Strona główna Blog Strona 3216

Koniec niezdrowych przekąsek w szkołach – nowe przepisy

0

Od września 2015 roku w szkołach zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące żywienia. W szkolnych sklepikach, bufetach i automatach będzie zakaz sprzedaży niezdrowych przekąsek i napojów. Celem zmian jest ograniczenie epidemii otyłości wśród dzieci. Wojewoda Mazowiecki we współpracy z Mazowieckim Kuratorem Oświaty organizuje cykl konferencji przygotowujących szkoły do wdrożenia ustawy.

Zmiana ustawy polega na ograniczeniu w przedszkolach, szkołach i innych placówkach oświatowych dostępu dzieci do produktów żywnościowych zawierających znaczną ilość składników szkodliwych dla ich rozwoju, takich jak: cukier, tłuszcz (zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego) sól czy sód. Nowe przepisy ustawy o żywieniu dotyczą też obowiązku zapewnienia nieograniczonego dostępu do wody pitnej w przedszkolach i szkołach. Dyrektorzy szkół oraz innych placówek będą mogli ustalić szczegółową listę produktów dopuszczonych do sprzedaży.

Dotychczas stosowanie zasad zdrowego żywienia w placówkach oświatowych było dobrowolne. Wraz z wejściem w życie ustawy za sprzedaż na terenie szkół, reklamę i promocję oraz używanie do przygotowania posiłków produktów niedozwolonych nakładane będą kary od 1 do 5 tys. zł.

Wojewoda mazowiecki we współpracy z Mazowieckim Kuratorem Oświaty organizuje cykl konferencji ph. 'Wiem, co jem – jak wdrażać w szkole od 1 września 2015 r. nowe prawo w zakresie żywienia?’.

Błędy żywieniowe są przyczyną rozwoju licznych schorzeń m.in. otyłości, chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy oraz nowotworów. Według danych UNICEF-u w latach 2002–2012 w Polsce podwoił się procent dzieci z nadwagą (z 7 proc. w 2002 do 17 proc. w 2012). Na Mazowszu odsetek ten jest najwyższy i wynosi 18,9 proc. Na otyłość dzieci duży wpływ ma spożycie cukru, którego ilość nie powinna przekraczać 10 proc. całodziennej energii. Według Światowej Organizacji Zdrowia norma nie powinna przekraczać 25 g cukrów dodanych na dzień. Jedna półlitrowa butelka napoju słodzonego zawiera przeciętnie 50 g. Oznacza to, że wypijanie codziennie jednej takiej butelki to średnio 18,2 kg 'wypitego’ cukru rocznie.

fot. mazowieckie.pl

Miejsce na reklamę

Scena Kotłownia zaprasza na ostatni spektakl w tym sezonie pt. 'Czerwona, Niebieska, Czarna, Szara’

0

Scena Kotłownia zaprasza 23.05.2015 o godz. 19.00 na ostatni spektakl w tym sezonie pt. 'Czerwona, Niebieska, Czarna, Szara’ w reżyserii Rafała Swaczyny. Bezpłatny, sponsorowany jest przez Miasto Ostrów Mazowiecka.

Ciągła walka o władzę na naszym lokalnym podwórku oraz na całym świecie, to prawda znana od wieków i wciąż aktualna. Nie tylko ta polityczna, ale i ta korporacyjna. Po prostu, Pan i cała reszta. A przecież każdy chce być na szczycie tych schodów, chce więcej i więcej i więcej.

Czarna, władcza, niedostępna, dominująca, podporządkowuje sobie inne postacie, rozkazuje, manipuluje, rządzi. Jednak nie jest łatwo utrzymać swoją władzę, siedząc na szczycie schodów. Są inni, co mają własne zdanie i chcą stworzyć własne schody. Czerwona i Szara nie godzą się na dyktatorskie rządy, szukają innych możliwości istnienia. Próbują przeciwstawić się Czarnej. Sytuację pogarsza Niebieska, która odchodzi od 'starych druhów’ i przyłącza się do dyktatury, staje się narzędziem w ręku Czarnej.

’Czerwona, Niebieska, Czarna i Szara’ to spektakl zrealizowany z dużą starannością o szczegóły. Wykonany jest praktycznie profesjonalnie. Zbudowana scenografia, dobrane, nieprzypadkowe stroje, konsekwentne rekwizyty. Jest to jedna z ciekawszych propozycji teatralnych Sceny Kotłownia.

