Strona główna Blog Strona 3131

W niedzielę Święto 5 Pułku Ułanów Zasławskich

0

Święto 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce odbędzie się w dniu 20 września ( niedziela). Uroczystości o godzinie 10.30 tradycyjnie rozpocznie Msza Święta w intencji poległych i zamordowanych żołnierzy, a następnie pod pomnikiem przy ul. I AWP 42 odbędzie się część patriotyczna spotkania. Mówi Wiesława Gałka, prezes Stowarzyszenia Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce.

Po Apelu Pamięci z ceremoniałem wojskowym, złożeniu wieńców i kwiatów, wręczeniu odznaczeń i mianowań wojskowych oraz odznak 5 Pułku Ułanów, uczestnicy spotkania przejdą do Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2, gdzie odbędzie się tzw. spotkanie 'czterech pokoleń Polaków”.

Na uroczystości zapraszają Prezydent Miasta Ostrołęki, Stowarzyszenie Krajowe Koło Weteranów, Ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich W Ostrołęce, Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI: 20 września 2015 r.

godz. 10.30 – Msza św. w intencji poległych i zmarłych żołnierzy 5 Pułku Ułanów oraz uczestników uroczystości w kościele pogarnizonowym p.w. św. Wojciecha w Ostrołęce przy ul. I AWP 44, – Przemarsz pod pomnik, ul. I AWP 42. godz.11.40 – Uroczystości patriotyczne przed nowym pomnikiem przy ul. I AWP 42: – powitanie uczestników uroczystości,- meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości, – wmurowanie : aktu erekcyjnego przebudowy pomnika ziemi z pola walki pod Zasławiem, ziemi z Cmentarza w Katyniu i ziemi z 'Łączki”Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie- przemówienia /patroni/, – wręczenie odznaczeń i mianowań wojskowych oraz odznak 5 Pułku Ułanów,- ślubowanie uczniów klas I o profilu wojskowym ZSZ Nr 2 w Ostrołęce,- Apel Pamięci z ceremoniałem wojskowym, – składanie wieńców i kwiatów przy pomniku, – defilada uczestników uroczystości ul. I AWP na tereny ZSZ Nr 2 w Ostrołęce, przy ul. Batalionu Czwartaków gdzie kontynuowana będzie dalszaczęść uroczystości,godz.13.10 – Spotkanie 'Czterech Pokoleń Polaków’: – spotkanie weteranów i ich rodzin z uczestnikami uroczystości, – pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Garnizonu Siedlce,- pokazy jazdy kawaleryjskiej – przejażdżki konne dla dzieci, – zwiedzanie wystaw: ekspozycja Izby Tradycji 5 Pułku Ułanów Zasławskich, wystawa militariów kolekcjonerów zbiorów prywatnych z Ostrołęki,Łomży i Pułtuska oraz wystawa twórczości regionalnej artystów z Kurpi Białych i Zielonych, – prezentacja wydawnictw regionalnych i historycznych OTN,TPO – Ostrołęka, i TP9 PSK w Grajewie,- stoisko 'Wojsko Polskie’- przygotowane przez WKU Ostrołęka,- wojskowa grochówka. Imprezy towarzyszące:
-19.09.2015 – XVI. Młodzieżowy Rajd Rowerowy’ Miejscami Pamięci 5 Pułku Ułanów, na trasie miejsc bitew i grobów poległych żołnierzy w bitwie pod Ostrołęką w 1831 r. i 1939-45/, zorganizowany w ramach współpracy / przez Kurpiowską Organizacje Turystyczną w Ostrołęce i ZSZ Nr 2 w Ostrołęce, Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki i Rekreacji w Ostrołęce. – 25.09.2015 -Turniej Gier Zespołowych – jednostki wojskowe i służby mundurowe i uczniowie klas wojskowych (organizator: ZSZ Nr 2 w Ostrołęce we współpracy ze Stowarzyszeniem)Uroczystości Honorowym Patronatem objęli:
Bp Ks. dr Janusz Stepnowski – Biskup Diecezji Łomżyńskiej Czesław Mroczek – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego Stanisław Kubeł – Starosta Powiatu Ostrołęckiego Janusz Kotowski – Prezydent Miasta Ostrołęki Uroczystości wspierają: Ministerstwo Obrony Narodowej i Miasto Ostrołęka.

