Strona główna Blog Strona 3109

318 mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej poznało wiek swojego serca

0

W mobilnym centrum badań kampanii 'Ciśnienie na Życie”, które w ostatnich dniach odwiedziło Ostrów Mazowiecką, przebadało się 318 osób. Każdy, kto odwiedził bus kampanii, mógł bezpłatnie zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, poziom cholesterolu oraz zbadać wiek swojego serca za pomocą innowacyjnej aplikacji. Okazuje się, że wiek serca 70% przebadanych osób jest średnio wyższy o 17 lat od wieku metrykalnego.

15 i 16 października mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej mieli okazję sprawdzić, czy problem nadciśnienia dotyczy także ich. Na wszystkich chętnych w specjalnie przystosowanym mobilnym centrum badań kampanii 'Ciśnienie na Życie” czekał wykwalifikowany personel medyczny, który przeprowadzał badania oraz udzielał fachowych porad z zakresu profilaktyki schorzeń układu krążenia. Dodatkowo pacjenci z nieprawidłowymi wynikami zostali zaproszeni na wizytę lekarską, która ma być początkiem pracy nad poprawą stanu ich zdrowia. U osób zdrowych prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego powinna mieścić się w przedziale pomiędzy 120/80 – 139/89 milimetrów słupa rtęci (mm/Hg), natomiast stężenie cholesterolu całkowitego we krwi nie powinno przekraczać 190 mg/dl.

Dzięki specjalnie przygotowanej aplikacji mieszkańcy mogli sprawdzić również, ile lat mają ich serca. Okazało się, że wiek serca u przebadanych mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej jest średnio, o 17 lat wyższy od wieku metrykalnego. Na szczęście wiek serca można obniżyć – systematyczne badania profilaktyczne oraz zdrowy, aktywny tryb życia, to najskuteczniejsze formy walki ze schorzeniami układu krążenia.

Chcąc upowszechnić i utrwalić ten trend wśród populacji, w ramach kampanii 'Ciśnienie na Życie” powstają Centra Obniżania Wieku Serca, w których będzie można uzyskać porady na temat poprawy kondycji swojego serca oraz otrzymać materiały informacyjne przygotowane przez ekspertów kampanii. Dodatkowo każda osoba, która skorzysta z porad lekarzy Centrum Obniżania Wieku Serca może wziąć udział w konkursie 'Najmłodsze Serce”. Wystarczy przesłać kupon konkursowy dostępny w busie 'Ciśnienia na Życie” uzupełniony pieczątkami od lekarza potwierdzającymi regularne wizyty kontrolne oraz odpowiedzieć na pytanie 'W jaki sposób staram się obniżyć wiek mojego serca?”. Na uczestników konkursu czekają atrakcyjne nagrody.

Więcej informacji na temat kampanii 'Ciśnienie na Życie” znajduje się na stronie www.cisnienienazycie.pl

Fot. Biuro Prasowe Kampanii

Miejsce na reklamę

Jesienne Biegi Przełajowe

0

W sobotę 17 października już po raz 16 odbyły się w Lelisie Jesienne Biegi Przełajowe o puchar  Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Starosty Powiatu Ostrołęckiego pod patronatem Wójta Gminy Lelis. Wzięła w nich udział 9 osobowa grupa zawodników UKS Siódemka Ostrołęka, którzy wywalczyli 2 zwycięstwa i 4 miejsca na podium.

Zwycięstwa odnieśli: Adam Piątkowski (00) w biegu na 1000m dla chłopców z gimnazjów oraz Daniel Gadomski (98) w kategorii 'open” mężczyzn na dystansie 3000m.
Srebrne medale zdobyli: Nikola Krukowska (05) w biegu na 500m dla dziewcząt z klas IV szkół podstawowych oraz Dorota Śnietka (99) w kategorii 'open” kobiet na dystansie 3000m.
Z zawodów z medalami brązowymi wrócili: Kinga Szczęsnowicz (01) – trzecia w biegu dla dziewcząt z gimnazjów na dystansie 1000m oraz Jakub Cichocki (01) – trzeci w biegu na 1000m dla chłopców z gimnazjów.

Pozostałe miejsca zawodników UKS 7 Ostrołęka:
Marlena Kur (02) – 7 miejsce w biegu dziewcząt z gimnazjów na dystansie 1000m,
Oliwia Krukowska (05) – 14 miejsce w biegu dziewcząt z klas IV szkół podstawowych na 500m,
Aleksandra Kuklińska (05) – 17 miejsce w biegu dziewcząt z klas IV szkół podstawowych na 500m.

