back to top
11.8 C
Ostrołęka
środa, 23 kwietnia 2025 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Miliardy  na tanią  szczepionkę

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

7,4 mld euro – tyle wynosi kwota, która została zebrana w trakcie międzynarodowej telekonferencji zainicjowanej m.in. przez Unię Europejską. Wśród darczyńców są państwa i organizacje międzynarodowe. Polska wraz z innymi krajami grupy V4 zaoferowała 3 mln euro.

Pierwotnie zakładana docelowa kwota w wysokości 7,5 mld euro nie wystarczy, aby zapewnić dystrybucję technologii medycznych na całym świecie, ponieważ wiąże się to ze znacznymi kosztami w zakresie produkcji, udzielania zamówień publicznych i dystrybucji.

Aby pomóc w osiągnięciu celów, którym ma służyć inicjatywa określania mianem globalnej reakcji na pandemię koronawirusa, Komisja Europejska przeznacza 1 mld euro w postaci dotacji oraz 400 mln euro w formie gwarancji na pożyczki poprzez zmianę priorytetów programu 'Horyzont 2020′ (1 mld euro),  rescEU (80 mln euro), instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych (150 mln euro) i instrumentów zewnętrznych (170 mln euro).

100 mln euro zostanie przekazane na finansowanie Koalicji na rzecz innowacji dotyczących gotowości na wypadek wystąpienia epidemii, a 158 mln euro na rzecz Światowej Organizacji Zdrowia. Finansowane przez UE zaproszenia do składania wniosków oraz projekty, które w ich następstwie będą realizowane w ramach programu 'Horyzont 2020′, zostaną dostosowane do celów trzech partnerstw i objęte zasadą otwartego dostępu do danych. Środki w ramach rescEU będą przeznaczone na udzielanie zamówień publicznych, gromadzenie zapasów i dystrybucję szczepionek, a także na terapię i diagnostykę.

Zachęca się darczyńców do dalszych deklaracji wkładów finansowych z przeznaczeniem na globalną reakcję na pandemię koronawirusa. Darczyńcy mogą wybrać priorytet, na który chcieliby przekazać środki: testy, leczenie lub profilaktyka. Można także przeznaczyć środki na wsparcie horyzontalnego nurtu prac w ramach globalnej reakcji na pandemię koronawirusa. Prace te mają wspomóc systemy opieki zdrowotnej na świecie w radzeniu sobie z pandemią.

Komisja poinformuje wkrótce, jak zostaną podzielone środki zebrane w dniu dzisiejszym i jakie kwoty będą przeznaczone na szczepionki, terapię, diagnostykę i uprawnienia systemów opieki zdrowotnej w związku z COVID-19.

Globalna reakcja musi także obejmować społeczeństwo obywatelskie oraz światową wspólnotę obywateli. Właśnie dlatego Komisja Europejska łączy siły z organizacjami pozarządowymi, takimi jak Global Citizen, oraz innymi partnerami.

Na światowym szczycie w sprawie szczepień, który 4 czerwca zorganizuje Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień (Gavi), zmobilizowane zostaną dodatkowe środki finansowe w celu ochrony kolejnego pokolenia za pomocą szczepionek. Cały świat polega na działaniach Gavi, prowadzących do udostępnienia szczepionek we wszystkich zakątkach świata. Pomyślne zasilenie sojuszu nowymi środkami będzie miało decydujące znaczenie dla powodzenia globalnej reakcji na koronawirusa.

Źródło.ec.europa.eu

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex