Erasmus+ z podwojonym budżetem
W nowej perspektywie finansowej UE pula środków przeznaczonych na program Erasmus+ ma wzrosnąć do 30 mld euro. Dzięki podwojonemu budżetowi z możlwości programu skorzysta w latach 2021-2027 nawet 12 mln Europejczyków – to dwa razy więcej niż w bieżącym okresie finansowania.
Nowy budżet Erasmusa+ ma przyczynić się również do zacieśnienia relacji UE z resztą świata. Mają temu służyć projekty realizowane we współpracy z krajami partnerskimi oraz połączenie mobilności fizycznej, mieszanej i wirtualnej.
Komisja Europejska chce też, aby część środków z puli Erasmusa+ na lata 2021-2027 przeznaczyć na promowanie perspektywicznych dziedzin nauki, takich jak: energia odnawialna, zmiana klimatu, inżynieria środowiska, sztuczna inteligencja i projektowanie.
Więcej pieniędzy w nowym budżecie programu to też dobra wiadomość dla przyszłych beneficjentów inicjatywy DiscoverEU, dzięki której młodzi Europejczycy będą mogli wyruszyć w wymarzone podróże i poznać dziedzictwo oraz doświadczyć różnorodności Starego Kontynetu.
Światowy dzień walki z praca dzieci
Instytucje rządowe, zrzeszenia przedsiębiorców i pracodawców oraz setki organizacji pozarządowych z całego świata biorą co roku udział w obchodach Światowego Dnia Walki z Pracą Dzieci.
Celem organizowanych 12 czerwca wydarzeń: konferencji, wystaw i konkursów jest uświadamianie zagrożeń związanych z pracą dzieci oraz wywieranie nacisku na decydentów, by z tym zjawiskiem walczyli jeszcze bardziej energicznie.
Od wielu lat w inicjatywę zaangażowana jest Unia Europejska – chronienie najmłodszych przed koniecznością zarobkowania jest jednym z priorytetów jej polityki społecznej. Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje, że na całym świecie do pracy wykorzystywanych jest ok. 200 mln dzieci w wieku od 5 do 17 lat, najwięcej w Brazylii, na Haiti i w Kenii. Główną przyczyną zjawiska jest bieda.