Miejsce na reklamę

Ostrołęcki Dzień Walki z Ubóstwem

0

Po raz kolejny w Ostrołęce obchodzono Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Inicjatywa poświęcona jest najuboższym jako wyraz hołdu dla ofiar nędzy na całym świecie, znak solidarności i braterstwa z najuboższymi oraz zaangażowania się w poszanowanie i przestrzeganie Praw Człowieka.

Mówił prezydent Janusz Kotowski.

Na placu przy Kupcu tradycyjnie spotkali się samorządowcy, wolontariusze, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, działacze stowarzyszeń i organizacji społecznych, podopieczni świetlic socjalnych i domów opieki. Przybyłych mieszkańców częstowano ciepłą herbatą i zupą. Spotkanie urozmaiciły występy artystyczne oraz wystawa rękodzieła. Można było też zapoznać się z ofertą pomocową jednostek działających na terenie  miasta, które zajmują się wsparciem potrzebujących. Podczas festynu przeprowadzono kwestę na rzecz ośrodka MONARU w Lipiance.

Fot. www.ostroleka.pl

Miejsce na reklamę

Galeria Bezdomna w ostrołęckim Kasynie

0

14 osób zaprezentowało swoje prace podczas Galerii Bezdomnej organizowanej w ramach Ostrołęckiego Festiwalu Fotografii. Wernisaż wystawy odbył się w sobotę w  tzw. Kasynie przy ul Bogusławskiego. Ekspozycję można było oglądać przez weekend.

Fotografie prezentowane w tym roku to przede wszystkim pejzaż i portret.

Poinformował Zenon Kowalczyk, kierownik Galerii Ostrołęka.

Galeria Bezdomna to ogólnopolski projekt, pomysł prezentacji fotograficznych w pustostanach, opuszczonych fabrykach, pomieszczeniach przeznaczonych do remontu, udostępnianych za darmo na kilka dni, tygodni. Wystawa odbywa się bez preselekcji i bez narzucania tematu czy kształtu prezentacji, a każdy z twórców w dniu prezentacji sam znajduje sobie w pomieszczeniu interesujący go kawałek przestrzeni, sam wiesza zdjęcia i aranżuje pokaz, sam też zaprasza gości i organizuje wernisażowy poczęstunek. Jej twórcami są Tomasz Sikora i Andrzej Świetlik.

galeria

Miejsce na reklamę

Rodzinnie na warsztatach w Lokatorze

0

Dzieci, rodzice, dziadkowie – pokoleniowa zabawa miała miejsce w niedzielę (18 października) w Klubie Lokator. Na pierwsze w tym sezonie warsztaty wykonywania ozdób świątecznych, kartek, bombek karczochowych i dekoracji z bibuły zaprosiła Ostrołęcka Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Warsztaty świąteczne z udziałem twórców ludowych z miasta to już tradycja. Jak podkreślają organizatorzy, w każdej edycji bierze udział kilkadziesiąt osób. Kolejne odbędą się 22 listopada.

galeria

Miejsce na reklamę

Marszałek M. Kidawa-Błońska pochlebnie o M. Popielarzu

0

Mariusz Popielarz startujący w nadchodzących wyborach do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej w ramach swojej kampanii spotkał się wczoraj z mieszkańcami Kadzidła i Ostrołęki. Jego działania wsparła obecna marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Mariusz Popielarz przedstawił wizję Polski rządzącej przez PO oraz priorytety swojej pracy.

Politykom towarzyszyła również kandydująca Jolanta Hibner.

galeria

Miejsce na reklamę

PRZEDSEZONOWY SPRAWDZIAN

0

11 października ostrołęccy siatkarze udali się do Grodziska Mazowieckiego na przedsezonowy sprawdzian. W turnieju uczestniczyło osiem drużyn.

Mecze rozgrywane były do dwóch wygranych. W przypadku remisu, spotkanie rozstrzygał trzeci set, rozgrywany do 15 punktów. Pierwszym naszym przeciwnikiem była drużyna UKS Ósemka Pruszków. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:0 dla nas. W drugim meczu podejmowaliśmy UKS Powsinek Wilanów, który pokonał naszych siatkarzy 2:0. Każdy set kończył się dla nich dwupunktową przewagą. W trzecim starciu podejmowaliśmy ubiegłorocznego pretendenta do awansu- KKS Kozienice. Mecz zakończył się wynikiem 2:0 dla Kozienic i był odzwierciedleniem spotkania z UKS Powsinek Wilanów. Ostatnie spotkanie rozegraliśmy z UKS Sparta Grodzisk Mazowiecki, któremu ulegliśmy 2:1.

