back to top
3.4 C
Ostrołęka
piątek, 29 listopada 2024 r.

Wiadomosci Europejskie

REKLAMA

Dla równości

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Komisja zaleca zestaw środków dla państw członkowskich, dzięki którym ich organy ds. równości w efektywny sposób chronią obywateli i zwalczają dyskryminację.

Organy ds. równości są niezależnymi organizacjami wspierającymi ofiary dyskryminacji, monitorującymi i zgłaszającymi kwestie związane z dyskryminacją oraz promującymi równość w całej UE. Państwa członkowskie powinny zapewnić ich niezależność oraz środki niezbędne do walki z dyskryminacją ze wszystkich możliwych względów takich jak płeć, pochodzenie rasowe lub etniczne, religia lub przekonania, niepełnosprawność, wiek lub orientacja seksualna. Powinny one zapewnić również podnoszenie świadomości na temat roli krajowych organów ds. równości oraz tego, w jaki sposób obywatele mogą skorzystać z pomocy tych organów oraz z przysługujących im praw w przypadku dyskryminacji.

Komisja proponuje następujące środki:
– większa niezależność: państwa członkowskie powinny zapewnić niezależność organów ds. równości, dzięki odpowiedniej strukturze administracyjnej, przydziałowi środków budżetowych, procedurze powoływania i odwoływania pracowników oraz zapobieganiu konfliktowi interesów, a także umożliwić organom ds. równości zbieranie dowodów i informacji;
– pomoc prawna: państwa członkowskie powinny zezwolić organom ds. równości na rozpatrywanie indywidualnych lub zbiorowych skarg, zapewnianie ofiarom pomocy prawnej oraz reprezentowanie ofiar lub organizacji w sądzie;
– odpowiednie zasoby i personel: państwa członkowskie powinny zapewnić organom ds. równości niezbędne zasoby ludzkie, techniczne i finansowe, a także infrastrukturę;
– efektywniejsza koordynacja i współpraca: państwa członkowskie powinny stworzyć warunki niezbędne do prawidłowej komunikacji między organami ds. równości w państwach członkowskich w obrębie UE i na świecie.

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

Miliard na Europejski Korpus Solidarnościowych

Budżet Europejskiego Korpusu Solidarności na lata 2020-2027 ma wynieść 1,26 mld euro. KE szacuje, że dzięki tym środkom uda się sfinansować projekty wolontariatu, praktyki zawodowe i staże dla co najmniej 350 tys. młodych Europejczyków.
Proponowany przez Komisję budżet stanie się podstawą nowego programu Europejskiego Korpusu Solidarności po roku 2020, który ma funkcjonować jako “punkt kontaktowy” dla młodych ludzi gotowych do działania w duchu solidarności. Środki proponowane przez Komisję na lata 2020-2027 mają zostać przeznaczone na:
wolontariat mający na celu wspieranie pomocy humanitarnej w państwach trzecich, w tym włączenie do Europejskiego Korpusu Solidarności programu Wolontariusze pomocy UE;
działania celowe: np. umożliwienie uczestnictwa w programie Korpusu młodzieży znajdującej się w niekorzystnej sytuacji.
Kryteria kwalifikujące młodych ludzi do udziału w programie pozostają bez zmian. W bazie Europejskiego Korpusu Solidarności może zarejestrować się każdy Europejczyk w wieku od 17 do 30 lat. Osoby biorące udział w projektach solidarnościowych w ramach Korpusu muszą mieć ukończone 18 lat.
Posiedzenie KE w sprawie budżetu Europejskiego Korpusu Solidarności odbyło się w Brukseli 11 czerwca 2018 roku.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex