Unijna strategia gotowości
Polega ona na stworzeniu kompleksowego obrazu zagrożeń, przygotowaniu obywateli, w tym poprzez zwiększenie ich świadomości ryzyka, zacieśnienie współpracy cywilno-wojskowej oraz ściślejszą współpracę z partnerami zewnętrznymi, w tym z NATO.
KE i Wysoki Przedstawiciel uruchamiają strategię Unii Gotowości, aby wspierać państwa członkowskie i zwiększać zdolność Europy do zapobiegania pojawiającym się zagrożeniom i reagowania na nie.
Wynika to z faktu, że Unia Europejska stoi w obliczu coraz bardziej złożonych kryzysów i wyzwań, których nie można zignorować. Od rosnących napięć i konfliktów geopolitycznych, zagrożeń hybrydowych i cyberbezpieczeństwa, zagranicznych manipulacji informacjami i ingerencji w informacje, po zmianę klimatu i nasilające się klęski żywiołowe, UE musi być gotowa do ochrony swoich obywateli i kluczowych funkcji społecznych, które mają kluczowe znaczenie dla demokracji i życia codziennego.
Konkretnie rzecz ujmując, strategia obejmuje 30 kluczowych działań i szczegółowy plan działania na rzecz realizacji celów Unii Gotowości, a także rozwijanie kultury 'przygotowania na etapie projektowania” we wszystkich obszarach polityki UE.
Główne cele i działania strategii obejmują: ochrona podstawowych funkcji społecznych Europy, promowanie gotowości ludności, wzmocnienie koordynacji reagowania kryzysowego, wzmocnienie współpracy cywilno-wojskowe, wzmocnienie zdolności prognozowania i przewidywania, zwiększenie współpracy publiczno-prywatnej, zacieśnienie współpracy z partnerami zewnętrznymi. Ogólnie rzecz biorąc, przyjmując proaktywne podejście do gotowości, UE dąży do zbudowania bardziej odpornego i bezpiecznego kontynentu, lepiej przygotowanego do sprostania wyzwaniom XXI wieku. Wiecej na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.