Safety Gate chroni konsumentów
Safety Gate skutecznie pomaga w wycofywaniu z rynku niebezpiecznych produktów. Najnowsze sprawozdanie dotyczące systemu wczesnego ostrzegania pokazuje, że jest on również narzędziem w walce z COVID-19.
Komisja Europejska opublikowała roczne sprawozdanie na temat Safety Gate – unijnego systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach konsumpcyjnych – który pomaga w wycofywaniu z rynku niebezpiecznych produktów nieżywnościowych.
Ze sprawozdania wynika, że liczba działań podejmowanych przez odpowiednie organy po otrzymaniu ostrzeżenia rośnie z roku na rok, i osiągnęła rekordową wysokość 5 377. Dla porównania w 2019 r. liczba ta wynosiła 4477. 9 proc. wszystkich ostrzeżeń zgłoszonych w 2020 r. dotyczyło produktów związanych z COVID-19, głównie maseczek, które nie pełniły funkcji ochronnej. Inne przykłady zgłoszonych do Safety Gate niebezpiecznych produktów związanych z COVID-19 to środki dezynfekujące zawierające toksyczne substancje chemiczne, takie jak metanol, który może po spożyciu powodować ślepotę a nawet śmierć, a także sterylizatory UV, które narażały użytkowników na silne promieniowanie powodujące podrażnienia skóry.
Przedsiębiorstwa, które starają się szczególnie chronić unijnych konsumentów, otrzymują od Komisji Unijną Nagrodę za Bezpieczeństwo Produktów.