Strona główna Blog Strona 3217

Kolejny obcokrajowiec za kółkiem na podwójnym gazie

0

Ponad 2 promile alkoholu miał Litwin kierujący tirem. Po wytrzeźwieniu przedstawiono mu zarzut za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości.

38-latek przyznał się do zarzucanego mu czynu i dobrowolnie poddał się karze – 2 tys. zł grzywny oraz 3 lata zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na terenie Polski. O niechlubnym zachowaniu swojego obywatela powiadomiono Ambasadę Litwy.

Miejsce na reklamę

Strój kurpiowski a moda

0

20 maja odbyły się  kolejne zajęcia z pierwszoklasistami ze szkoły STO w ramach projektu Związku Kurpiów 'Kurpie? I like!’ Tym razem tematem wiodącym była kurpiowska moda.

Uczniowie prześledzili modę dziecięcą na przestrzeni lat od rycerzy i księżniczek począwszy, a na czasach współczesnych skończywszy. Poznali prace projektantów w tym ostrołęczanina Karola Kurpiewskiego, który stworzył kolekcję, inspirowaną kulturą kurpiowską.

Ważnym elementem spotkania była prezentacja stroju kurpiowskiego. Na zakończenie dzieci zaprezentowały swoje projekty inspirowane wzorem regionalnym. Zajęcia poprowadziły Iwona Choroszewska-Zyśk, wiceprezes Związku Kurpiów oraz Magdalena Krystianiak również ze Związku Kurpiów.

galeria

Miejsce na reklamę

Gość radia OKO – Goście z Rumunii w Ostrołęce w ramach programu COMENIUS

0

Zakończyła się dziesięciodniowa wizyta grupy uczniów z opiekunami z Rumunii, która gościła w Ostrołęce w ramach projektu dwustronnego Comenius – Uczenie się przez całe życie pt. 'Bridge Across Common European Cultural Heritage” realizowanego w Internacie I Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Józefa Bema.

W Muzeum Kultury Kurpiowskiej odbyło się uroczyste pożegnanie gości ze szkoły partnerskiej Colegiul Technic 'General Gheorghe Magheru”  w Targu – Jiu. Podczas pracowitego pobytu w dniach 10-20 maja 2015 zespół uczniów i nauczycieli z Rumunii wspólnie z polską grupą wykonał szereg zadań oraz ukończył rozpoczęte w 2014 roku w Rumunii produkty projektu, z którymi można zapoznać się na stronie projektu: bacech.bl.ee.

galeria

Miejsce na reklamę

Oko na Rozmaitości

0

W tym tygodniu ukazały się najnowsze Rozmaitości Ostrołęckie. Jak zawsze nie brakuje w nich ciekawych artykułów z naszego miasta.

W naszym cyklu o ostrołęckich seniorach pojawiła się grupa muzyczna pod kierownictwem emerytowanej nauczycielki muzyki. Roztańczonemu i rozśpiewanemu klubowi przewodzi seniorskie trio, które potrafi zagrać pięknie, jak za dawnych lat.

W Kronice kurpiowskie królują Dni Ostrołęki, które wcale takie ostrołęckie nie są. Tegorocznym gwoździem programu jest dwudniowa impreza DISCOpolowanie, na której nie zabraknie atrakcji, ale na pewno lokalnych akcentów. A przecież to święto ostrołęckie a nie jakieś przypadkowe.

W Rozmaitościach Ostrołęckich rozpoczynamy też nowy cykl – tym razem będą to ankiety personalne wypełnione przez wójtów gmin powiatu ostrołęckiego. Podchwytliwe pytania i niecodzienne odpowiedzi – to wszystko można znaleźć w artykule pod tytułem 'Nie bójta się wójta”.

W naszym dwutygodniku piszemy również o tym, co wspólnego ze sobą mają wyniki wyborów prezydenckich i sytuacja w budowlance oraz dlaczego nasze położenie graficzne budzi zawiść w amatorach morza, Mazur i Wschodu.

Wspominamy także największego pisarza i dziejopisa kurpiowskiego – Henryka Syskę, który w życiu nie zawsze miał lekko. Piętnaście lat po jego śmierci wspominamy go raz jeszcze.

Nie zapominamy też o postaciach, które są i żyją tu i teraz. Tym razem mowa o     Tomaszu Nowakowskim, który prowadzi jeden z najbardziej znanych profili o serialu Gra o Tron. Żeby dowiedzieć się, czym zajmuje się na co dzień ostrołęcki Lord Dowódca z Nocnej straży koniecznie musicie zajrzeć na stronę 7 najnowszego wydania Rozmaitości.

W Rozmaitościach burzymy także stereotypy – tym razem na temat karate. Dowodzimy razem z sensei Arturem Prusińskim, że karate nie uczy jak się bić ale jak zaakceptować siebie i innych. Artur Prusiński, jako doświadczony trener, zdradza nam sekrety prawdziwej nauki tej sztuki.

Na koniec zapraszamy też do cotygodniowej Fotokroniki Sławomira Olzackiego. Tym razem Olzacki prezentuje postać Iwana Korczagina, który w 1944 roku walczył pod Ostrołęką. Wspomnienia tego niezwykłego człowieka znajdziecie tylko u nas.

Na koniec zapraszamy też do odwiedzania serwisu Rozmaitości. Com, gdzie znajdziecie najświeższe informacje z miasta i okolic.

