Lotnictwo w walce z pandemią
Komisja Europejska wzywa państwa członkowskie UE do wsparcia lotniczego transportu towarowego w czasie kryzysu wywołanego koronawirusem. Nowe wytyczne zawierają działania organizacyjne w celu utrzymania niezbędnych przepływów, w tym w odniesieniu do produktów medycznych i personelu medycznego.
Środki obejmują przyznanie przez państwa członkowskie tymczasowych praw przewozowych w odniesieniu do dodatkowych operacji przewozów towarowych spoza UE, w przypadkach, gdy normalnie obowiązywałyby ograniczenia, nawet jeżeli przedmiotowe operacje są prowadzone z wykorzystaniem samolotów pasażerskich. Państwom członkowskim zaleca się również tymczasowe zniesienie ograniczeń w lotach nocnych i ograniczeń czasu na start lub lądowanie w odniesieniu do niezbędnych przewozów towarowych oraz ułatwienie korzystania z samolotów pasażerskich do przewozu towarów. Załoga przedmiotowych statków powietrznych powinna być zwolniona z ograniczeń związanych z podróżą, jeżeli nie wykazuje objawów choroby.
Niezwykle ważne jest, aby otwarte porty lotnicze dysponowały wystarczającą zdolnością do obsługi ładunku oraz wprowadziły specjalne środki w odniesieniu do personelu zajmującego się transportem towarów.
Te wyjątkowe środki będą miały charakter tymczasowy, ograniczony do okresu trwania kryzysu związanego z koronawirusem.
Należy znieść wszelkie ograniczenia niezgodne z prawem Unii. Komisja wzywa również wszystkie państwa trzecie do powstrzymania się od nakładania zbędnych ograniczeń na przewozy towarów drogą lotniczą, w szczególności ograniczeń sprzecznych z obowiązującymi umowami. Utrzymanie ciągłości łańcucha dostaw towarów, również towarów niezbędnych, w tym wysoko specjalistycznych, pilnych i krytycznych produktów, takich jak wyroby medyczne, leży we wspólnym interesie.