Strona główna Blog Strona 3130

Nowy Pomnik dla 5 Pułku Ułanów Zasławskich – święto 2015

0

Uroczystości ku pamięci 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce oraz poświęcenie nowego pomnika dedykowanego ich bohaterskiej walce odbyły się w niedzielę, 20 września. Rozpoczęła je Msza Święta w kościele pw. św. Wojciecha.

Podkreślał Janusz Kotowski, prezydent Ostrołęki.

Pod pomnikiem przy ul. I Armii Wojska Polskiego 42. wręczono odznaczenia i mianowania wojskowe,  uczniowie pierwszych klas o profilu wojskowym z ZSZ nr 2 złożyli uroczyste ślubowanie. Odbył się Apel Pamięci oraz wmurowanie aktu erekcyjnego i ziemi z pól bitewnych.

Mówi Wiesława Gałka, prezes Stowarzyszenia Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce.

W obchodach uczestniczył Czesław Mroczek, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Po części oficjalnej w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2, który była współorganizatorem uroczystości odbyło się tzw. Spotkanie Czterech Pokoleń Polaków.

galeria

Miejsce na reklamę

Dwóch podejrzanych o włamanie w areszcie

0

Policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców powiatu ostrołęckiego podejrzanych o usiłowanie włamania do jednego z domów w Laskowcu. Obydwaj trafili do aresztu.

Według wstępnych ustaleń policji sprawcy usiłowali dostać się do budynku poprzez wybicie szyby. Gdy uruchomił się alarm uciekli. Szybko zostali zatrzymani przez mundurowych. To mieszkańcy gminy Rzekuń. Usłyszeli zarzuty.

Dalsze postępowanie w sprawie prowadzą policjanci ostrołęckiego wydziału dw. z przestępczością przeciwko mieniu.

Miejsce na reklamę

Trzy wypadki – osiem osób rannych

0

Osiem osób rannych to bilans trzech wypadków drogowych, do których doszło wczoraj na drogach powiatu ostrołęckiego.

Na trasie krajowej 53 przyczepka podpięta pod mercedesa (bus) załadowana rusztowaniami zerwała się i zjechała na przeciwległy pas ruchu wprost pod nadjeżdżającego z naprzeciwka opla. Do szpitala zabrano dwie osoby z samochodu osobowego. Kierujący busem, 25-letni mieszkaniec powiatu ostrołęckiego oraz kierujący oplem, mieszkaniec powiatu szczycieńskiego byli trzeźwi.

Kolejny wypadek zdarzył się na trasie wojewódzkiej 645.

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło na drodze brukowej w Szczawinie. Do szpitala trafił 47-letni mężczyzna.

Poinformował st. asp. Sylwester Marczak, oficer prasowy ostrołęckiej policji.

Miejsce na reklamę

Hala sportowa jak nowa

0

Uroczyste otwarcie hali sportowej przy ulicy Partyzantów w Ostrołęce odbyło się dzisiaj (18 września). Nowy obiekt posłuży uczniom, będzie również wykorzystywany na zajęcia sekcji i klubów sportowych.

Inwestycja została zrealizowana przy wsparciu  finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki, które na ten cel przeznaczyło ponad 640 tys. zł. Jej całkowity koszt wyniósł 1,4 mln złotych.

Podkreśla prezydent miasta Janusz Kotowski.
Poza sportowcami, również kibice mogą czuć się usatysfakcjonowani, cały obiekt został odnowiony, a na trybunach, zarówno wewnątrz hali, jak i na boisku znajdującym się w jej sąsiedztwie zamontowano nowe siedziska.

Uroczystość otwarcia uatrakcyjniły występy grupy DE-EM z OCK i cheerleaderek z II LO, pokaz karate, mecz  bubble soccera z udziałem drużyn Prezydenta Miasta i Przewodniczącego Rady Miasta. Po południu został rozegrany turniej szkolny oraz turniej siatkówki.

galeria

Miejsce na reklamę

Wypadek na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Bogusławskiego

0

Uwaga kierowcy! Na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Bogusławskiego w Ostrołęce doszło do wypadku.

