Strona główna Blog Strona 3151

Ambasador Peru odwiedził w Ostrołęce

0

Ambasador Peru Alberto Salas Barahona, który od niedawna urzęduje w Polsce odbył swoją pierwsza wizytę w naszym kraju do Ostrołęki. 20 sierpnia spotkał się m.in. z  przewodniczącym Rady Miasta Jerzym Grabowskim oraz wiceprezydentem Grzegorzem Płochą, a także przedstawicielami OCK i Galerii Ostrołęka.

Poinformował Wojciech Drobiński, rzecznik Urzędu Miasta.
Wystawa prezentowana jest na Placu Bema. Na spotkanie z ambasadorem ratusz zaprosił również autorkę prezentowanych fotografii.

 

Fot. www.ostroleka.pl

Miejsce na reklamę

Podpalacz zatrzymany

0

41-letni podpalacz trafił do policyjnego aresztu. Został zatrzymany przez policjantów podczas gaszenia pożaru lasu w Błędowie. Mężczyzna obserwował pracę strażaków.

Mówi st. asp. Sylwester Marczak z ostrołęckiej policji.

Dalsze postępowanie w sprawie prowadzą policjanci z Baranowa.

 

fot. kwp.radom.pl

Miejsce na reklamę

Konferencja promująca 'Program promocji zdrowia i profilaktyki chorób układu oddechowego w powiecie ostrołęckim’

0

W czwartek 20 sierpnia w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Ostrołęce odbyła się konferencja promująca 'Program promocji zdrowia i profilaktyki chorób układu oddechowego w powiecie ostrołęckim’.

O sytuacji zdrowotnej mieszkańców powiatu ostrołęckiego oraz szkodliwości palenia tytoniu mówili lekarze specjaliści. Jednym z prelegentów była dr n. med. Elżbieta Puścińska, z II Kliniki Chorób Płuc, Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Jeśli ktoś chce zerwać z nałogiem to warto szukać pomocy uważa dr Puścińska.

Konferencja finansowana była z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 oraz z budżetu państwa.

Miejsce na reklamę

Piłkarskie Przedszkola Legii w Przasnyszu

0

Od 5 września w Przasnyszu startują Piłkarskie Przedszkola Legii. Klub Piłkarski Legia Warszawa stale poszerza zakres swojego działania. To kolejny ośrodek otwarty poza Warszawą. Do tej pory zajęcia odbywają się także w Błoniu, Brwinowie, Nadarzynie oraz Ożarowie Mazowieckim.

Inicjatywa Legii Warszawa 'Piłkarskie Przedszkola Legii’ jest częścią ogólnopolskiego projektu 'Legia Soccer Schools’, którego celem jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród najmłodszych chłopców i dziewczynek, oraz promocję zasad efektywnego stylu życia w oparciu o zajęcia sportowe na najwyższym poziomie.

Projekt ten dotyczy dzieci od 3 do 7 roku życia. Podczas zajęć dzieci, będąc pod opieką trenera wkraczają w zaczarowany świat bajek i opowieści, w którym przeżywając przygody bawią się, rywalizują w duchu fair play oraz   grają w mini piłkę nożną. Dzięki odpowiedniej liczebności grup (do 15 os.) oraz bogatemu wyposażeniu placów treningowych, każde dziecko może liczyć na pełne wsparcie, zarówno pod kątem pomocy w czasie piłkarskich zadań, jak i rozwijania talentów, które drzemią w każdym młodym człowieku.

– Staranie wyselekcjonowana kadra trenerska to osoby, które na co dzień prowadzą zajęcia piłkarskie w najlepszym miejscu do rozwoju młodych talentów – Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa – mówi Mateusz Rozwadowski, koordynator Ośrodka w Przasnyszu. – Bazując na naszym doświadczeniu oraz programie zajęć stworzonym specjalnie dla najmłodszych, wspieramy chęć do ruchu młodych chłopców i dziewczynek i dajemy szansę na przeżycie niezapomnianych chwil. – By wzmocnić poczucie więzi między rodzicem, a jego pociechą w ramach zajęć będziemy zachęcać do udziału w zajęciach również opiekunów naszych małych adeptów piłki nożnej. Raz miesiącu zajęcia odbywają się przy czynnym udziale rodziców. Oprócz zajęć treningowych oferujemy wspólne wyjazdy na mecze Legii, gadżety, nagrody oraz cykliczne spotkania z zawodnikami pierwszego zespołu.  

