Strona główna Blog Strona 3199

Kurs dialektu zakończony

0

12 czerwca w Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. M.Mieszki w Kadzidle rozdano świadectwa uczestnikom II części kursu doskonalącego z dialektu kurpiowskiego z elementami historii i kultury Kurpiów.

Poinformowała Iwona Choroszewska Zyśk, wiceprezes Związku Kurpiów.

Podczas spotkania na scenie zaprezentowały się dzieci z Kadzidła i Łęgu Starościńskiego. Wykład wygłosił  prof. Jerzy Rubach, autora książki 'Zasady pisowni kurpiowskiego dialektu literackiego”.

Kurs rozpaczał się październiku ubiegłego roku.  Zajęcia prowadzone przez Henryka Gadomskiego, Tadeusza Greca oraz Mirosława Grzyba odbywały się raz w miesiącu.

Fot. Związek Kurpiów

galeria

Miejsce na reklamę

30 mln zł na Dzienne Domy 'Senior-WIGOR”

0

Nawet po 250 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać samorządy na tworzenie i wyposażenie dziennych domów dla osób w wieku 60+. Wnioski można składać do 30 czerwca br. Placówki będą służyć poprawie jakości życia seniorów poprzez: integrację (m.in. ze środowiskiem lokalnym), ofertę edukacyjną, kulturalną, opiekuńczą, rekreacyjną, a także aktywizację ruchową i społeczną.

Samorządy będą mogły uzyskać jednorazowe dofinansowanie do 180 tys. zł na utworzenie placówki i do 70 tys. zł na jej wyposażenie. W pierwszej kolejności środki otrzymywać będą gminy o niskich dochodach i wysokim odsetku osób starszych. W ramach programu sfinansowana zostanie również 1/3 kosztów utrzymania seniorów w domu dziennym. Oferty można składać w wersji papierowej z  dopiskiem 'Konkurs Senior-WIGOR – Edycja 2015” w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz w wersji elektronicznej – przez generator ofert na stronie www.wigor2015.mpips.gov.pl

Opieka nad osobami starszymi jest zadaniem własnym samorządu. Celem rządowego programu Senior-Wigor na lata 2015–20 jest zapewnienie wsparcia nieaktywnym zawodowo osobom powyżej 60 r.ż. poprzez dofinansowanie gmin w tworzenie sieci domów dziennej opieki i poprawę jakości życia, zwłaszcza w obszarze społecznym. W nowych placówkach znajdować się mają m.in. pomieszczenia do gotowania, ćwiczeń, relaksu i wspólnych spotkań. Fundusze przeznaczone w tym roku na realizację programu pozwolą utworzyć lub doposażyć ok. 100 placówek w skali kraju (a w ciągu pięciu lat będzie to 370 mln zł).
Więcej informacji na www.mazowieckie.pl

Miejsce na reklamę

Filmowe wspomnienie ŚP. Zofii Stanowskiej

0

Muzeum Kultury Kurpiowskiej oraz Ostrołęckie Stowarzyszenie Twórców zapraszają na premierowy pokaz filmu w reżyserii Bogusławy Stanowskiej-Cichoń pt. 'PASJA ŻYCIA – XXXV-lecie Ostrołęckiego Stowarzyszenia Twórców”. Projekcja odbędzie się dzisiaj (15 czerwca) o godz. 18 w siedzibie Muzeum przy placu gen. Józefa Bema 8.

Obraz ukazuje działalność Ostrołęckiego Stowarzyszenia Twórców, istniejącego od 1979 roku, skupiającego ludzi różnych profesji, których połączyła  wspólna motywacja – utrwalenie piękna miasta i okolic, ginących tradycji regionu kurpiowskiego i Mazowsza. Stanowi też wgląd w twórczość malarską, zmarłej w 2014 roku, Zofii Stanowskiej – spirytus movens Stowarzyszenia, jego założycielki i wieloletniej prezes.

Scenariusz i reżyseria: Bogusława Stanowska-Cichoń. Zdjęcia: Krzysztof Wilk, Maciej Dźwigaj.
Montaż: Jacek Solakiewicz

Miejsce na reklamę

Ruszył nabór do CKZiU

0

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrołęce już przyjmuje zapisy. To nowa, publiczna i całkowicie bezpłatna szkoła policealna, która została powołana uchwałą Sejmiku Województwa Mazowieckiego w miejsce likwidowanego Zespołu Kolegiów Nauczycielskich. Mogą się w niej kształcić absolwenci techników oraz liceów (matura nie jest wymagana).

Mówi Dorota Czyż, p.o. dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Szkoła będzie korzystała z istniejącej bazy dydaktycznej i materialnej po likwidowanym od 30 września br. Zespole Kolegiów Nauczycielskich przy ul. Parkowej 6.