Miejsce na reklamę

Sobota na sportowo

0

Ostrołęcka Spółdzielnia Mieszkaniowa oraz Rada Osiedla Śródmieście zapraszają jutro (19  września) na imprezę sportowo-rekreacyjną dla najmłodszych mieszkańców tej części miasta.  Uczestnicy spotkania będą mogli skorzystać z wielu atrakcji w tym tych, promujących aktywność fizyczną, przewidziano również konkurs z nagrodami i słodki poczęstunek. Czas dzieciom urozmaicą wolontariusze z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Impreza rozpocznie się o godzinie 11 na boisku osiedlowym przy ul. Goworowskiej 20

Miejsce na reklamę

Zatrzymana za kradzież

0

Zarzut kradzieży dwóch rowerów i telewizora usłyszała 35-letnia ostrołęczanka. Policjanci odzyskali skradzione przedmioty.

Rowery o łącznej wartości 1 700 złotych zostały skradzione na początku września z jednego z garaży w centrum Ostrołęki. Kobieta podejrzana jest również o kradzież 40 calowego telewizora.  Łączną wartość strat oszacowano na ponad 2000 złotych. Kobieta usłyszała zarzuty.

 

fot. kwp.radom.pl

Miejsce na reklamę

Znęcał się nad rodzicami

0

28-latek znęcał się nad rodzicami. Usłyszał zarzuty. Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce zastosowała wobec niego środek zapobiegawczy w postaci nakazu opuszczenia lokalu mieszkalnego na 3 miesiące i dozór policyjny.

Poinformował st. asp. Sylwester Marczak, oficer prasowy ostrołęckiej policji.

Miejsce na reklamę

Gość Radia Oko – Wiesława Gałka

0

20 września w Ostrołęce odbędzie się Święto 5 Pułku Ułanów Zasławskich. O obchodach na 88,5 FM mówiła Wiesława Gałka, prezes Stowarzyszenia Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce.

Miejsce na reklamę

Ostrowscy kryminalni zlikwidowali dwie plantacje konopi indyjskich

0

Dwie plantacje konopi indyjskich zlikwidowali ostrowscy kryminalni. Sadzonki rosły na terenie posesji mieszkańca gminy Wąsewo.

Kryminalni w wyniku wcześniejszych ustaleń przeszukali posesję należącą do 28-latka. Natrafili na rosnące pod folią sadzonki konopi indyjskiej. Funkcjonariusze zabezpieczyli 101 sadzonek w wysokości od kilku centymetrów do nawet 2 metrów. Po wysuszeniu 28-latek mógł przygotować nawet kilka tysięcy 'działek’. Na poczet kary i grzywny zabezpieczono jego samochód. Odpowie z art 63 ust. 3 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii za uprawę mogącą dostarczyć w znacznej ilości ziele konopi innych niż włókniste za co grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

fot. kwp.radom.pl

Miejsce na reklamę

Biegi przełajowe pod nazwą '3P – Przełajem Przez Przystań”

0

W niedzielę 13 września w Przystani odbyły się biegi przełajowe pod nazwą '3P – Przełajem Przez Przystań”. Wystartowała w nich piątka zawodniczek UKS 7 Ostrołęka.

W biegu na 600m dla dziewcząt z klas V i VI szkół podstawowych wygrała Beata Żebrowska (03), a na dystansie 1000m, gdzie biegały dziewczęta z gimnazjum zwyciężyła Katarzyna Zalewska (02), drugie miejsce zajęła Kinga Szczęsnowicz (02), 4 była Marlena Kur (02), a 5 Aleksandra Szczęsna (01).

Zawodniczki są uczennicami Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Olszewie-Borkach.

[Na zdjęciu Katarzyna Zalewska i Beata Żebrowska]

Miejsce na reklamę

Trwa Inqbator 2015

0

Artystyczne motywy zapanowały wczoraj (17 września) na starym mieście. Barwny korowód z udziałem aktorów przeszedł z Placu Bema pod scenę przy Kupcu gdzie oficjalnie zainaugurowano szóstą edycję Festiwalu Teatralnego Inqbator.

Największa impreza teatralna w mieście zgromadziła wielu sympatyków teatru, a ulice Ostrołęki  zamieniły się w wielką scenę. Jako pierwsi zaprezentowali się artyści Ostrołęckiej Sceny Autorskiej, tuż po nich w sali widowiskowej OCK Teatr KTO. Zwieńczeniem pierwszego dnia festiwalu był ognisty spektakl Teatru A3 wystawiony na parkingu przy ul. Inwalidów Wojennych

Podkreśla wiceprezydent miasta Grzegorz Płocha.
Dziś i jutro kolejne działania artystyczne. Przez te dwa dni wystąpią m.in. Teatr Formy, Teatr A3, Teatr Akt, Fundacja Sztuka Ciała, Mateusz Wójcik oraz Celia Chauviere z Francji.