Rezerwacja miejsc: tel. 502122909, [email protected]

Miejsce na reklamę

Kadzidlańscy gimnazjaliści uczą się hiszpańskiego z Aldesą

0

Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Gen. Aleksandra Krzyżanowskiego 'Wilka” w Kadzidle, 20  maja br. udali się w lingwistyczną podróż do Meksyku. Rodowity Meksykanin, Rodrigo Aguillar, koordynator projektu budowy dwutorowej linii 400 kV Ostrołęka-Olsztyn Mątki w Spółce Aldesa Nowa Energia, poprowadził lekcję języka hiszpańskiego.

Aldesa – to jedna z największych firm inżynieryjno-budowlanych wywodząca się z Hiszpanii. Jako podmiot odpowiedzialny społecznie, firma prowadzi na terenach objętych inwestycją szereg działań na rzecz lokalnych społeczności. Widząc zainteresowanie nauką języka hiszpańskiego wśród kadzidlańskiej młodzieży, zaangażowała się w działania mające na celu spotkanie z językiem hiszpańskim i przybliżenie kultury państw hiszpańskojęzycznych. Podobną lekcję zorganizowała także w listopadzie 2014 roku dla młodzieży z Gimnazjum nr 1 w Ostrołęce.

Język hiszpański jest trzecim najczęściej używanym językiem na świecie. Posługują się nim mieszkańcy państw Afryki, Europy i Ameryk w tym Meksyku. Język hiszpański cieszy się również coraz większą popularnością wśród Polaków.

Miejsce na reklamę

Pożar na terenie sortowni

0

Przez 1,5 godziny ostrołęccy strażacy gasili pożar na terenie sortowni przy ul. Przemysłowej.

Wczoraj (21 maja) przed godz. 19 paliła się ładowarka oraz śmieci. Przed przybyciem straży pracownicy podjęli próbę gaszenia. Straży zabezpieczyli miejsce zdarzenia.

Przypuszczalną przyczyną pożaru była wada urządzenia mechanicznego.

fot. www.facebook.com/kmpspostroleka

Miejsce na reklamę

2,4 mln zł na wypoczynek dla dzieci i młodzieży – konkurs Mazowieckiego Kuratora Oświaty rozstrzygnięty

0

Półkolonie, kolonie integracyjne, czy obozy profilaktyczne to tylko przykładowe formy wypoczynku letniego, które w 2015 r. zostaną dofinansowane z budżetu państwa. Kurator oświaty rozstrzygnął konkurs dla organizacji pozarządowych.

W ramach konkursu rozpatrzono łącznie 127 wniosków – 82 z nich zostanie dofinansowana, 45 odrzucono za niespełnienie wymogów formalnych lub merytorycznych. Przyznano dotacje w wysokości od 1.9 tys. zł do 224 tys. zł. Zwycięskie projekty to między innymi: kolonie integracyjne dla dzieci z Ukrainy, Białorusi i Polski (Fundacja 'O uśmiech dziecka” w Makowie Mazowieckim), kolonie dla młodzieży z trudnościami w komunikacji społecznej (Stowarzyszenie 'Karuzela” w Radomiu), obóz sportowy 'Siatkówka mój przyjaciel” Ostrołęckie Towarzystwo Piłki Siatkowej Nike w Ostrołęce) oraz kolonia rekreacyjna dla młodzieży z zespołem Downa (Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa Bardziej Kochani w Warszawie).

Wyniki konkursu dostępne są na stronie: http://mazowieckie.pl/pl/dla-klienta/ngo/aktualnosci. Do 29 maja organizacje są zobowiązane do dostarczenia dokumentów niezbędnych do podpisania umowy – aktualizacji harmonogramu i kosztorysu.

Miejsce na reklamę

Wyborcze obietnice PiS

0

Poseł Arkadiusz Czartoryski zorganizował dziś (21 maja) konferencję prasową, w celu zaprezentowania planu wyborczego kandydata na prezydenta RP Andrzeja Dudy. Przedstawił jakie korzyści, jego zdaniem, dla Ostrołęki i regionu można zyskać jeśli zwycięży Prawo i Sprawiedliwość.

