back to top
9.9 C
Ostrołęka
czwartek, 15 maja 2025 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Dane pomocowe dla budżetu

REKLAMA

Komisja opublikowała indeks konkurencyjności regionalnej za 2019 r. i Eurobarometr dotyczący polityki regionalnej. Informacje te pomogą instytucjom w państwach członkowskich odpowiedzialnym za opracowanie przyszłych programów w obszarze polityki spójności na okres budżetowy UE 2021–2027 poznać opinię publiczną, ustalić aktywa regionalne i lepiej ukierunkować inwestycje.
W Parlamencie Europejskim i państwach członkowskich toczą się negocjacje w sprawie kolejnego budżetu UE na lata 2021–2027 i przyszłej polityki spójności. Równolegle Komisja rozpoczęła rozmowy z wszystkimi państwami członkowskimi na temat priorytetów programów związanych z polityką spójności. Ma to na celu jak najszybsze rozpoczęcie inwestycji UE. Indeks konkurencyjności i Eurobarometr mają dostarczyć informacje pomocne przy programowaniu.

Indeks konkurencyjności regionalnej jest aktualizowany co trzy lata i pozwala regionom monitorować i ocenić ich rozwój w czasie i w porównaniu z innymi regionami.
Za pomocą interaktywnego narzędzia internetowego decydenci i obywatele mogą dowiedzieć się, jak ich regiony wypadają pod względem innowacji, zarządzania, transportu, infrastruktury cyfrowej, zdrowia i kapitału ludzkiego. Indeks może być bardzo skutecznym narządzeniem w przygotowywaniu nowych programów, ponieważ pomaga regionom ustalić ich mocne i słabe strony oraz ukierunkować inwestycje publiczne.

Według badania Eurobarometr Flash dotyczącego wiedzy obywateli na temat polityki regionalnej i jej postrzegania zdecydowana większość obywateli UE (81 proc.) jest zdania, że projekty finansowane ze środków unijnych mają pozytywny wpływ na ich życie – gdy mają oni faktycznie wiedzę na temat takich projektów (tylko 40 proc.).
Komisja zwróciła uwagę na potrzebę lepszej komunikacji z instytucjami zarządzającymi programami i ich beneficjentami na temat projektów finansowanych ze środków unijnych i określiła nowe wymogi w swoim wniosku w sprawie nowej polityki spójności. Chodzi o plan komunikacji opracowany dla każdego programu, aktywność w mediach społecznościowych i organizowanie wydarzeń związanych z ważnymi projektami.

Według badania Eurobarometr większość respondentów jest zdania, że UE powinna inwestować więcej w edukację, zdrowie lub infrastrukturę społeczną (91 %), ochronę środowiska (90 %) i powinna skoncentrować się na regionach z wysokim wskaźnikiem bezrobocia (69 %), obszarach miejskich w trudnej sytuacji (54 %) i obszarach oddalonych i górskich (52 %).

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex