back to top
1.7 C
Ostrołęka
czwartek, 23 stycznia 2025 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Nauka przez całe życie

Komisja Europejska zaproponowała indywidualne rachunki szkoleniowe i mikropoświadczenia zwiększających szanse na zatrudnienie.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Na majowym Szczycie Społecznym w Porto przywódcy UE z zadowoleniem przyjęli unijny cel na 2030 r., zgodnie z którym 60 proc. wszystkich osób dorosłych powinno każdego roku uczestniczyć w szkoleniach. Aby pomóc państwom członkowskim w realizacji tego celu, Komisja przedstawiła wnioski dotyczące zaleceń Rady w sprawie indywidualnych rachunków szkoleniowych i mikropoświadczeń, jak zapowiedziano w 2020 r. w europejskim programie na rzecz umiejętności oraz w komunikacie w sprawie europejskiego obszaru edukacji.

Solidny zestaw umiejętności otwiera perspektywy, jest zabezpieczeniem w niepewnych czasach i promuje włączenie i awans społeczny. Rozwój gospodarki i innowacje zależą od wykwalifikowanej siły roboczej. Powodzenie transformacji cyfrowej i ekologicznej idzie w parze z odpowiednimi umiejętnościami pracowników. Kwestia zmiany i podnoszenia kwalifikacji pracowników, by nadążyć za zmieniającym się rynkiem pracy i odpowiedzieć na zapotrzebowanie różnych sektorów, stała się jeszcze pilniejsza w związku z pandemią COVID-19.

W regularnych działaniach edukacyjnych po zakończeniu etapu kształcenia i szkolenia wstępnego uczestniczy jednak zbyt mało osób – często brakuje im środków finansowych, czasu na doskonalenie i nauczenie się nowych umiejętności lub nie są one świadome istnienia możliwości uczenia się i płynących z nich korzyści. Na przykład pewien poziom umiejętności cyfrowych jest wymagany w ponad 90 proc. obecnych miejsc pracy w prawie wszystkich sektorach, jednak w 2019 r. tylko 56 proc. dorosłych posiadało podstawowe umiejętności cyfrowe.

Przyjęte dwa nowe wnioski dotyczące indywidualnych rachunków szkoleniowych i mikropoświadczeń pomogą zmierzyć się z tymi wyzwaniami, stwarzając tym osobom więcej możliwości znalezienia oferty edukacyjnej i możliwości zatrudnienia.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex