Kolejne odbierane samorządom kompetencje, finanse jednostek samorządu terytorialnego, a także wdrażanie funduszy europejskich to główne tematy zakończonego Konwentu Marszałków Województw. Obrady odbywały się w Zakopanem.
– Nie możemy być obojętni na coraz powszechniejsze próby odbierania samorządom regionalnym przez stronę rządową kompetencji. Dlatego wspólnie z marszałkami pozostałych województw podjęliśmy szereg ważnych stanowisk wyrażających nasz głęboki sprzeciw wobec takiej polityki – podkreśla marszałek Adam Struzik.
Marszałkowie w stanowisku przyjętym z okazji 18 rocznicy funkcjonowania samorządu regionalnego podkreślają, że '…zagwarantowana przez Konstytucję decentralizacja władzy publicznej jest jednym z najważniejszych osiągnięć transformacji ustrojowej. Należy dołożyć wszelkich starań, by chronić prawo wspólnoty regionalnej do decydowania o kierunkach własnego rozwoju tak, aby nie zostało pomniejszone kosztem coraz silniej dochodzących do głosu tendencji centralistycznych.”
W trakcie trzydniowych obrad szefowie województw wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec coraz bardziej widocznych zjawisk centralizacji, w tym w sprawie odebrania samorządom województw udziału w procesie wsparcia rozwoju regionalnej infrastruktury sportowej czy poselskiego projektu ustawy Prawo ochrony środowiska zakładającego przejęcia przez stronę rządową wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Uczestnicy obrad rozmawiali również o konieczności zmian prawnych w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego. W tym m.in. o problemie finansowania zadań zleconych przez administrację rządową, wprowadzeniu ochrony zdrowia do dziedzin priorytetowych obok transportu i administracji w przygotowywanym nowym systemie korekcyjno-wyrównawczym dla samorządów województw oraz przejściu od transferowego systemu finansowania województw na ten oparty na środkach własnych, a także zwiększeniu udziału dochodów własnych w dochodach ogółem.
Konwent dyskutował również nad usprawnieniem i uproszczeniem procedur absorpcji środków unijnych i przyszłości europejskiej polityki spójności po 2020 r. Podczas obrad podkreślano, że istotne dla regionów są takie rozwiązanie legislacyjne, które realnie przyczynią się do wprowadzenia usprawnień i uproszczeń przy wykorzystaniu środków z funduszy Unii Europejskiej.
Fot. Urząd Marszałkowski