Równy dostęp do leczenia
Europejski plan walki z rakiem: nowe działania na rzecz lepszego dostępu do profilaktyki, wczesnego wykrywania i leczenia nowotworów oraz do opieki.
Kolejny krok w kierunku lepszego dostępu do profilaktyki, wczesnego wykrywania i leczenia nowotworów oraz do opieki nad chorymi na raka. Komisja rozpoczyna szereg nowych inicjatyw, zapowiedzianych podczas wydarzenia pod hasłem Równy dostęp do leczenia: Rak u kobiet – europejski plan walki z rakiem. Wydarzenie to koncentrowało się na różnicach w traktowaniu kobiet i mężczyzn i konkretnych środkach na rzecz walki z rakiem u kobiet. Było to pierwsze z dorocznego cyklu wydarzeń, koncentrujące się na tym, jak zwiększyć równy dostęp wszystkich osób do profilaktyki nowotworów i opieki w przypadku choroby nowotworowej.
W ramach unijnego planu walki z rakiem Komisja realizuje cztery nowe działania, aby wesprzeć państwa członkowskie w walce z nierównościami, poprawić badania przesiewowe i szczepienia przeciwko HPV oraz wesprzeć osoby, które chorowały lub chorują na nowotwory:
- Rejestr nierówności w przeciwdziałaniu nowotworom pozwoli określić tendencje występujące w państwach członkowskich i regionach oraz różnice między nimi. Ponadto umożliwi analizę nierówności w profilaktyce nowotworowej i opiece nad chorymi, wynikających z płci, poziomu wykształcenia i poziomu dochodów, a także z różnic między obszarami miejskimi i wiejskimi. Dzięki rejestrowi będzie można odpowiednio planować inwestycje i rozwiązania na szczeblu unijnym, krajowym i regionalnym.
- W celu aktualizacji zalecenia Rady z 2003 r. w sprawie badań przesiewowych wykorzystane zostanie zaproszenie do zgłaszania uwag na temat badań przesiewowych w kierunku raka. Jest to część celu planu walki z rakiem, jakim jest zagwarantowanie, aby do 2025 r. 90 proc. ludności UE, która kwalifikuje się do badań przesiewowych w kierunku raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego, miało dostęp do badań przesiewowych.
- Wspólne działanie na rzecz szczepień przeciwko HPV będzie pomagać państwom członkowskim w podnoszeniu wiedzy i świadomości społecznej na temat HPV oraz w popularyzacji szczepień. Działanie to przyczyni się do realizacji jednego z głównych celów planu walki z rakiem: wyeliminowania raka szyjki macicy dzięki wyszczepieniu przeciwko HPV co najmniej 90 proc. docelowej populacji dziewcząt w UE oraz znacznemu zwiększeniu liczby szczepień chłopców do 2030 r.
- Unijna sieć młodzieży żyjącej z rakiem lub wyleczonej pozwoli poprawić długoterminowe działania następcze w ramach planów opieki nad chorymi na raka na szczeblu krajowym i regionalnym. Będzie również łączyć młodych ludzi dotkniętych tą chorobą i ich rodziny, a także nieformalnych i formalnych opiekunów.