Każde dziecko wyposażone jest w sprzęt treningowy firmy Adidas w barwach Legii Warszawa. Podczas treningu dzieci uczą się również podstawowych zwrotów w języku angielskim.  Zajęcia odbywać się będą raz w tygodniu w sobotę o godzinie 10:00 (pierwsza grupa), oraz 11:00 (druga grupa), w zależności od zainteresowania projektem. Treningi trwają ok. 50 minut i do końca października będą prowadzone na terenie OSiRu przy ul. Makowskiej 23. Na okres zimowy Przedszkola przeniosą się na halę sportową Szkoły Podstawowej nr 1, przy ulicy Żwirki i Wigury 4.

Do sprowadzenia Akademii Piłkarskiej Legii do Przasnysza przyczynił się Burmistrz Miasta Waldemar Trochimiuk oraz Dyrektor OSIR Krzysztof Szczepański. Legia Soccer Schools będzie ściśle współpracowała z Miejskim Klubem Sportowym Przasnysz, gdzie będą trafiać i łączyć treningi najstarsze dzieci. Oficjalna inauguracja zajęć odbędzie się 5 września przy udziale Władz Miasta, Akademii Legii oraz piłkarzy pierwszej drużyny.

Na stronie internetowej przasnysz.legiasoccerschools.pl, prowadzone są zapisy dzieci na zajęcia, tam można też uzyskać niezbędne informacje.

Miejsce na reklamę

Prawo budowlane – nowe wzory wniosków

0

Od 20 sierpnia obowiązują nowe wzory wniosków o pozwolenie na budowę oraz rozbiórkę. Zmienił się również wzór oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Nowe dokumenty można pobrać na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i Biuletynie Informacji Publicznej.

Aby pobrać nowe wzory wniosków pozwolenia na budowę należy na stronie BIP wejść w zakładkę 'Poradnik klienta’, a następnie w 'Karty informacyjne’. Podstawą prawną do wprowadzenia dokumentów jest rozporządzenie ministra infrastruktury z 24 lipca 2015 roku. Wnioski dotyczące spraw z zakresu budownictwa znaleźć można również na stronie internetowej urzędu.

Wydział Infrastruktury MUW zajmuje się m.in. zadaniami z zakresu administracji architektoniczno-budowlanej, zagospodarowania przestrzennego, mieszkalnictwa oraz komunikacji i transportu drogowego. Wojewoda mazowiecki jest organem II instancji w postępowaniach prowadzonych przez starostów, w I instancji (rozpatruje odwołania od ich decyzji).

Miejsce na reklamę

Przebudowa boiska treningowego do piłki nożnej na stadionie miejskim w Przasnyszu

0

Boisko treningowe do piłki nożnej na stadionie miejskim w Przasnyszu zostanie przebudowane. Umowę podpisał burmistrz Przasnysza.

Trawiaste boisko treningowe zamieni się na nowoczesny obiekt sportowy o wymiarach 110×70 m z polem gry o wymiarach 100×64 m. Boisko zyska nawierzchnię z trawy syntetycznej, system odwodnienia i ogrodzenie. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na listopad, a uzyskanie certyfikatu FIFA 2 STARS i wymaganych odbiorów na koniec grudnia 2015.

Łączna wartość robót to 2.292.847,99 zł. Miasto pozyskało na ten cel dofinansowanie w kwocie miliona złotych z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Wykonawcą inwestycji będzie firma Tamex Obiekty Sportowe S.A. z Warszawy. Umowę podpisali: Burmistrz Przasnysza Waldemar Trochimiuk, skarbnik Zofia Zatońska, wiceprezes zarządu firmy Tamex Robert Burzycki oraz koordynator regionu Marcin Sobalski.

fot. przasnysz.um.gov.pl

Miejsce na reklamę

’Dbam o oddech’ – spotkanie w Łysych

0

W niedzielę 23 sierpnia w Łysych odbędzie się kolejne spotkanie w ramach programu promocji zdrowia i profilaktyki chorób układu oddechowego 'Dbam o oddech’, organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Ostrołęce.

Bezpłatne badania oraz zajęcia o tematyce prozdrowotnej zaplanowano w godzinach 8 – 16. Wykonywane będą: spirometria, stężenie tlenku węgla w wydychanym powietrzu, poziom cholesterolu, cukru i trójglicerydów, pomiar ciśnienia krwi.