Finał należał do zespołu z Kozienic. W drodze po zwycięstwo pokonał KS Lesan Halinów. Trzecie miejsce zajęła drużyna ze Skaryszewa. Nagrodę dla najlepszego zawodnika zdobył Janusz Rdułtowski (KKS Kozienice).

Wszystkie spotkania rozgrywane były na dobrym poziomie. Pomimo braku kilku zawodników, nasza drużyna odnotowała dobry występ, nie ustrzegając się jednak wielu błędów. Przedsezonowe spotkanie było istotne, ponieważ mogliśmy sprawdzić swoje siły i możliwości. Patrząc pod kątem szkoleniowym, rozegranie wielu spotkań przed sezonem jest dobrą alternatywą do zgrania się i nabrania pewności, co w przyszłości przełoży się na wyniki.

Więcej na temat drużyny przeczytasz na: www.volley.ostroleka.pl

Miejsce na reklamę

Jesień na sportowo w Łomży

0

Prezydenci Łomży Mariusz Chrzanowski oraz Ostrołęki Janusz Kotowski zapraszają na festyn rodzinny 'Jesień na sportowo”, który odbędzie się 18 października w godzinach 14.00 – 17.00 na Stadionie Miejskim przy ul. Zjazd w Łomży. Punktem kulminacyjnym tego wydarzenia będzie mecz piłkarski pomiędzy Samorządami Łomży i Ostrołęki, który zostanie rozegrany o godzinie 15.

Oprócz rywalizacji sportowej organizatorzy przewidzieli wiele innych atrakcji. Impreza rozpocznie się koncertem popularnego łomżyńskiego wykonawcy 'Wiszu” – występ o godzinie 14. Przed meczem pokazową rozgrzewkę dla wszystkich chętnych na płycie boiska przeprowadzą zawodnicy Łomżyńskiego Klubu Sportowego 1926, a w przerwie meczu będzie można stanąć do rywalizacji w konkursie rzutów karnych z bramkarzem ŁKS-u 1926 Piotrem Lipką oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze sportowcami. Dla wszystkich uczestników czekają oczywiście drobne upominki.

Po meczu samorządowców przed publicznością zaprezentują się dzieci z Zumba Kids. Po pokazie tanecznym na scenie zlokalizowanej przy płycie boiska odbędzie się natomiast koncert łomżyńskiego zespołu 'MadBee”. Wstęp na festyn jest bezpłatny. Organizatorzy przewidzieli też kącik zabaw dla dzieci oraz wiele atrakcji dla najmłodszych, a MPK uruchomi tego dnia specjalną bezpłatną linię autobusową na czas trwania imprezy.

Szczegółowy plan festynu 'Jesień na sportowo”:

14.00 – 14.35 – koncert 'Wiszu”
14.35 – 14.50 – rozgrzewka dla najmłodszych prowadzona przez zawodników ŁKS 1926 Łomża oraz pamiątkowe zdjęcia z piłkarzami
15.00 – 16.10 – Mecz Samorząd Łomży – Samorząd Ostrołęki, w przerwie konkurs rzutów karnych z upominkami dla uczestników
16.10 – 16.15 – pokaz tańca grupy Zumba Kids Diany Iwanowicz z BKStep Łomża
16.20 – 17.00 – Koncert Zespołu 'Madbee”
17.00 – Wręczenie nagród i dyplomów

Miejsce na reklamę

Rada Seniorów zaprasza na dyżury

0

Ostrołęcka Rada Seniorów ustaliła harmonogram dyżurów.

Przedstawiciele będą do dyspozycji osób starszych potrzebujących pomocy lub wsparcia w każdy pierwszy piątek miesiąca w godz. 14.00-16.00 w Urzędzie Miasta, pokój 105 na I piętrze w budynku głównym UM przy Placu Bema 1 (pokój radnych).

Najbliższy dyżur odbędzie się 6 listopada.

fot. ostroleka.pl

Miejsce na reklamę

Debata społeczna w Łysych

0

Już dziś debata społeczna 'Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa’ w Łysych.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.30 w hali sportowej przy Zespole Szkół Powiatowych (ul. Krupki 20).

Na debatę zaprasza podkom. Sylwester Marczak z ostrołęckiej policji.

Miejsce na reklamę