Od pomiaru temperatury pacjentów i personelu, poprzez selekcję osób wchodzących, regulację ruchu, transport i rozładunek medykamentów, organizację tymczasowych izb przyjęć, dekontaminację pomieszczeń, aż po pobieranie wymazów – to zakres wsparcia jakiego udzielają terytorialsi i podchorążowie Akademii Wojskowych w ponad stu szpitalach i placówkach medycznych na terenie całego kraju.
Pół tysiąca terytorialsów i podchorążych pełni służbę w ponad 100 szpitalach i placówkach medycznych w całej Polsce. Lista zadań jakie wykonują żołnierze-ochotnicy jest długa i uzależniona od potrzeb danej placówki. Działania obejmują nie tylko szpitale zakaźne, ale także onkologiczne, pediatryczne czy ogólnoprofilowe.
Wszędzie tam, gdzie żołnierze Obrony Terytorialnej pełnią służbę, w znacznym stopniu odciążają personel medyczny. Dzięki temu pielęgniarki i ratownicy medyczni mogą skupić się na ratowaniu zdrowia i życia pacjentów.
Żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony terytorialnej można spotkać przed szpitalami, jako wzmocnienie ochrony i monitorowanie dostępu do tych placówek. Zajmują się także selekcją osób wchodzących na teren szpitala (triaż) i kierowaniem na oddziały.
Trudne i odpowiedzialne zadanie stoi przed żołnierzami pobierającymi wymazy. Pełnią je ochotnicy posiadający odpowiednie kompetencje co najmniej ratownika medycznego oraz mający specjalne przeszkolenie.
Wsparcie opieki zdrowotnej w walce z koronawirusem to również działania pomocowe skierowane do rodzin personelu medycznego. Obecnie, współdziałając z Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych, Wojska Obrony Terytorialnej wspierają 42 rodziny personelu medycznego.
Od 18 marca br. 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej została włączona do pierwszej w historii, ogólnopolskiej operacji przeciwkryzysowej pod kryptonimem 'Odporna Wiosna”. Terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.