jedyna firma w Polsce posiadająca zgodę na przetwarzanie i składowanie odpadów promieniotwórczych powstających na terenie naszego kraju. Zakład podlega Ministerstwu Przemysłu.

ZUOP jest operatorem jedynego w Polsce Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych. Obiekt funkcjonuje od 1961 roku w Różanie (woj. mazowieckie, powiat makowski) na terenie byłego carskiego fortu. Trafiają tam opady powstające w wyniku produkcji i stosowania izotopów promieniotwórczych w medycynie, przemyśle i badaniach naukowych. Jest tam ok. 4,2 tys. m sześc. odpadów promieniotwórczych, czyli mniej więcej jeden i jedna trzecia olimpijskiego basenu pływackiego.

Miejsce na reklamę

Miał 3 promile i jechał za szybko!

0

Policjanci zatrzymali kierującego, który przekroczył prędkość. Okazało się też, że był pijany.

Wczoraj w Olszewie – Borkach patrol drogówki zauważył szybko jadący pojazd marki dodge. Pomiar prędkości wykazał, że samochód poruszał się w obszarze zabudowanym aż 103 km/h. Został zatrzymany do kontroli.

Po otwarciu drzwi auta mundurowi wyczuli od kierowcy silną woń alkoholu. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że miał w organizmie 3 promile.

Teraz 60-letniego ostrołęczanina czekają surowe konsekwencje prawne i finansowe.

fot. KMP Ostrołęka

Miejsce na reklamę

Prawie 4 mln zł dla gminy Lelis

0

Prawie 4 mln zł sejmik Mazowsza przekazał gminie Lelis na trzy inwestycje. Dofinansowanie pochodzi z programu 'Mazowsze dla równomiernego rozwoju”.

Mówi wójt Stefan Prusik.

’Mazowsze dla równomiernego rozwoju” to jeden z najważniejszych i cieszących się największym zainteresowaniem programów wsparcia realizowanych przez samorząd województwa mazowieckiego. Pozwala lokalnym samorządom realizować kosztowne inwestycje, które są dla nich ważne z punktu widzenia jakości życia i bezpieczeństwa mieszkańców.

Miejsce na reklamę

Gminny Hubertus w Ławach (zdjęcia)

0

9 listopada, w Ławach odbył się Gminny Hubertus – coroczna uroczystość ku czci św. Huberta, patrona myśliwych, leśników i jeźdźców. Uczestnicy zabawy mogli podziwiać widowiskowe konkurencje.

Głównym punktem wydarzenia była emocjonująca gonitwa za lisem, której zwycięzcą okazał się 18-letni ułan Aleksander Ciecielski.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 12 i obfitowała w różnorodne atrakcje. Goście mogli obejrzeć pokaz sprawności kawaleryjskiej we władaniu białą bronią, podczas którego jeźdźcy zaprezentowali swoje umiejętności posługiwania się lancą i szablą. Nie zabrakło także pokazu skoków przez przeszkody oraz konkursu potęgi skoku, które dostarczyły publiczności dodatkowych emocji.

Gminny Hubertus w Ławach był doskonałą okazją do integracji lokalnej społeczności oraz promocji tradycji związanych z jeździectwem i myślistwem. Dzięki zaangażowaniu organizatorów i uczestników, impreza ta na długo pozostanie w pamięci wszystkich obecnych.
Mówi wójt gminy Rzekuń Bartosz Podolak.

W pokazach uczestniczyło 21 jeźdźców. Impreza zakończyła się dekoracją koni, a także wręczeniem pucharów. Zwieńczeniem była degustacja wojskowej grochówki.

Miejsce na reklamę

Uroczysta Sesja Rady Miasta Ostrołęki z okazji 106. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

0

Przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki Wojciech Zarzycki zaprasza 11 listopada na Uroczystą Sesję Rady Miasta Ostrołęki z okazji 106. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Odbędzie się ona o godzinie 12:30 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych przy ul. Traugutta 19.

Podczas spotkania wręczone zostaną honorowe odznaki 'Za zasługi dla Miasta Ostrołęki” oraz nagrody laureatom gry terenowej 'Ostrołęckie ścieżki Niepodległej”. Zwieńczeniem spotkania będzie koncert 'Ostrołęka – ja tu zostaję” zespołu 'Droga na Ostrołękę”.

