Przyszłość Europy: K jak klimat
9 na 10 młodych Europejczyków dostrzega konieczność podjęcia działań mających na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu – taki wniosek płynie z najnowszego badania Eurobaromentru poświęconego przyszłości UE.
Eksperci Eurobaromentru zaprezentowali wyniki badania, którego celem było zebranie opinii Europejczyków na temat Konferencji w sprawie Przyszłości Europy i wyzwań stojących przed Unią Europejską.
Analizy pokazały, że 91 proc. osób w wieku 15–24 lat uważa, że zatrzymanie zmian klimatu może pomóc poprawić ich własne zdrowie i samopoczucie. Z tą tezą zgadza się również 84 proc. osób w wieku 55 lat i starszych. Prawie co drugi Europejczyk (49 proc.) postrzega zmianę klimatu jako największe wyzwanie dla przyszłości Europy oraz wykazuje duże poparcie dla celów środowiskowych Europejskiego Zielonego Ładu. 88 proc. Europejczyków jest zdania, że zwiększenie udziału energii odnawialnej w naszej gospodarce oraz wyższa efektywność energetyczna są ważne. 80 proc. zgadza się co do znaczenia uczynienia Europy pierwszym kontynentem neutralnym pod względem klimatu do 2050 r. i promowania rozwoju rynku pojazdów bezemisyjnych i niskoemisyjnych.
Za największe atuty UE ankietowani uznali poszanowanie demokracji, praw człowieka i praworządności (27 proc.) oraz przewagi gospodarcze, przemysłowe i handlowe (25 proc.). Pokój (49 proc.), wolność opinii (47 proc.), równość społeczna i solidarność (45 proc.) oraz tolerancja i otwartość na innych (44 proc.) należą do wartości, które zdaniem respondentów najlepiej ucieleśnia UE – w porównaniu z innymi państwami.
Więcej o badaniu na eurodesk.pl