Bezpieczne dostawy surowca
Dostęp do zasobów jest strategiczną kwestią bezpieczeństwa Europy z punktu widzenia udanej transformacji ekologicznej i cyfrowej. Dlatego Komisja Europejska przygotowała plan działania w sprawie surowców krytycznych, ich aktualny wykaz oraz prognozę dotyczącą strategicznych technologii i sektorów w horyzoncie lat 2030 i 2050.
W planie działania KE przeanalizowała obecne i przyszłe wyzwania oraz zaproponowała działania mające na celu zmniejszenie zależności Europy od państw trzecich, dywersyfikację dostaw ze źródeł pierwotnych i wtórnych oraz zwiększenie efektywności gospodarki zasobami i obiegu zamkniętego.
Jednocześnie Komisja wskazała, że chce promować odpowiedzialne pozyskiwanie zasobów na całym świecie. Zaproponowane działania ułatwią ekologiczną i cyfrową transformację unijnej gospodarki. Wzmocnią też odporność Europy i umożliwią jej otwartą strategiczną autonomię w zakresie kluczowych technologii niezbędnych do takiej transformacji. Wykaz surowców krytycznych zaktualizowano, aby uwzględnić ich zmieniające się znaczenie gospodarcze i wyzwania związane z ich dostawami w oparciu o zastosowanie przemysłowe. Ujęto w nim 30 surowców krytycznych. Do wykazu dodano lit, który ma zasadnicze znaczenie dla przejścia na elektromobilność.
Komisja zawiąże międzynarodowe partnerstwa strategiczne, aby zabezpieczyć dostawy surowców krytycznych niedostępnych w Europie. Pilotażowe partnerstwa z Kanadą, zainteresowanymi państwami Afryki i krajami sąsiadującymi z UE rozpoczną się już w 2021 r. W ramach tych partnerstw oraz na innych forach międzynarodowej współpracy Komisja będzie promować zrównoważone i odpowiedzialne praktyki wydobywcze oraz przejrzystość.