Nabór potrwa do 25 sierpnia. Więcej informacji www.ckziu.ostroleka.pl

Miejsce na reklamę

KOLEJNE DWA SZYNOBUSY DLA KOLEI MAZOWIECKICH

0

Kolejne dwa szynobusy otrzymają mazowieckie koleje. We wtorek 16 czerwca zostaną podpisane umowy z firmami Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A. oraz NEWAG S.A. na ich zakup.

Nowe szynobusy w barwach Kolei Mazowieckich wyjadą na tory jeszcze w tym roku. Nowoczesne, klimatyzowane pojazdy, wyposażone są w monitoring i w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ich wartość to blisko 19,3 mln zł.

Miejsce na reklamę

Ostrołęczanie życzliwi czworonogom

0

Blisko tysiąc złotych zebrano podczas pikniku rodzinnego 'Przybij Piątkę z Psem”, który 13 czerwca zorganizowało Stowarzyszenie Muzyków i Artystów Gama przy współpracy z Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Pieniądze zostaną przeznaczone na potrzeby zwierząt przebywających w schronisku Canis w Kruszewie.

Poinformowała Milena Szewczyk, prezes stowarzyszenia.

Impreza odbyła się na łące za Fortami Bema. Na scenie zaprezentowali się lokalni artyści, wystąpiła m.in. Justyna Mrozek, zespół Droga na Ostrołękę, Legal i Mroziu oraz Tomasz Kamiński.

Było również stoisko Muzeum Kultury Kurpiowskiej z wydawnictwami i pamiątkami muzealnymi, konkursy artystyczne dla dzieci, plac zabaw, radosny świetlicobus, malowanie twarzy, zajęcia edukacyjne i quizy z wiedzy o zwierzętach oraz pokazy Klubu Karate Kyokushin

Partnerem projektu była gmina Goworowo.

galeria

Miejsce na reklamę

28 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka

0

Piętnaście teatrów wzięło udział w 28 Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Walizka w Łomży. Grand Prix w wysokości 3.500,00 ufundowane przez Prezydenta Łomży oraz grawerton ufundowany przez Wojewodę Podlaskiego otrzymało przedstawienie 'Magia folkloru’ State Puppet Theatre Stara Zagora.

Łomżyński festiwal – to uznany i ceniony w kraju i za granicą przegląd małych form teatralnych, odbywający się mieście, które ma swoją bogatą kartę historii, zawsze było przyjazne artystom.

W programie konkursowym  tegorocznej Walizki znalazło się 15 spektakli z kraju i zagranicy wyłonionych ze 110 zgłoszeń. Program obejmował widowiska zrealizowane w różnorodnych technikach teatralnych, konwencjach, gatunkach teatralnych.   

PROTOKÓŁ

Z POSIEDZENIA JURY
28 MIĘDZYNARODOWEGO  FESTIWALU TEATRALNEGO WALIZKA
ŁOMŻA 10-13 czerwca 2015 roku

JURY w składzie:
Romuald Wicza – Pokojski /przewodniczący/
Pavel Hubička
Bożena Krystyna Sawicka
Janusz R. Kowalczyk
Henryk Izydor Rogacki

Po obejrzeniu piętnastu konkursowych przedstawień :
1.    'A niech to gęś kopnie’ Teatru Animacji w Poznaniu /Polska/
2.    'Pan Bam i Ptak Agrafka’ Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach /Polska/
3.    'Spokojne życie’ Dafa Puppet Theatre /Jordania/Czechy/
4.    'Powinna powiedzieć nie!’ Don’t Panic Puppet Theatre /Grecja/
5.    'Paladyni Francji’ Koreja Theatre /Włochy/
6.    'Dzielny ołowiany żołnierz’ Omar Alvarez Titeres /Argentyna/
7.    'Jaśniepanienka’ Białostockiego Teatru Lalek /Polska/
8.    'Sonata na cztery ręce’ Cartouche – Theater met marionetten /Holandia/
9.    'Wszechobecne zwierzęta’ Collectif 23H50 /Francja/
10.     'Kobieta w wilczym brzuchu’ Cirque du Slay /Niemcy/
11.     'Po sznurku’ Wrocławskiego Teatru Lalek /Polska/
12.     'Faust. Sny’ Grodno Puppet Theatre /Białoruś/
13.     'Magia folkloru’ State Puppet Theatre Stara Zagora  /Bułgaria/
14.     'Ulice Singapuru’ Mascots and Puppets Specialists /Singapur/
15.     'Na Arce o ósmej’ Teatru Baj Pomorski z Torunia /Polska/
postanowiło przyznać następujące nagrody:

Grand Prix w wysokości 3.500,00 ufundowane przez Prezydenta Łomży oraz grawerton ufundowany przez Wojewodę Podlaskiego otrzymuje przedstawienie 'Magia folkloru’ State Puppet Theatre Stara Zagora.