Poinformował st. asp. Sylwester Marczak.

Miejsce na reklamę

Spotkanie z historią w Muzeum Żołnierzy Wyklętych

0

15 września w Muzeum Żołnierzy Wyklętych (w organizacji) została otwarta wystawa fotografii dokumentalnej z lat 1939 – 1945 autorstwa Jerzego Tomaszewskiego i Elżbiety Berus Tomaszewskiej.

Podczas spotkania został zaprezentowany drugi mural z 15, jakie mają ozdobić mury po byłym areszcie. Autorami prac są ostrołęccy artyści Radosław Jastrzębski i Mateusz Wróblewski.

Jak zauważył Jacek Karczewski, pełniący obowiązki dyrektora Muzeum, tego typu spotkania wskazują na potrzebę utworzenia w Ostrołęce miejsca pamięci Żołnierzy Wyklętych.  

Wystawę i murale można oglądać do końca października w godzinach od godz. 9 do 15.

Miejsce na reklamę

Apolonia Nowak w 'Alei Gwiozd Łowickich”

0

Apolonia Nowak, kurpiowska twórczyni ludowa trafiła do 'Alei Gwiozd Łowickich’. Tablica upamiętniająca została odsłonięta przy Pl. Stary Rynek w Łowiczu. Apolonia Nowak jest pierwszą uhonorowaną twórczynią ludową spoza regionu łowickiego.
’Aleję Gwiozd Łowickich” tworzą wmurowane w bruk tablice wykonane ze szkła hartowanego z wycinankami łowickimi tzw. 'gwiozdami”. Opatrzone są one nazwiskami osób zasłużonych dla Łowicza i ziemi łowickiej oraz innych regionów etnograficznych w Polsce. 'Gwiozda Łowicko’ przyznawana jest co roku w dwóch kategoriach – twórczość ludowa oraz upowszechnianie i ochrona dóbr kultury ludowej. 'Aleja Gwiozd Łowickich’ powstała w 2011 roku i jest jedyną w Polsce poświęconą twórcom ludowym i propagatorom dziedzictwa kulturowego.

Twórczyni ludowa z Kadzidła osobiście odsłoniła dedykowaną jej tablicę. Wystąpiła z mini koncertem w sali barokowej łowickiego muzeum, najpiękniejszych kurpiowskich pieśni ludowych przy akompaniamencie harmonisty Edwarda Koziatka.

Dotychczas w alei zamieszczono 14 'gwiozd”.

fot. powiatostrolecki.pl

Miejsce na reklamę

Trzy miesiące aresztu dla włamywacza

0

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Ostrołęce, 52-letni mieszkaniec Lublina zatrzymany przez policjantów za kradzież z włamaniem trafił do aresztu. Wniosek o tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące poparł ostrołęcki sąd.

Poinformował st.asp. Sylwester Marczak.

 

fot. kwp.radom.pl

Miejsce na reklamę

Czarodziej Artur Mucha’

0

„Czarodziej Artur Mucha” to tytuł kolejnej książki autorstwa Stanisława Kałuckiego. Powieść adresowana jest do starszych dzieci i młodzieży.

Miejsce na reklamę

Zatrzymany za serię kradzieży sklepowych

0

Policjanci zatrzymali 33-latka podejrzanego o serię kradzieży, m.in. artykułów chemicznych i spożywczych. Trafił do policyjnego aresztu.

Od kilku dni funkcjonariusze ostrołęckiej komendy poszukiwali złodzieja. Mężczyzna podejrzewany był o kilkadziesiąt kradzieży w sklepach na terenie miasta. Tylko w jednym z nich ukradł produkty o wartości 470 zł.

Postępowanie w sprawie prowadzą policjanci ostrołęckiego wydziału dw. z przestępczością przeciwko mieniu.

Miejsce na reklamę