Msza Święta w intencji Ojczyzny zostanie odprawiona o godzinie 10 w Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego. Oprawę muzyczną poprowadzi Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej. Po nabożeństwie zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Czwartaków przy ul. Stanisława Staszica.

Miejsce na reklamę

Pięciolecie 10 Tenorów w Ostrołęce

0

Piątka dziesiątki? A może dziesiątka na piątkę? Oto 10 tenorów obchodzi pięciolecie swoich tras koncertowych po całej Polsce.
Od ponad pięciu lat formacja 10 tenorów w międzynarodowej obsadzie zachwyca polską publiczność koncertami, z których każdy ma niepowtarzalną magię. Ten sukces podsumowuje jubileuszowa trasa koncertowa.
Pierwsza część koncertu porywa w Świat klasyki w pieśniach Cool Portera’ Cest Magnifique’ czy fragmencie opery Rigoletto Giuseppe Verdiego 'La donna e mobile’ . Tenorzy odwiedzają międzywojenną Warszawę przypominając wielki przebój Jerzego Petersburskiego
’ Ta ostatnia niedziela ’ by później wspólnie z publicznością zaśpiewać takie przeboje jak 'Diana’ Pola Anki czy ’ Celito Lindo’ Quiurino Mendozy y Corteza.
W antrakcie publiczność zadaje sobie często pytanie 'jeśli tak było, cóż będzie dalej ?’, a wówczas na scenie w drugiej odsłonie, w innych kostiumach, napełnieni jeszcze większą energią pojawiają się Tenorzy, mknąc wraz z publicznością przez meandry największych światowych przebojów takich jak La Bamba , Delilah , Bella Ciao, a nawet Perfect Symphony Eda Sheeran’a. Całość uzupełniają dwie wiązanki przebojów światowych i ukraińskich , gdy docieramy do końca publiczność wraz z artystami śpiewa radosne Ci Sara przypominając przebój Al Bano i Rominy Power. Wielkim finałem koncertu jest 'We are the champions’ grupy Queen.
Do usłyszenia (ze sceny) i do zobaczenia (na widowni)!
Usłyszymy m. in.
C’est Magnifique
Granada
Ta ostatnia niedziela
Diana
Ridna Maty Moja
La Spagnola
La Donna E Mobile
Amapola
Abbalati
Can’t help falling in love
La vida sin amor
Il mondo – Il Volo
Funiculi Funicula
Cielito Lindo
You Raise Me Up
La Bamba
Nie liczę godzin i lat
Grande Amore
Delilah
Bella ciao
Miserere
Ukraińskie Potpourri
Perfect Symphony
Potpourri
Ci Sara
O sole mio

Zapraszamy 22.11.2024r do hali Sportowo-Widowiskowej im. A. Gołasia. Rozpoczynamy o godzinie 19.00.

Bilety do nabycia – kupbilecik.pl https://bkb.pl/119490-6fb04 , biletyna.pl https://bilety.io/KYm8r, Kawiarnia Kina Jantar.

Artykuł sponsorowany.

Miejsce na reklamę

Kreatywna Ostrołęka Artystyczne Inspiracje – Anna Suchcicka

0

W kolejnym odcinku audycji Marta Mierzejewska rozmawia z niezwykłą osobą – fotografką, pedagogiem i dziennikarką, a także członkinią Ostrołęckiego Towarzystwa Fotograficznego – Anną Suchcicką. Nasza gościni to artystka o wielu talentach, której prace są nagradzane i cieszą się dużym uznaniem publiczności.

Porozmawiamy m.in o projekcie artystycznym, który związany jest z rodzinną miejscowością jej babci. Łączy on wspomnienia, historię i sztukę, tworząc most między przeszłością a teraźniejszością. Dowiemy się, co zainspirowało ją do podjęcia tego wyzwania oraz jakie znaczenie ma dla niej odkrywanie własnych korzeni poprzez obiektyw aparatu.

Program Kreatywna Ostrołęka – Artystyczne Inspiracje, realizowany jest przez Stowarzyszeniem Kto Jest Kto i w partnerstwie z Urzędem Miasta Ostrołęki.

Fot. Paweł „Krupek” Krupka

Miejsce na reklamę