Od początku sezonu wodnego na Mazowszu utonęły już 22 osoby. Brak rozwagi, alkohol
i kąpiel w miejscach niestrzeżonych to główne przyczyny wypadków śmiertelnych podczas wypoczynku nad wodą. Należy zatem przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.
W 2012 r. wprowadzono zmianę oznakowania kąpielisk, kary dla osób korzystających z pojazdów wodnych w stanie nietrzeźwym, a samorządy ponoszą większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo wodne na swoim terenie.
Większość z utonięć spowodowana była brawurą i nietrzeźwością kąpiących się poza miejscami strzeżonymi. Pamiętajmy, że tylko na zorganizowanych kąpieliskach wypoczywający znajdują się pod stałą opieką ratowników z uprawnieniami, a jakość wody badają inspektorzy sanepidu.
W tegorocznym sezonie letnim na terenie województwa mazowieckiego samorządy wyznaczyły 26 miejsc przeznaczonych do kąpieli i 7 kąpielisk.
Gminy mają obowiązek sporządzenia analizy zagrożeń, czyli identyfikacji niebezpiecznych miejsc, a także prowadzenia działań edukacyjnych i prewencyjnych. Dzikie plaże, zapory wodne i mosty, stawy hodowlane i wyrobiska pożwirowe to obiekty, na które ich zarządcy powinni zwrócić szczególną uwagę. W województwie oznaczono ponad 60 'czarnych punktów wodnych’,
w tym jedne w Ostrołęce. Czarno-żółte znaki ostrzegają przed najbardziej niebezpiecznymi miejscami. Spełniają swoją rolę bowiem nie odnotowuje się tam już utonięć.