Miejsce na reklamę

OFICER ROWEROWY TAKŻE NA MAZOWSZU

0

Tematem posiedzenia Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zorganizowanego 20 maja w urzędzie marszałkowskim był rozwój komunikacji rowerowej na terenie województwa. Powołany został również pełnomocnik marszałka ds. komunikacji rowerowej tzw. oficer rowerowy. Został nim sekretarz Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Krzysztof Knyż.

Podkreślił marszałek Adam Struzik.   

W kolejnej perspektywie na lata 2014-2020 trasy dla rowerzystów to jedna z kwestii priorytetowych. Tylko w ramach ZIT-u przewidziany jest nabór na stworzenie dróg rowerowych na terenie tzw. warszawskiego obszaru funkcjonalnego. 43,8 mln euro jest przeznaczonych na dofinansowanie ścieżek, które będą mogły stanowić np. alternatywny dojazd do pracy.

Cele jakie postawiła sobie zarówno rada, jak i wybrany pełnomocnik to m.in. inwentaryzacja – kompleksowy spis istniejących szlaków rowerowych, a także wypracowanie koncepcji połączenia istniejących odcinków szlaków, które prowadziłyby np. do miejsc wypoczynku czy obiektów turystycznych.

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego podczas spotkania jako priorytetowe działanie wskazał natomiast potrzebę ujednolicenia sposobu oznakowania obszarów przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów (powstanie katalog schematów takich oznakowań).

Fot. Michał Słaby

Miejsce na reklamę

Dzień Dziecka z TPD

0

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Ostrołęce oraz Szkolne Koło TPD działające przy ZSZ Nr 2  zapraszają 28 maja na Festyn z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka oraz Dzień Sportu.

W programie 'żywa” gra planszowa”, pokazy strażackie oraz zawody sportowe. Dla najlepszych w konkursach przygotowano nagrody rzeczowe, a dla wszystkich uczestników zabawy poczęstunek.

Spotkanie odbędzie się w Zespole Szkół Zawodowych nr 2. Rozpocznie się o godzinie 13.

Miejsce na reklamę

Nietrzeźwy na rowerze pomimo sądowego zakazu

0

Pijany rowerzysta został zatrzymany przez policjantów z posterunku w Baranowie. Mężczyzna ma orzeczony sądowy zakaz kierowania rowerami.

Rowerzystę zatrzymano wczoraj kilka minut przed godziną 20:00 w Miejscowości Brodowe Łąki. 42-letni mieszkaniec gminy Baranowo miał ponad 1,6 promila alkoholu w organizmie. Ponadto posiada orzeczony zakaz kierowania rowerami do 2016 roku.

Przypominamy, że zgodnie z art. 244 kodeksu karnego niestosowanie się do orzeczonego zakazu sądowego jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3.

Miejsce na reklamę

Noc Bibliotek w Pedagogicznej

0

Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce włącza się w ogólnopolską akcję i 30 maja organizuje Noc Bibliotek. Spotkanie promujące m.in. czytelnictwo rozpocznie się o godzinie 18 i potrwa do północy.

W programie imprezy przewidziano spotkanie z Joanną Brodowską – autorką bajek, opowiadań, wierszy i tekstów piosenek, wieczór poezji z Marią Rochowicz – autorką tomików wierszy, wspólne zabawy, konkurs plastyczny i czytelniczy.

Organizatorzy proponują również lekturę prasy oraz dyskusję przy kawie i herbacie, zabawy literackie, plastyczne, gry planszowe, taniec integracyjny i pracownię decoupage. W czasie nocy będzie można założyć kartę biblioteczną, a także oddać lub wypożyczyć książkę. Na gości będą czekały słodkie niespodzianki. Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce, ul. Piłsudskiego 38 – zaprasza.

Program:
18:00 – lokomotywa – wspólna zabawa,
19:00 – konkurs plastyczny dla dzieci na wykonanie zakładki do książki,
20:00 – konkurs czytelniczy dla dzieci i młodzieży na najbardziej interesującą interpretację fragmentu ulubionej książki,
21:00 – spotkanie z p. Joanną Brodowską – autorką bajek, opowiadań, wierszy i tekstów piosenek,
21:30 – wieczór poezji z p. Marią Rochowicz – autorką tomików wierszy.

Miejsce na reklamę

Odnawiają oznakowanie ulic

0

Rozpoczęły się prace przy odnawianiu oznakowania poziomego ostrołęckich ulic – informuje ratusz. Prace prowadzone są przede wszystkim na głównych szlakach komunikacyjnych (począwszy od dróg krajowych), następnie przeniosą się na mniejsze ulice.

Malowanie potrwa kilka tygodni.

Urząd Miasta przeprasza za utrudnienia i apeluje do kierowców o niewjeżdżanie na świeżo pomalowane pasy oraz na pachołki wytyczające obszar malowania.

Fot. www.ostroleka.pl

Miejsce na reklamę

Złodziej roweru zatrzymany

0

W wyniku intensywnej pracy operacyjnej policjantów ostrołęckiego wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu podejrzany o kradzież roweru ostrołęczanin został zatrzymany. Odzyskano również jednoślad.

Kradzież roweru właściciel zgłosił pod koniec ubiegłego tygodnia.

Mówił mł. asp. Tomasz Żerański.

 

fot. kwp.radom.pl

Miejsce na reklamę