– mówi Aldona Kuciej, dyrektor Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Ostrołęce, koordynatorka projektu.

Starostwo organizuje również bezpłatny transport do miejsca badań.

Kolejne spotkanie zaplanowano 13 września w Baranowie.

Miejsce na reklamę

Drezyną przez Kurpie

0

Towarzystwo Dróg Żelaznych zaprasza 23 sierpnia do Jastrząbki na kolejny piknik pod nazwą 'Drezyną przez Kurpie”.

Poinformowała Anna Wiktorska, prezes Towarzystwa.
W programie imprezy również  konkursy zręcznościowe dla dzieci i dorosłych, konkurs wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz plastyczny pt. '100 lat linii nr 35′. Jak na piknik przystało uczestnicy zabawy będą mieli do dyspozycji stoiska gastronomiczne i handlowe. Współorganizatorem festynu jest Urząd Gminy w Baranowie.

Fot.www.tdzostroleka.cba.pl

Miejsce na reklamę

Wystawa prac Franciszka Starowieyskiego (1930 – 2009)

0

’PRZYJAŹNIE PARYSKIE 1683-1693′  to tytuł wystawy prac Franciszka Starowieyskiego, która w sierpniu będzie prezentowana w Galerii Ostrołęka. Ekspozycja zawiera dzieła polskiego plakacisty, grafika, malarza, rysownika i scenografa, pochodzące z paryskiej kolekcji A. i N. Avila. Oprócz rysunków można będzie podziwiać także wielkoformatowe obrazy olejne.

Wernisaż wystawy odbędzie się dzisiaj (20 sierpnia) o godzinie 19. Na spotkanie zapraszają Galeria Ostrołęka i Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie.

Franciszek Starowieyski urodził się 8 lipca 1930 roku w Bratkówce koło Krosna, zmarł 23 lutego 2009 w Warszawie. Podczas wojny, wraz z rodziną, przeprowadził się do Krakowa. W latach 1949-1952 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Wojciecha Weissa i Adama Marczyńskiego. Następnie studiował w ASP w Warszawie w pracowni Michała Byliny, gdzie w 1955 roku uzyskał dyplom. Wiele lat tworzył na przemian w pracowniach w Warszawie i w Paryżu.

Starowieyski był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej, wykładowcą Berliner Hochschule der Kunste i Europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie. Był bohaterem filmu Andrzeja Papuzińskiego 'Bykowi chwała’, zagrał też w filmach Andrzeja Wajdy (’Danton’) i Krzysztofa Zanussiego (’Struktura kryształu’).

Uczestniczył w ponad 200 wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Kanadzie, Szwajcarii, USA, we Włoszech. Był pierwszym Polakiem, któremu zorganizowano indywidualną wystawę w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (1985). Zrealizował ponad 20 spektakli teatru rysowania w różnych miejscach świata. Za najbardziej udane uważał teatry w Wenecji, Paryżu, Spoleto, Sewilli i Chicago. Przygotował inscenizacje teatralne m.in. do 'Ubu króla’ dla Teatru Wielkiego w Łodzi.

Był laureatem wielu nagród, m.in. Grand Prix na Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paulo (1973), Grand Prix za plakat filmowy na festiwalu w Cannes (1974), Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu w Paryżu (1975), Annual Key Award gazety 'Hollywood Reporter’ (1975/6), Nagrody na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie i na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago (1979/82). W 1994 roku artysta otrzymał Nagrodę 'Złotej Maski’ za scenografię do 'Króla Ubu’ Krzysztofa Pendereckiego w Teatrze Wielkim w Łodzi, a w 2004 Nagrodę Ministra Kultury w dziedzinie sztuk plastycznych.

Miejsce na reklamę

Zapraszamy na koncert Joanny Kucharczyk

0

Zmiany w repertuarze ArtCzwartku. Dzisiaj (20 sierpnia) pod wierzbą na Placu Bema zamiast zespołu PS. Soul wystąpi Joanna Kucharczyk. Podczas koncertu usłyszymy piosenki z albumu 'More’ (nagranego przez Joanna Kucharczyk Quartet) oraz autorstwa Jeremiego Przybory i Agnieszki Osieckiej.

Artystce towarzyszyć będzie Nikola Kołodziejczyk – pianista jazzowy, kompozytor, aranżer i dyrygent pochodzący z Krakowa. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.

Miejsce na reklamę