galeria

InQbator – 18 września (piątek)
10 – Ważne sprawy – Fundacja Sztuka Ciała (sala kameralna OCK)
17.30 – Dziewczynko w końcu dorośniesz – Célia Chauviere (Francja). Fundacja 'Ciało mówi, że…’ (sala kameralna OCK)
18.30 – Zmysły – Teatr A3 spektakl/parada (parking OCK)
19.30 – InQbator 2014 wernisaż wystawy fotograficznej (hall OCK)
20. – Usłyszeć taniec (sala widowiskowa OCK)
21.30 – Mistrz i Małgorzata – Teatr Formy (parking OCK)

Miejsce na reklamę

Ostrołęczanie uczcili pamięć ofiar II Wojny Światowej

0

W 76 rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę pod pomnikiem ofiar terroru komunistycznego na skwerze im. śp Lecha Kaczyńskiego złożono wiązanki kwiatów. W uroczystości wzięli udział poseł Arkadiusz Czartoryski i senator Robert Mamątow, prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski wraz z zastępcami  i przedstawicielami Rady Miasta, Starosta Stanisław Kubeł i wicestarosta Krzysztof Parzychowski oraz przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich i instytucji miejskich, duchowieństwo i poczty sztandarowe szkół i stowarzyszeń.

Podkreśla Poseł Arkadiusz Czartoryski.
Po części oficjalnej w kościele pod wezwaniem Św. Antoniego Padewskiego odprawiona została uroczysta msza św. w intencji ofiar II Wojny Światowej.

galeria

Miejsce na reklamę

Preludium Festiwalowe – biblioteka zaprasza

0

Przed nami VI Festiwal Literacki im. Edwarda Kupiszewskiego. Miejska Biblioteka Publiczna  w Ostrołęce już dziś (17 września) zaprasza na  warsztaty czytelnicze i lekcje literackie w Klubie przy Studziennej.  W spotkaniach dla dzieci  udział wezmą Joanna Brodowska, Alfred Sierzputowski i Karol Samsel.

18 września o godzinie 13 zaplanowano projekcję filmu o Mieczysławie Czychowskim pt.’Komu Skrzypce, Komu Futerał”. O godzinie 17 ostry dyżur literacki poprowadzą Żaneta Mikulska i Janusz W. Mikulski.

Z pewnością ciekawym akcentem będą zaplanowane na 21 września wspomnienia Teresy Kupiszewskiej, Tadeusza F. Machowskiego i Stanisława Kałuckiego dotyczące Edwarda Kupiszewskiego i literatów z Grupy Narew.
Preludium Festiwalowe zakończy wtorkowy panel dyskusyjny 'Wokół powieści Edwarda Kupiszewskiego Koniak dla Anioła Stróża”. Szczegółowy program na naszej stronie internetowej.

PROGRAM

17 września
9.30 Spotkanie edukacyjne dla dzieci – Joanna Brodowska     
10.30 Spotkanie edukacyjne dla dzieci – Joanna Brodowska     
13.00 Lekcja literacka z Alfredem Sierzputowskim    prowadzi Teresa Kupiszewska    

18 września    
10.00    Spotkanie edukacyjne dla dzieci – Joanna Brodowska     
11.00 Spotkanie edukacyjne dla przedszkolaków – Dr Karol Samsel    
13.00 – PROJEKCJA FILMU 'KOMU SKRZYPCE, KOMU FUTERAŁ” o Mieczysławie Czychowskim – Słowo wstępne Karol Samsel, po filmie wspomnienia przyjaciół     
17.00 –  18.00 Ostry Dyżur Literacki- Żaneta Mikulska, Janusz W. Mikulski     

21 września
9.30    Lekcja literacka dla młodzieży – Dr Karol Samsel  11.00 Lekcja literacka 'Wspomnienia o Edwardzie Kupiszewskim i literatach z Grupy Narew – Teresa Kupiszewska, Tadeusz F. Machnowski, Stanisław Kałucki    

22 września
9.30 Prelekcja multimedialna dla młodzieży pt.  'Gdzie są chłopcy z tamtych lat” Anna Nosek, Ryszard Makowski    
11.00 Lekcja literacka O polskiej literaturze fantasy Jarosław Prusiński – autor książki 'Szary mag”     
15.30 -19.00 Panel dyskusyjny 'Wokół powieści Edwarda Kupiszewskiego Koniak dla Anioła Stróża” Dyskusję prowadzą: dr Karol Samsel, mgr Aleksandra Chojnowska (wnuczka pisarza),  dr Dorota Czyż

Miejsce na reklamę