Poseł podkreślił, że istotną kwestią polityki Andrzeja Dudy jest rolnictwo i jego znaczenie w krajowej gospodarce.

Dziennikarze otrzymali również list skierowany do górników, mieszkańców Śląska. Jak zaakcentował poseł Czartoryski, treści w nim zawarte mają znaczenie dla lokalnej gospodarki.

Kolejnym tematem, na który parlamentarzysta zwrócił uwagę była emigracja zarobkowa.

Konferencja odbyła się w ostrołęckim burze posła Arkadiusza Czartoryskiego.

Miejsce na reklamę

Ankieta dotycząca nowej fontanny w Różanie

0

Urząd Gminy w Różanie zachęca mieszkańców do wypełnienia ankiety dotyczącej nowej atrakcji miasta – fontanny na rynku.

Projekt fontanny w formie i rysunku bezpośrednio nawiązuje do herbu Różana. Jako obiekt małej architektury usytuowany w samym środku rynku miałby pełnić w mieście szereg funkcji: powstałoby sprzyjające rekreacji i zabawie miejsce spotkań młodych i starszych mieszkańców, otwarta powierzchnia wody wpływałaby pozytywnie na mikroklimat, oczyszczając i ochładzając powietrze, ruch wody w wodotryskach ujemnie jonizuje atmosferę, co znacznie poprawiałoby nastrój i samopoczucie ludzi przebywających w otoczeniu fontanny oraz ze względu na reprezentacyjną formę, a także efekt gry kolorami, światłem i zróżnicowanymi strumieniami wody fontanna stanowiłaby atrakcję dla mieszkańców i turystów, podnosząc prestiż i urodę miasta.

To od mieszkańców zależy czy projekt zostanie zrealizowany, dlatego Urząd Gminy w Różanie zachęca do udziału w plebiscycie. Więcej na stronie www.rozan.eur.pl.

Miejsce na reklamę

Pierwszy krok w poezję

0

Eliminacje finałowe XXVIII Ostrołęckiego Konkursu Recytatorskiego Pierwszy krok w poezję odbędą się dzisiaj (21 maja) o godzinie 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrołęce.

Weźmie w nich udział 30 zwycięzców eliminacji szkolnych i międzybibliotecznych. Są to uczniowie klas I-III ostrołęckich szkół podstawowych i SP w Szczawinie (gm. Goworowo).

Po przesłuchaniach wystąpi teatrzyk ze Szkoły Podstawowej nr 2.  Organizatorami konkursu są Szkoła Podstawowa Nr 2, Miejska Biblioteka Publiczna, Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki. Przedsięwzięcie wsparł Prezydenta Miasta Ostrołęki.

Miejsce na reklamę

Odpowiedzą za rozbój

0

Łomżyńscy policjanci zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o rozbój. Zastraszając oraz używając gazu obezwładniającego wobec pracownika jednego z lokali łomami otworzyli maszyny do gier, z których wyjęli pieniądze i uciekli. Policjanci szybko zatrzymali napastników.

Sprawcy są w wieku 21, 25 i 30 lat. Mówi mł. asp. Ewelina Szlesińska.

Cała trójka usłyszała zarzuty rozboju, natomiast najstarszy z nich dodatkowo będzie odpowiadał także za kradzież. Teraz sprawą zajmie się sąd. Za rozbój grozi im do 12 lat więzienia.

Miejsce na reklamę

3 tysiące złotych na wakacje dla dzieci

0

Galeria Bursztynowa dofinansuje letni wypoczynek dla dzieci. Mogą to być wycieczki, warsztaty czy obozy. Na ten cel przeznaczy 3 tysiące złotych.  

Poinformował Wacław Karolak, z działu Marketingu i Reklamy.

W konkursie mogą wziąć udział m.in. uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich, wychowankowie placówek opiekuńczo-wychowawczych, stowarzyszenia, uczestnicy różnych kół zainteresowań czy też zorganizowane grupy dzieci lub młodzieży np. zamieszkujące na tym samym osiedlu lub w tej samej miejscowości.

Dofinansowanie przyzna komisja konkursowa, która wcześniej oceni wszystkie projekty i wybierze jeden najbardziej interesujący. Regulamin dostępny nas stronie galeriabursztynowa.com.pl

Miejsce na reklamę