2,5 mld euro na walkę z niedożywieniem
Podczas szczytu 'Żywność na rzecz wzrostu” w Tokio KE zapowiedziała nowe zobowiązanie na lata 2021–2024. W grę wchodzi 2,5 mld euro w celu ograniczenia wszelkich form niedożywienia. Zobowiązanie obejmuje pomoc humanitarną, a także wsparcie na rzecz zwalczania podstawowych przyczyn niedożywienia, w tym zmianę systemów żywnościowych w dłuższej perspektywie.
Ta niezbędna pomoc zostanie przeznaczona na wsparcie krajów partnerskich w Afryce, Azji, rejonie Oceanu Spokojnego, w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, a priorytetem ich współpracy z UE będzie kwestia żywnościowa. UE będzie finansować działania w sektorach związanych z żywieniem, takich jak rolnictwo, woda, warunki sanitarne i higiena, ochrona socjalna, opieka zdrowotna oraz edukacja, aby przyczynić się do poprawy wyników w zakresie żywienia, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet, nastolatków i dzieci poniżej piątego roku życia.
Komisja współpracuje z państwami członkowskimi UE w ramach partnerstwa poprzez wspólne programowanie, np. w Laosie, lub w celu zwiększenia inwestycji w żywienie poprzez wykorzystanie współfinansowania. UE będzie dążyć do zwiększenia swojego wpływu, przyjmując podejście 'Drużyna Europy”.
Unijne finansowanie pomocy humanitarnej pomoże zapewnić pomoc ratującą życie i udzielaną w zależności od potrzeb, wspierając osoby znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji w sytuacjach kryzysowych w Afganistanie, Jemenie, Etiopii i Sahelu.
Na całym świecie prawie 3 mld ludzi nie jest w stanie sobie pozwolić na zdrową dietę.
UE inwestuje we wspieranie systemów żywnościowych sprzyjających włączeniu społecznemu, które obejmują gospodarczy, społeczny i środowiskowy wymiar zrównoważonego rozwoju.