Nagrodę w wysokości 2.000,00 ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymuje  Paweł Aigner za reżyserię przedstawienia 'Na Arce o ósmej’ Teatru Baj Pomorski w Toruniu.

Nagrodę w wysokości 2.000,00 ufundowaną przez Zarząd Województwa Podlaskiego otrzymuje Jan Polivka za scenografię do przedstawienia 'Po sznurku’ Wrocławskiego Teatru Lalek.

Nagrodę w wysokości 1.500,00 ufundowaną przez Dyrektora Teatru Lalki i Aktora w Łomży otrzymuje Piotr Nazaruk za muzykę do przedstawienia 'A niech to gęś kopnie’ Teatru Animacji w Poznaniu.

Nagrodę aktorską w wysokości 1.000,00 ufundowaną przez Starostę Powiatu Ziemskiego otrzymuje zespól Cirque du Slay za przedstawienie 'Kobieta w wilczym brzuchu’.

Nagrodę aktorską w wysokości 1.000,00 ufundowaną przez Starostę Powiatu Ziemskiego otrzymuje Marion Belot za rolę w przedstawieniu 'Wszechobecne zwierzęta’ Collectif 23H50.

Nagrodę aktorską w wysokości 1.000,00 ufundowaną przez Redaktora Naczelnego 'Gazety Współczesnej’ w Białymstoku otrzymuje Omar Alvarez za kreację w przedstawieniu 'Dzielny ołowiany żołnierz’ Omar Alvarez Titeres.

Jury wyróżnia Husama Abede za oryginalny koncept artystyczny przedstawienia 'Spokojne życie’ Dafa Puppet Theatre.

Jury pragnie podziękować Dyrekcji i Zespołowi Teatru Lalki i Aktora w Łomży za perfekcyjną organizację festiwalu oraz różnorodny i bogaty program 28 edycji.

W głosowaniu nad oceną spektaklu 'Na Arce o ósmej’ Teatru Baj Pomorski w Toruniu nie brał udziału Pavel Hubička.

Miejsce na reklamę

Auto trafiło do Daniela

0

Daniel Chromik zdobył główną nagrodę w urodzinowej loterii Galerii Bursztynowej. W ręce 18-letniego ostrołęczanina trafił samochód osobowy.

W zabawie wzięło udział kilka tysięcy osób. Organizatorzy dodatkowo rozlosowali wycieczkę zagraniczną i 8 kart podarunkowych na zakupy w Galerii. Imprezie towarzyszyły prezentacje artystyczne oraz stoiska rękodzielników.

galeria

Miejsce na reklamę

Mateusz zwycięzcą Otwartej Sceny Wokalnej. Nasi słuchacze postawili na Oliwię

0

Mateusz  Pichal  to zwycięzca drugiej edycji Otwartej Sceny Wokalnej. Finał odbył się wczoraj (14 czerwca)  na pikniku miejskim.

Drugie miejsce jurorzy przyznali Kamilowi Szymańskiemu, a trzecie Natalii Nejman. Swojego faworyta w głosowaniu sms-owym wybrali również słuchacze Radia Oko. Ich zdaniem na zwycięstwo zasłużyła Oliwia Kordek.

Otwarta Scena Wokalna już po raz drugi dała szansę na prezentacje sceniczne mieszkańcom miasta i regionu. Do półfinału zakwalifikowało się 18 osób, spośród których komisja konkursowa wybrała 9 finalistów.

Mówi Milena Szewczyk, prezes Stowarzyszenia Muzyków i Artystów Gama, które jest organizatorem Festiwalu.  

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli prezydent Ostrołęki i przewodniczący Rady Miasta.

galeria

Miejsce na reklamę

Śmiertelny wypadek

0

Jedna osoba zginęła w wyniku zderzenia dwóch pojazdów, do którego doszło w niedzielę wieczorem na trasie Borowce-Grodzisk.

Według wstępnych ustaleń funkcjonariuszy kierujący renault 50-letni mieszkaniec gminy Troszyn, jadąc od Czerwina w kierunku Ostrołęki, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwny pas ruchu doprowadzając do zderzenia z audi, którym kierowała 20-latka. Mężczyzna poniósł śmierć na miejscu.

Policja wyjaśnia wszystkie okoliczności tego zdarzenia.

 

fot. kwp.radom.pl

Miejsce na reklamę