Brexit Zastrzeżenia KE w sprawie umowy wystąpienia
Wielka Brytania w ciągu miesiąca powinna dostarczyć Komisji Europejskiej odpowiedź na wezwanie do usunięcia uchybienia w związku z naruszeniem zobowiązań wynikających z umowy o wystąpieniu. To rozpoczęcie formalnego postępowania naruszeniowego. Chodzi o projekt ustawy o rynku wewnętrznym, który poważnie narusza protokół w sprawie Irlandii i Irlandii Północnej.
Art. 5 umowy o wystąpieniu stanowi, że Unia Europejska i Wielka Brytania muszą podjąć wszelkie odpowiednie działania, aby zapewnić wypełnienie zobowiązań wynikających z umowy o wystąpieniu, oraz powstrzymać się od wszelkich działań, które mogłyby zagrozić osiągnięciu tych celów. Obie strony są związane obowiązkiem współpracy w dobrej wierze przy wykonywaniu zadań wynikających z umowy o wystąpieniu.
W dniu 9 września 2020 r. rząd Wielkiej Brytanii złożył projekt ustawy o rynku wewnętrznym (United Kingdom Internal Market Bill), która, gdyby została przyjęta, poważnie naruszyłaby protokół w sprawie Irlandii i Irlandii Północnej, ponieważ pozwoliłaby władzom Wielkiej Brytanii ignorować skutki prawne przepisów materialnych protokołu zawartego w umowie o wystąpieniu. Przedstawiciele rządu Wielkiej Brytanii przyznali się do tego naruszenia, stwierdzając, że jego celem jest umożliwienie rządowi stałego odstąpienia od zobowiązań wynikających z protokołu. Mimo wezwań ze strony Unii Europejskiej rząd Wielkiej Brytanii nie wycofał spornych fragmentów z projektu ustawy.
Tym samym Wielka Brytania naruszyła obowiązek działania w dobrej wierze, określony w art. 5 umowy o wystąpieniu. Ponadto Wielka Brytania rozpoczęła proces, który – jeżeli projekt ustawy zostałby przyjęty – utrudniłby wdrożenie umowy o wystąpieniu. W związku z tym Komisja wszczęła postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom, zgodnie z postanowieniami umowy o wystąpieniu.
Do końca tego miesiąca Wielka Brytania ma czas na przedstawienie uwag dotyczących wezwania do usunięcia uchybienia. Po zapoznaniu się z tymi uwagami lub w przypadku braku uwag Komisja może podjąć decyzję o wydaniu uzasadnionej opinii.